2021’de Asgari Ücret Ne Olacak?

2021’de Asgari Ücret Ne Olacak?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

2021’de Asgari Ücret Ne Olacak?

Yeni yıl yaklaşırken gözler yavaş yavaş bitmek üzere olan 2020 yılının ekonomik göstergelerine çevriliyor; büyüme hızı, tüketici fiyat endeksi, üretici fiyat endeksi, enflasyon oranı, kamu istihdamı, işsizlik oranı, ithalat rakamları, ihracat rakamları, yabancı yatırım rakamları bunlardan sadece birkaç tanesidir. Yeni gelecek yıl için de en fazla merak edilen finansal ve toplumsal zam oranlardan biri ise asgari ücret zam oranıdır. Asgari ücreti bir çalışanın emeğinin satın alınabileceği en düşük rakam olarak tanımlayabiliriz. Çalışanın beslenme, barınma, ısınma, giysi, sağlık ve ulaşım gibi temel ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde olması gereken en düşük ücret de diyebiliriz. İşveren ve işçi arasında daha az ücretin pazarlığı yoktur ve her yılın tümü için belirlenen rakam ise kanuni bir alt sınırdır. İşveren üzerinde maaş ödemesi yapabilir ancak bu rakamın altında bir ücret ödemesi yasal değildir. Asgari ücret; günlük olarak belirlenip üzerinden saatlik ve aylık hesaplamaya gidilir. Brüt asgari ücret rakamından net rakam hesaplanırken devlete ödenmesi gereken damga vergisi, gelir vergisi, SGK işçi payı ve işsizlik fon payı kesilir.2020 için 2019 aralık ayının son haftası açıklanan zam oranı 2020 için %15 olmuştu.

Resmi verilerle doğrulaması yapılmamış olmakla birlikte Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi’nin 2019 yılında yayınladığı rapora göre Türkiye’de asgari ücret ile çalışan sayısı 10 milyon civarındadır. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren 2021 asgari ücret zam oranı için Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralık başı itibariyle toplanıp görüşmelere başlayacak. Asgari ücret tespit komisyonu yasalarca belirlenen şekilde; 5 kişilik hükümet temsilcisi, en fazla üyeye sahip konfederasyondan 5 kişilik işçi temsilcisi ve 5 kişilik işveren temsilcisinden oluşuyor.  Geçtiğimiz yıllarda genel olarak 4 toplantı sonrasında merakla beklenen zam oranı açıklandı. Bu yıl planlanan toplantı sayısı 3. Asgari Ücret Tespit Komisyonu‘nda karar oy çokluğu ile alınıyor ve beraberlik durumunda başkan tarafından çoğunluk grubu belirleniyor. Komisyonun çalışmaları 4857 sayılı İş Yasası’na bağlı  Asgari Ücret Yönetmeliği ile kontrol altında tutuluyor. Komitede 2020 yılı beklenen enflasyon oranı,2021 bütçelenen enflasyon oranı ve covid etkisi göz önüne alınarak belirlenecek oran için değerlendirmeler yapılacak ve taraflar mutabık kalacaklar.2021 yılı asgari ücret zam tahminlerine geçmeden geçmişten günümüzü asgari ücret tarihçesine göz atalım.

as1 1 300x225 - 2021'de Asgari Ücret Ne Olacak?

Geçmiş Asgari Ücret ve Emekli Zamları

Dünyada asgari ücret uygulamasının temeli 130 yıl öncesi Avustralya ve Yeni Zelanda’ya dayanmaktadır. Yaklaşık 10 yıl sonra uygulama tüm Avrupa’ya da yayılmıştır. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün de kabul ettiği sözleşme ülkemizde 1974 yılında imzalanıp onaylanmıştır. Aslında 1969 yılı itibariyle 6 bölge,26 ilde asgari ücret ile ilgili uygulama başlamıştır. İlerleyen yıllarda il sayısı arttırılmıştır.1989 yılına kadar sektör ve il bazlı değişkenlik göstermiştir.1989 sonrası tüm iller ve sektörler için ortak bir ücret belirlenmiştir. Son 15 yıla baktığımızda reel olarak asgari ücret zam oranı en yüksek olduğu yıllar 2007 ve 2015 yılı sonunda belirlenen oranlar olmuştur. Asgari ücret  zamlarındaki genel beklenti; reel artıştır yani belirlenen zam oranının enflasyon oranının üzerinde olmasıdır. Peki asgari ücret zam haberi sadece asgari ücret ile çalışanlar için mi önemli? Asgari ücret zammı tek başına bir ekonomik karar değildir. Ülke ekonomisine yön veren önemli bir karardır.2020 sonunda asgari ücrette belirlenecek zam oranı ayrıca asgari geçim indirimi, emeklilik için doğum ve askerli borçlanma ödemeleri, yaşlı bakım, engelli ve evde bakım ücretleri, isteğe bağlı prim ödemeleri ve iş görmezlik ödeneği gibi pek çok ödemeyi de direkt etkileyecek.

Türkiye’deki milyonları etkileyen ve merakla beklenen başka bir karar; emekli maaşları zam oranıdır. Emeklilere bilindiği gibi her yıl ocak ve temmuz aylarında zam oranı açıklanıyor. Maaşlara yapılacak zamda asgari ücrette olduğu gibi enflasyonu oranı baz alınmaktadır. Aralık ayında açıklanacak enflasyon oranına göre 2021 ilk altı ay emekli maaşı zam oranı belirlenecek ve gerekirse enflasyon farkı da eklenecek. Temmuz ayında açıklanan 6 aylık zam oranı ise %5,75 olmuştu.

as2 1 300x158 - 2021'de Asgari Ücret Ne Olacak?

2021 Asgari Ücret Zammı Nasıl Belirlenecek? Zam Oranı Ne Olacak ?

2021 Asgari ücret zammı ile ilgili karar aralık sonuna kadar açıklanacak fakat bugüne kadar açıklanan ve beklenen enflasyon oranlarına göre tahminler ve beklentiler belirginleşmeye başladı. Önceki yıllardan farklı olarak ‘Orta Vadeli Program’ kapsamında daha önce açıklanan enflasyon değerlerine göre düzenleme yapılmayacağı bilgisine bu yıl yer verilmedi. Bu bilgi ışığında birbirinden farklı senaryolara baktığımızda birbiri ile paralel sonuçlar görebiliyoruz.

Merkez Bankası 2021 enflasyon beklentisi olan %9,2 zam oranı olabilir ancak %3 refah payı eklenirse %12,2 zam oranı beklenebilir. Merkez Bankası 2020 beklenen enflasyon oranı %12,1 olarak asgari ücret revize edilebilir, ayrıca bu oranının üzerine 3 puan refah payı da eklenmesi kulislerde konuşuluyor. Orta vadeli planda ise 2021 enflasyon oranı %8 olarak bekleniyor ve asgari ücrete bu oranda zam uygulanması olasılıklar içinde yer alıyor.

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu önemli karar için artık son metrelere girildi .Beraberinde pek çok ücret, ekonomik veri ve kararı etkileyen bu ücret zammının enflasyon karşısında ezilmeyecek oranlarda olması ve yaşadığımız pandemi dönemi etkilerinin göz önüne alınarak belirlenmesinin ise çalışanların en büyük isteği olduğunu söyleyebiliriz.

as3 1 300x169 - 2021'de Asgari Ücret Ne Olacak?

 

(Visited 16 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: