5G nin Etkili Olarak Kullanıldığını Gösteren 10 Kullanım Alanı

5G nin Etkili Olarak Kullanıldığını Gösteren 10 Kullanım Alanı, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

5G’NİN NERELERDE ETKİLİ OLARAK KULLANILDIĞINI GÖSTEREN 10 KULLANIM ALANI

5G tüm dünyada hızlıca yayılmaya alanını geliştirmeye devam ederken, nasıl olduğu, neler getireceği ve hangi alanlarda bizlere avantaj veya dezavantaj sağlayacağı merak edilen sorular arasında yer alıyor. Git gide alt yapı çalışmaları ile beraber yayılım gösteren 5G’nin hangi alanlarda faaliyet göstereceğini tahmin etmek mümkün hale geliyor.

En belirgin 5G kullanım durumlarından bazıları, yalnızca geliştirilmiş mobil ağ ile gerçekten daha iyi hale getirilebilen teknolojilerle ilgilidir. Bunlar akıllı şehirler, otonom araçlar ve işletmeler gibi yerlerdir. Bu bağlamda 4G ve 5G arasındaki fark, hareket halindeyken sürekli yüksek hızlı internete yönelik katıksız iyileştirmedir. Bu iyileştirme, beraberinde mevcut teknolojilere bir dizi iyileştirme getirecek, ancak aynı zamanda 4G veya 3G ağlarında var olamayacak tamamen yenilerini de ateşleyecektir. İşte dört gözle bekleyebileceğiniz en heyecan verici 5G alanlarından  bazıları.

GELİŞTİRİLMİŞ EV İNTERNETİ

Günümüzde ev interneti olarak kullandığımız Wİ-fi ağlarının internete erişim hızlarının 5G’ye oranla daha yavaş olduğu bilinmektedir. 5G’nin ev internetine katkısı daha fazla hızlı internet kullanımı erişimi sağlaması olacaktır.

1 Gb / sn ile 10 Gb / sn arasındaki indirme hızları ve yalnızca 1 milisaniye (ms) yükleme hızı veya gecikme süresi fikri, insanları 5G hakkında heyecanlandırdı. Bu hızlar, fiziksel bir Ethernet bağlantısından gördüklerinizle karşılaştırılabilir. Bununla birlikte, gerçek şu ki, tipik olarak teorik en yüksek hızlara erişmek biraz zaman alacaktır.

OTONOM ARAÇLAR

Sürücüsüz araçlar tasarlanması ve zamanla yaygınlaşmasını sağlamak 5g’nin kullanım alanlarından birini oluşturuyor. Waymo, tesla ve uber gibi şirketlerin sürücüsüz araçlar projesini gerçek hayata uyarlamak ve etkinleştirmek için, otonom araçlar tamda az bir zamanla gerçeğe dönüşmeye hazırlanıyor. 5G bu projenin gerçekleşmesine yardımcı olacak bir bulmacanın parçasıdır. Bunun nedeni 5g’nin yalnızca hücresel ağa güvenmek zorunda olmamasıdır.  Bu, genel kablosuz veri altyapısına bağlantı olmadığında C-V2X iletişimlerinin 5G protokolleri kullanılarak gerçekleşebileceği anlamına gelir.

5g kullanim 2 - 5G nin Etkili Olarak Kullanıldığını Gösteren 10 Kullanım Alanı

Bu sistemler, sürücüye (veya araca) bir sonraki trafik ışığının durumunu ve bu ışığın ne zaman değişmesinin planlandığına dair bir tahmin verir – ki bu, sürücüsüz araçlar için çok önemlidir.

5G UÇAĞI veya DRONE

5G’nin hem sevindirici hem de ürkütücü bir ilerleyişinin olması insanları tedirgin etmeye devam ediyor. Bir yandan da gelişecek ve zamanla hayatımıza girecek olan bu kullanım alanları hayatımızı kolaylaştırmayı ve zamandan tasarruf etmeyi sağlasa da insan hayatının tehlikeli ve güvenlik sorunu  yaşama riskini de ortaya koymaktadır. 5G’nin diğer bir kullanım alanı dron ağı fikridir. Verizon

şirketi, milyonlarca bağlantılı drone uçuşunu mümkün kılmak için 5g’yi kullanan ilk telekomünikasyon şirketi olmayı planlıyor.

5g kullanim 3 - 5G nin Etkili Olarak Kullanıldığını Gösteren 10 Kullanım Alanı

Dronlar günümüzde bir keyif aracı, video çekme görüntüleme olarak kullanılsada 5g’nin hızla yayılımı ile birlikte artık kargo şirketlerinin kapıya teslim ettikleri ürünleri, dronlarla hava yoluyla kapınıza kadar kargo teslimi yapılması hedeflenenler arasında. Özellikle teslimat göz önünde bulundurularak yapılan çok sayıda insansız hava aracı örneği var, ancak 5G’nin ilerlemeleriyle bunun daha yaygın ve verimli bir uygulama haline geldiğini görmeye başlayacağız.

AKIŞ KALİTESİ

Netflix gibi yayın hayatına başlayan çeşitli video ve dizi, film platformlarında seyir keyfini en yüksek seviyeye ulaştırmayı planlayan 5G hızı, hem 4K- 8K gibi izlenme kalitesi olarak hem de dizi-film bölümlerini indirmek artık saniyelerinizi alacak.

Gelişmiş indirme hızları ile 5G, potansiyel olarak hareket halindeyken 4K içeriği izlemenize izin verebilir bu, 8K daha yaygın hale geldikçe daha yaygın hale gelecektir.

5g kullanim 4 - 5G nin Etkili Olarak Kullanıldığını Gösteren 10 Kullanım Alanı

Bununla ilgili bir uyarı, hangi mobil plana sahip olduğunuza ve hangi taşıyıcıyı kullandığınıza bağlı olabilir. Bazı operatörler internet bağlantınızı yavaşlatır, bu nedenle 5G’niz olsa bile Netflix şovlarınızı yalnızca 1080p çözünürlükte alabilirsiniz. Ancak her iki durumda da, 4G’den büyük bir gelişme olmalı.

SPOR YAYINCILIĞI

Fox Sports’un saha operasyonları ve mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı Brad Cheney, “5G’nin harika yanı, tek bir hücreli modeme aktarabildiğimiz video verisi miktarıdır” diyor. Gecikme, normal 4G LTE’dekinin onda biri kadar olan 5G, Fox Sports’un daha yüksek kaliteli video ve çok daha fazla veriyi ağ merkezlerine ve evinize geri göndermesini sağlar. Taraftarlar, yalnızca canlı akışlar aracılığıyla oyunları izlemekle kalmayacak, aynı zamanda 5G’nin hızları nedeniyle, oyun sırasında çeşitli kamera açılarını canlı olarak seçmek gibi şeyler de yapabilecekler.

5g kullanim 5 - 5G nin Etkili Olarak Kullanıldığını Gösteren 10 Kullanım Alanı

Bu durumda Big East Basketball turnuvası için 5G kullanılıyor . Turnuva, Verizon’un 5G altyapısının halihazırda yerinde olduğu Madison Square bahçesinde gerçekleşiyor. Ve bu 5G’nin spor yayınlarında nasıl kullanılacağının gerçekten sadece başlangıcı olsa da, gelecek için çok fazla potansiyel gösteriyor.

SAĞLIK HİZMETİ

Covid-19 ile temassız yaşamın mümkün olduğunu yaşayarak ve geliştirilen teknolojileri kullanarak öğrendik. 5G ile birlikte daha da kolaylaşacak olan bir alan da sağlık hizmetidir. Uzaktan şehirler arası muayene, ameliyat ve tedavi işlemleri yapılması mümkün olacak. Hatta ilk uzaktan kıtalar arası ameliyat başarı ile gerçekleştirildi.

Ancak uzaktan sağlık hizmeti 5g’nin tek başına yapabileceği bir sistem değildir elbette. Giyilebilir teknoloji ile örneğin akıllı saatlerin günlük yaşantımızda sık sık kullandığımız araçların; tansiyon ölçümü, kalp atış hızı belirlemesi vb. Sonuçlar ile geleceğin sağlık sektörüne en etkili yardımcı araçlarından bir tanesidir.

GELİŞTİRİLMİŞ İLETİŞİM

Görüntülü görüşmeleri hali hazırda yapabildiğimiz günlük hayatımızda, görüntü kalitesi ve bağlantı konusunda epey zorluklar yaşanmakta. 5G’nin bağlantı hızı ve alt yapısı ile beraber daha iyi performans sağlayan mobil bir ağa kavuşmuş olacağız.

Beşinci nesil ağı yani diğer tanımıyla 5g ile ilk görüntülü görüşme dalgası en son 5g destekli üretilen telefonlarda yapılabilecek. 5G’nin kullanım alanı cep telefonlardan çok öte sanal gerçeklik algısına dayanıyor. Kilometrelerce öteden anne babanızın 3 boyutlu hologramıyla etkileşime girebileceğinizi hayal edebiliyor musunuz? Ya da aynı odada birlikte olmayı simüle etmek için sadece sanal gerçekliği kullanıyor musunuz? Bu 5g nin sayesinde gerçekleşmesi planlanan diğer alanlarından biri.

TARIM

Hayatımızda akıllı telefon, akıllı ev aletleri, akıllı her şey yer almışken, akıllı diğer bir alanda tarım alanında gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Giderek hızla artan nüfusa ekin yetişmesi için çalışmaların sürdüğü akıllı tarım alanında epey yol kat edildi. Kaynakları daha verimli kullanmak adına yapılan bu akıllı tarım uygulaması, gıda yetiştirmede ne kadar fazla sudan, zamandan tasarruf edilirse o kadar daha fazla verim elde edilmiş olunur.

5g kullanim 6 - 5G nin Etkili Olarak Kullanıldığını Gösteren 10 Kullanım Alanı

Daha hassas tarım için 5g, makineden makineye hizmetleri desteklediği için daha verimli bir ürün elde etmek amaçlanmaktadır.

AKILLI ŞEHİRLER

Akıllı her şeyden sonra gelinen en etkili ve heyecan verici şey akıllı şehirlerin ortaya çıkmasıdır. Birbirlerine bağlı şehir fikri, pek çok alt yapı sorununu çözmeyi hedefliyor olsa da, bu beraberinde güvenlik sorununu da getiriyor.

5g kullanim 7 - 5G nin Etkili Olarak Kullanıldığını Gösteren 10 Kullanım Alanı

akıllı şehir sisteminde uygulanan durumlar; trafik sıkışıklığını izleme ve kontrol etme, atık yönetimini sağlama, akıllı park sensörleri vb. Alanlarda faaliyet göstererek şehrin güvenliğini, temizliğini her türlü kontrol altında tutmak amaçlanmaktadır. Daha güvenilir bir mobil ağ daha güvenilir bir şehir demektir.

NESNELERİN İNTERNETİ

5G sadece akıllı telefon özelliği olarak hayatımıza girecek olarak düşünülmesi bir hatadır. Sadece telefon özeliği olarak kalmayacak, evlerimizde kullandığımız ev aletleri de artık akıllı bir şekilde olacak. Alexa ve siri gibi asistanlarda bu akıllı teknolojileri kullanmakta en büyük yardımcılarımız.

5g kullanim 8 - 5G nin Etkili Olarak Kullanıldığını Gösteren 10 Kullanım Alanı

5G yalnızca daha kırsal alanlara daha istikrarlı bir kablosuz bağlantı sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda birçok farklı cihazı tek bir kablosuz standart altında birleştirebilecek,bu da cihazlar arasındaki bağlantıyı iyileştirecektir.

(Visited 40 times, 1 visits today)
Mehmet BARIN

Mehmet BARIN

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: