5G TEKNOLOJİSİ NEDİR ? ZARARLARI VE FAYDALARI NELERDİR ?

5G TEKNOLOJİSİ NEDİR ? ZARARLARI VE FAYDALARI NELERDİR ?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

5G TEKNOLOJİSİ NEDİR? ZARARLARI VE FAYDALARI NELERDİR?

Hızına yetişemediğimiz teknolojinin gelişiminde yeni tanıştığımız 5G özelliği nedir, ne işe yarar, hayatımıza neler katacak ve neler kaybettirecek soruları insanlığın kafasında tam manasıyla oturmuş değil. 3G,4G’yi daha detaylı bir şekilde öğrenememişken ve sıradaki 5G’yi tanımaya ve özelliklerini anlamaya çalışacağız.

Tüm dünyada adı duyulmaya başlanması ile birlikte tüm ülkelerde alt yapı çalışmaları başlanan 5G kablosuz ağının ülkemizde de çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

5G NEDİR?

G teknolojisi bir veri iletimi teknolojisinin adıdır. G harfi İngilizcede NESİL anlamına gelmektedir. Bununla beraber 5G ‘’5. NESİL’’ anlamını taşıyor.  Hücresel ağların ve alt yapıların geliştirilmesinin temelleri 1970’li yıllara dayanmaktadır. Bazı iletişim şirketlerinin amaçları arasında yer alan G teknolojisi, 10 yılda bir olmak üzere her sene kendini geliştirip ilerleyerek bu teknolojiye uygun cihazlar üretilerek kullanılmaya başlanması ile birlikte hayata aktarılışı sağlanıyor.

1G,2G,3G,4G ve sıradaki hayata aktarılması gereken 5G sistemi. İnternet ve data verilerinin giderek hızla geliştiği bu teknoloji ile en son sürüm modeli 5G sistemi daha verimli, daha hızlı bir teknoloji imkanı sunmayı planlıyor.

5G hakkında yapılan testlerde 1Gbps ile 10 Gbps arası hızlara gelebildiği söyleniyor. Şuanda kullanılan 4G teknolojisinin 100 katı performansını elde edeceği, boyutları yüksek olan oyun,dosya ve film gibi araçları ışık hızıyla bilgisayara indirilebileceği açıklanıyor. Hatta artık indirme hızı veya dosyalarının tarihe karışacağı bu sekmelerin yer almayarak direk kullan ve aç olarak değiştirileceği vurgulanıyor.

5G İLE HAYATIMIZA NE GİBİ ÖZELLİKLER GELECEK?

5G teknolojisi ile birlikte sadece telefon verilerinde değil, sağlık,eğlene,otomotiv alanlarında da birçok yeniliklerin kapısı aralanmış olacak. Akışta olan hayatta zaman ve hız kavramı giderek önem kazandığından dolayı bu sistem ile zaman ve hız tasarrufu kazanımı elde etmek amaçlar arasındadır.

Ülkemizde 5G denemesi ilk TURKCELL tarafından yapıldı. 2.283 hıza ulaşılarak bir rekora imza atıldı. 2 GB hız demek normalde iki saatlik bir filmin 7 saniye gibi bir ışık hızıyla indirilmesi işleminin yapılması demektir.

5G ‘NİN ÖZELLİKLERİ;

 • 5G’nin yeteneklerini; yüksek ve sürdürülebilir veri hızı, yüksek kapasite,esneklik, düşük gecikme hızı ve daha düşük enerji kullanımı olarak sıralayabiliriz. Ayrıca makinalar arası iletişim,herşeyin interneti gibi teknolojilerden yararlanmak için bu alt yapıları sağlayacak
 • Sensörler gecikmesiz konuşabilecek. Cihazlar arasındaki veri akışı,birbirleriyle konuşan milyarlarca cihazın hız ve kalitesinde etkili rol oynayacak.
 • Üretim teknolojilerinde devrimler yaratmayı sağlayacak. Robot üretiminde, fabrikalardaki makinaların daha birçok alanda cihazlar arası veri ve bilgi akışının en son seviyeye ulaşması bekleniyor.
 • Kıtalar arası ameliyat yapılması söz konusu olacak. Ulaşım ve zaman sorununa bir çözüm daha sunan 5G ülkeler arasında bir doktorun başka bir ülkedeki hastayı ameliyat edebilmesi mümkün olacak
 • Telefon sinyallerinin çekmeme problemleri ortadan kalkıyor. Hızla giden araba ve araçlarda kesintiye uğrayan şebeke sorunu 5G teknolojisi ile tarihe karışıyor.
 • Şebeke yönünün ihtiyaçlara göre bölünerek sunulabilmesi hedefleniyor.
 • Enerji tasarrufu imkanı sağlayarak uzun yıllar dayanıklı sensörlü cihazların hizmet vermesi amaçlanıyor.
 • Telefonların ayda bir kere şarj edilmesi hedefleniyor.
 • Sürücüsü olmayan otomobiller ile trafik kazaları ve sıkışıklığı gibi problemlerin önlenmesi amaçlanıyor.
 • 5G sistemini en iyi şekilde kullanan ülkeler arasında İsviçre birinci sırada yer alıyor. Onu takip eden ise Çin, japonya, Fransa ve ABD.

5G’NİN ZARARLARI VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Teknolojinin hayatımıza getirdiği kolaylıklar ve imkanlar dışında belli başlı zararları,yan etkileri, güvenlik problemleri ile de karşılaşmak mümkündür. Artan siber güvenlik riskleri, birçok elektronik cihazla uyum sağlayamaması ve büyükçe bir problem teşkil eden insan sağlığını olumsuz yönde tehdit eden bir unsur olarak ortaya çıkmaktadır.

Avrupa ülkeleri tarafından da sıcak bakılmayan bu nedenler,daha da fazla artarak faydasından çok zarar oluşturacağı riski ile karşı karşıyadır. Yazılım ağına dayalı olan bu sistemde,ülkelerin gizli anlaşmaları, belgelerin güvenliği tehdit altına giriyor.

5G sisteminin kurulması için baz istasyonlarına ihtiyaç vardır. Bu baz istasyonlarının yaydığı radyasyon frekanslarının insan sağlığında ciddi ölümcül hastalıklara neden olarak büyük bir sorun teşkil etmesi insanların bu teknolojinin kurulumuna sıcak bakmama nedenleri arasında gösteriliyor.

5G’nin yaydığı frekans zararlarının araştırılmasını talep eden 250 bilim insanı, sadece insanlar değil hayvanlarında bu sistemden olumsuz etkileneceğini açıkladı. Çalışmaların durdurulması adına açılan sitelerde Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Birliği,Konseyleri tüm hükümetlere açıkça çağrıda bulunuyor.

Yapılan deneylerde; iki yıllık bir zaman diliminde günde 9 saat elektromanyetik frekanslara maruz bırakılan farelerde beyin, kalp ve testisler olmak üzere hücre ölümlerinin atmasıyla beraber sinir sistemlerinde değişimler meydana geldiği gözlemlenmiştir. Bu hayata geçirildiğinde kalabalık şehirlerde yaşayan insanların uzun vadede aynı sorumlara maruz kalması beklenilen bir durumdur.

Yüksek frekansa maruz kalacak olan insanlarda uzun vadede kanser hastalığının yaygınlaşması ön görülüyor. Uzmanlar bu 5G sisteminin kurulmadan önce test edilmesi gerektiğini açıklıyor.

Kanser dışında 5G’nin zararları ile oluşabilecek sorunlar, öğrenme ve hafıza problemleri, hücresel stres, beyin gelişimlerinin olumsuz etkilenmesi bilinenler arasındadır. Doğadaki bitkiler ve hayvanlar üzerindeki olumsuz etkileri sayılamayacak kadar fazladır.

5g2 - 5G TEKNOLOJİSİ NEDİR ? ZARARLARI VE FAYDALARI NELERDİR ?

5G TEKNOLOJİSİ NERELERDE KULLANILACAK?

Birçok alanda kendini gösterecek olan 5G teknolojisi,ev aletlerinden, fabrikadaki makinalara kadar birçok elektronik cihaz da yer alacak ve yollarda, havada, karada aklınıza gelebilecek her yerde ışık hızında internet imkanları olacak.

Eğitimden, sağlığa, tıptan ticaret alanına kadar her yerde var olacak. Sanal gerçeklik gözlükleri ile beraber şehir ve ülke gezmeleri yapılabilinecek, bir maç izlerken futbolcu hakkında bilgi almak çok kolay olacak.

Önümüzdeki 20 yıl içerisinde 5G kendi alanına sahip olarak; büyük ölçekli araç otomasyonu, akıllı şebekeler yolu ile atık yönetimi, sera gazlarını ve kirliliği azaltmaya yardımcı akıllı çevre sistemleri olacak.

Akıllı bir otomobili 5g teknolojisi sayesinde uzaktan park edebilme imkanınız olacak. Arabanızı şehir şebekesinden kablosuz olarak şarj edecek ve aracınızı otoparktan bir mesaj yolu ile kapınıza kadar getirtebileceksiniz.

Çiftçiler hayvanlarını, seralarını, tarlalarını dronlar yardımı ile gözlemleyebilecekler

Ev ortamlarındaki cihazların birbiri ile bağlantı alanları sağlanarak uzaktan kontrol edilme olanağı sağlanacak

5G’nin dağılımı wifi sinyalleri üzerinden sağlanıyor. Bu şekilde her yerden iletişimin sağlanması hedefleniyor.5G’nin altı temel alanı kapsayarak hedefleri doğrultusunda etki alanını oluşturması hedefleniyor;

 1. Sağlık hizmeti ve sektörü alanında
 2. Endüstriyel ve üretim işlemleri
 3. Kamu güvenliği
 4. Perakende sektörü
 5. Tarım
 6. Taşımacılık ve Lojistik

TÜRKİYE VE 5G

Türkiye 3G,4G,4,5G ile çok geç tanıştığından dolayı birçok ekonomiksel kayıplar yaşadı. Aldığı bu tecrübe ile 5G sisteminde çok fazla geride kalmak istemiyor ve şimdiden alt yapı çalışmalarını hızlandırarak 5G’ye geçişin ve adapte sürecinin kolay olmasını amaçlıyor.

5G frekans ihaleleri düzenlenecek ve operatör şirketleri bu ihalelere katılarak kendi alt yapıları bünyelerinde 5g çalışmalarını geliştirerek geçiş yapmaları sağlanmış olacak.2021 yılında kullanılması planlanan 5g’nin faturalı veya faturasız tarifeler ile hayatımıza dahil olması bekleniyor.

Gelecek vadeden 5g sisteminin geniş kullanım alanı sayesinde önceden yapılması gereken birçok adımlar mevcut. Teknoloji alanındaki açıklar giderilmeli, gerekli materyallere paralar harcanmalı ve şirketler arası bağlantılar sağlanarak 5g’ye uyum ve adapte sürecine geçiş yapılmalıdır.

(Visited 95 times, 1 visits today)
Mehmet BARIN

Mehmet BARIN

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: