2000-2020 Arası Fiyat Endeksleri

2000-2020 Arası Fiyat Endeksleri, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

endeks - 2000-2020 Arası Fiyat Endeksleri

Türkiye’ de ki fiyat endekslerini geçmişe dönük biraz araştırarak sizlere sunmak istedim. Bu endekslere göre aslında yaşam kalitemiz artmış görünmektedir.

Fakat içinde bulunduğumuz ve yaşadığımız maddi sıkıntılara göre bu endeks de sanırım bazı eksiklikler mevcut. Bende bu endekslerde olmayan birimleri düşünerek aslında neden yaşam kalitemizin daha düşük olduğunu bulmaya çalıştım.

Öncelikle teknolojinin etkisini vurgulamak istiyorum. Teknoloji ilerledikçe ister istemez teknoloji aletlerine hepimiz birey olarak sahip olma zorunluluğunun olduğu bir dönemdeyiz.

Basitçe hesap yapacak olursak hepimizin birer cep telefonu var günümüzde ortalama bir cep telefonu fiyatı 3000 TL civarında ve teknoloji geliştikçe hemen hemen her yıl telefonumuzu bir üst model ile değiştirmek istiyoruz ki keza kendim cep telefonu şatışı yapan biri olarak inanılmaz şekilde abartılı bir telefon sevdalısı bir millet olduğumuzu belirtmek istiyorum. Yine en kötü durumda en az aylık 50TL fatura ödüyoruz hattımıza. Yine hemen hemen her evde internet bağlantısı mevcut bu da aylık olarak 100 TL civarında olduğu için baştan her ay 150 TL ekstra bir ödememiz çıkmış oluyor.

Günümüzde ki elektrik ve doğalgaz fiyatları da uçuk bir seviyede ve ev kiraları da yüksek olduğundan dolayı ne yazık ki kazancımızın büyük bir bölümünü tüketmektedir. Tabi bu hesap bir kişinin hesabıdır yani eş ve 2 çocuk olan 4 kişilik bir ailede ne yazık ki asgari ücretle geçinmek imkansız olduğu gibi asgari ücretle bu geçinmeyi başaran insanlar bunu nasıl yapıyorlar çözmek gerçekten imkansız gibi bir durum.

4 Kişilik çocukları öğrenci olan bir ailenin temel giderini hesap edecek olursak.

Kira : 1000 TL

Doğalgaz : 400 TL

Elektrik : 150 TL

Su : 100 TL

İnternet : 100 TL

Cep Telefonu : 200 TL

Aylık Ekmek : 200 TL

Aylık Yol( Servis Dahil )Parası : 400 TL

Aylık Kumanya : 1000 TL

Aylık Giyim + Ayakkabı : 100 TL ( Burada yıl içinde 4 kişilik bir ailenin en düşük giyim ve ayakkabı masrafını baz almaya çalıştım )

Bu giderler dışında ekstra olan hastane veya dışarda yeme içme dahil edilmemiştir. Yani kısaca evden işe, işten eve modeline göre hesap yapmaya çalıştım.

Bu giderlerin toplamı : 3650 TL yani Asgari ücretten yaklaşık 1300 TL fazla bir giderden bahsediyoruz. Bu da demek oluyor ki bu kadar sade yaşayan bir aile her ay 1300 TL borçlanmaktadır. Bildiğiniz üzere borç her ay vadeli olarak artacağından dolayı yıl sonunda bu rakam 20.000 TL yi bulabilir.

Demek ki en azından düzgün bir yaşam için asgari ücretin 4000 TL bandında olması gerekmektedir.

Benim yazacaklarım bu kadar arkadaşlar, sizlerde yorum yazarak katkıda bulunursanız sevinirim.

Resmi göremeyenler için link bırakıyorum arkadaşlar ona tıklayarak görebilirsiniz.

2000-2020 Endeksi ==>> https://dosya.co/sd2xj8rnncth/endeks.jpg.html

(Visited 12 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: