27 yıl önce dondurulan embriyo, yeni bir rekor kırdı

27 yıl önce dondurulan embriyo, yeni bir rekor kırdı, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Gelişen teknoloji ile birlikte sağlık alanında farklı rekorlara şahit olmaya devam ediyoruz. Tina Gibson, 1992 yılında dondurulan embriyo ile hamile kalmayı başardı. 27 yıl önce dondurulan embriyo yeni bir rekor ile gündeme geldi.

27 yıl önce dondurulan embriyo, yeni bir rekor kırdı

Sağlık sektöründeki gelişmeler sayesinde aileler tüp bebek ve taşıyıcı anne gibi farklı yöntemlerle evlat sahibi olabiliyor. Her ne kadar nadiren karşımıza çıksa da dondurulan embriyo ile evlat sahibi olmak bu yöntemlerden biri.

 

Tina ve Ben Gibson, yaşadıkları sağlık sorunları nedeniyle evlat sahibi olamıyordu. 2016 yılında başvurdukları Ulusal Embriyo Bağış Merkezi’ne başvuran aile, embriyo bağışı sayesinde Emma Wren Gibson adıını verdikleri evlatlarına kavuştu.

26 Ekim 2020‘de tekrar anne olan Tina Gibson, 1992 yılında dondurulmuş embriyo ile hamile kalmayı başardı. Molly adını verdikleri evlatlarının ablası ile aynı yıl Ulusal Embriyo Bağış Merkezi’ne bağışlandığı açıklandı.

NEDC Başkanı ve Tıp Direktörü Dr. Jeffrey Keenan, ” Şubat ayında Tina’ya naklettiğimiz embriyo sonucunda Molly adlı bebeğim doğumuna şahit olduk. Embriyo bağışı, genetik olarak bir kadına ait olmayan embriyoların rahmine aktarılması olarak tanımlanabilir. Yasal olarak evlat edinme yönteminden farklı olsa da embriyo bağışı ile evlat sahibi olan aileleri de evlat edinme kategorisinde değerlendiriyoruz. ” ifadelerini kullandı.

Bazı bilim insanları dondurulan embriyoların yaşlanabileceğini ve bunun doğacak olan kişilere etki edebileceğini iddia ediyor. Henüz bu konuda herhangi bir kesin bilgi yer almıyor.

 

(Visited 6 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: