2021’de bankaların kredilerde sıkılaşmaya gitmesi bekleniyor

2021’de bankaların kredilerde sıkılaşmaya gitmesi bekleniyor, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Banka Kredileri Eğilim Anketi ile ülke ekonomisinde büyümenin finansmanı için önemli bir faktör olan banka kredileri eğilimlerinin izlenmesi ve kredi arzını etkileyen koşullarda gerçekleşmiş ve gerçekleşmesi beklenen değişimlerin, bu değişimlerde rolü olduğu düşünülen faktörlerin ve kredi talebinin değerlendirilmesi amaçlanır.

TCMB, Banka Kredileri Eğilim Anketi 4. çeyrek raporunu açıkladı. Raporda son çeyrekte bankaların kredi genişlemesinden sıkılaşmaya geçtiğine dikkat çekildi. Pandemi nedeniyle yıl içinde rekor genişleme gösteren krediler 3. çeyreğin sonlarında azalmaya başladı ve Kasım ayında başlayan faiz artırımları ile daha da düştü.

Yılın son çeyreğinde, bankaların işletmelere kullandırdıkları kredilerden, uzun vadeli kredi ve yabancı para cinsinden açılan kredi standartlarında sıkılaşma meydana geldiği, diğer kredi türlerinde standartların büyük oranda aynı kaldığı gözlendi.

Bireysel krediler için standartların konut ve taşıt kredi türlerinde aynı kaldığı, diğer bireysel kredilerde ise gevşetildiği görüldü. 2021 yılının ilk çeyreği için bankaların beklentisi, işletme kredilerinde, uzun vadeli kredilerde standartların sıkılaşacağı, diğer kredi türlerinde büyük oranda aynı kalacağı yönünde. Bireysel kredilerde ise beklenti, konut ve taşıt kredi türlerinde standartların temelde aynı kalacağı, diğer bireysel kredilerde ise standartların sıkılaşacağı yönünde.

Anket sonuçları kredi talebi açısından incelendiğinde, 2020 yılının 4. çeyreğinde, işletme kredilerinden küçük ve orta ölçekli işletmelere verilen kredilere ve Türk Lirası cinsinden açılan kredilere talebin arttığı, uzun vadeli krediler ile yabancı para cinsinden açılan kredilere talebin ise azaldığı görüldü. Bireysel kredi türlerinde konut ve diğer bireysel kredi taleplerinde azalış başlarken, taşıt kredilerinde ise artış devam etti. 2021 yılının ilk çeyreğinde, yabancı para cinsinden açılan krediler ve uzun vadeli krediler hariç diğer tüm işletme kredilerinde talebin artması, tüm bireysel kredilerde ise talebin azalması bekleniyor.

Bankaların fon sağlama imkânlarının gelişimi incelendiğinde, yılın 4. çeyreğinde yurt içi fonlama koşullarının sıkılaştığı, yurt dışı fonlama koşullarının ise gevşediği görüldü. 2021 yılının ilk çeyreğine ilişkin beklentiler, yurt içi fonlama koşullarında sıkılaşmanın, yurt dışı fonlama koşullarında ise gevşemenin devam edeceği yönünde.

Yazar: Deniz Engin

(Visited 19 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: