3 nm işlemcili akıllı telefonlar için tarih açıklandı

3 nm işlemcili akıllı telefonlar için tarih açıklandı, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Dünyanın en büyük mobil işlemci üreticilerinden TSMC, bu yılın ilk çeyreğinde başarılı bir şekilde 5 nm mimarisine geçiş yapmıştı. Firma bu alandaki geliştirmeler için çalışmalarını sürdürüyor. TSMC’nin araştırma ve geliştirme raporları, 3 nm fabrikasyon sürecinden çıkan mobil işlemciler için 2023 yılını işaret etti.

TSMC, 3 nm üretim sürecinden çıkan ilk işlemcileri hangi markanın kullanacağını açıkladı

Tayvanlı işlemci üreticisi TSMC, Samsung ile rekabet ediyor. Şirket, 2023 yılı için planladığı 3 nm üretim sürecinden çıkan işlemcileri kullanacak ilk müşterinin ise Apple olacağını açıkladı. Bu bilgiler ışığında, Apple Bionic A17 işlemcisinin 3nm mimariye sahip olması bekleniyor. Bu işlemci ile gelecek telefonun ise iPhone 15 olacağı tahmin ediliyor.

3 nm islemcili akilli telefonlar icin tarih aciklandi 0 PM1FXTOs - 3 nm işlemcili akıllı telefonlar için tarih açıklandı

3 nm işlemcili akıllı telefonlar için 2023 yılını hedefleyen firma, 2021 yılında risk deneme üretimine, 2022‘nin ikinci yarısında sise seri üretime girmeyi planlıyor. Ayrıca 3 nm mimarili işlemcilerin de tıpkı 7 nm işlemcilerde olduğu gibi iki nesil ile gelmesi bekleniyor.

TSMC’nin işaret ettiği 3 nm işlemcili akıllı telefonlar tarafından kullanıcılara sağlanacak avantajlara bakalım. Nanometre ile ifade edilen mimari, işlemcideki transistörlerin arasındaki mesafeleri ifade eder. Bu mesafe ne kadar azalırsa işlemciye o kadar fazla transistör ve transistörlere giden enerjinin kat ettiği mesafe azalır yerleştirilebilir. Bu durum da cihazlardaki ısınma ve güç tüketimi gibi konuları olumlu yönde etkiler.

 

(Visited 36 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: