5G ve Wifi Arasındaki Fark Nedir ?

5G ve Wifi Arasındaki Fark Nedir ?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

5G VE WİFİ ARASINDAKİ FARK NEDİR ? 5G NASIL ÇALIŞIR?

1G,2G,3G,4G,4,5G derken hızlı bir şekilde 5G dönemine doğru hızla ilerliyoruz. 5G hakkında bilmediğimiz çok şey varken aniden hayatımıza girdi ve kullanım alanları git gide yaygınlaşmaya başladı. 5G internet bağlantısında ve veri aktarımında hızı temsil edecek ve hayatımızın kışını hızlandırmaya yardımcı olacak.

Alt yapı çalışmaları oluşumları günden güne iyileşmeler sağlarken, 5G ve Wİ-Fİ arasındaki fark nedir neden wi-fi ağı varken 5G’ye ihtiyaç duyuyoruz sorusu akıllara geliyor. 5G daha öncelerden örneğin 2 saatlik bir filmi indirirken dakikalar içinde inmesini beklemek zorunda kalmamıza artık gerek kalmayacağı bir hız teknolojisini sunuyor. Artık saniyeler içerisinde film, dosya vb. Uygulamalar ışık hızında bilgisayarımız da olacak.

Wi-Fi ve 5G birbiriyle çelişecek olsa da, tüm işaretler yarının internetinden tam olarak yararlanmak için her iki teknolojiye de ihtiyaç duyduğumuzu gösteriyor. 5G şüphesiz birçok durumda işe yarayacak olsa da, hala geliştirilmekte ve güncellenmekte olan Wi-Fi diğer durumlarda faydalı olacaktır. Ve 5G ev interneti durumunda olduğu gibi, kablosuz ağınızı geliştirmek için birlikte çalışmaya başlayabilecekler.

5G VE Wİ-Fİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Kısaca tanımlamalarını yapacak olursak 5G; Hücresel ağ teknolojisinin beşinci nesil için anlamlandıran terimin adıdır. Hücresel veya mobil ağlar , en yüksek teklifi verene açık artırma ile satılan lisanslı spektrum bantlarına dayanır . Verizon ve AT&T gibi operatörler bu bantları kullanmak için ödeme yapmak zorundadır. Kapsamı genişletmek için, ağın aynı anda birden fazla kişiye (kentsel alanlarda binlerce) hizmet vermesine yetecek kadar güçlü bir sinyal gönderebilen bağlı baz istasyonlarından oluşan bir ağ kurmaları gerekir. Yatırımlarını telafi etmek ve ağ altyapısını daha da genişletmek için abonelik ödememize güveniyorlar.

wifi - 5G ve Wifi Arasındaki Fark Nedir ?

Wİ-Fİ  herkesin kullanması için ücretsiz olan ancak zayıf bir sinyal gücüne sahip olan lisanssız spektruma dayanır. İnterneti kullanmak için kapımıza kadar teslim edilmesi için bir internet servis sağlayıcısına para ödüyoruz ve ardından evimizde interneti kullanmak Wİ-Fİ’yi aktif etmek için bir yönlendirici kullanıyoruz.

Komşular ile paylaşılan wi-fi de internet performansında ve kalitesinde ciddi düşüşler yaşanabilmektedir. Wi-Fi’nin kullandığı iki frekans 2,4 GHz ve 5 GHz’dir. Basit bir ifadeyle, 2,4 GHz daha düşük bir potansiyel maksimum hıza sahiptir ancak daha iyi nüfuz eder, bu nedenle daha yüksek frekans olan 5 GHz’den daha uzun bir menzile sahiptir, bu da daha hızlı hızlar sunabilir ancak duvar gibi şeylere bu kadar kolay nüfuz etmez. 5GHz ve wi-fi’nin 5g mobil ağlarla kesinlikle ilgisi olmadığını belirtmekte fayda var.

Günlük yaşantılarımızda ev alanlarımızdan dışarı çıktığımızda ofiste, kafelerde, ve mobil ağlarda bir wi-fi ağına bağlanıyoruz. Telefonlarımız bu ağlara otomatik olarak geçiş yapıyor ve kaliteli sinyalden faydalanmış oluyoruz. 5G yayılmaya devam ederken, bu senaryo insanların büyük çoğunluğu için geçerli olmaya devam edecek. Aradaki fark, hem mobil ağların hem de Wi-Fi’nin performansın arttığını görecek olmasıdır.

5G’NİN VAADİ VE ÇALIŞMA SİSTEMİ

1Gbps ile 10Gbps arasındaki indirme hızları ve sadece 1 milisaniye (ms) yükleme hızı veya gecikme olasılığı, insanları daha sağlam bir 5G ağı konusunda heyecanlandırdı. Bu hızlar, fiziksel, kablolu bir bağlantıdan gördüklerinizle karşılaştırılabilir. Bununla birlikte, gerçek şu ki, tipik olarak teorik en yüksek hızlara hala daha ulaşmış olmayacağız.

5G bağlantınızın gerçek hızı nerede olduğunuz, hangi ağa bağlandığınız, sizden başka kaç kişinin aynı anda bağlı olduğu gibi birçok faktörlere bağlı olacaktır. Amaç, minimum 50Mbps indirme hızına ve 10ms’lik düşük bir gecikme süresine ulaşmaktır. Bu, mevcut ortalama hızlara göre büyük bir iyileşmeyi temsil edecek, ancak tıpkı 4G LTE’de olduğu gibi, 5G kapsama alanı yavaş yavaş genişleyecek. Şu anda, Speedcheck’in yaptığı bir araştırmaya göre, yaklaşık 57Mbps’lik bir ortalama indirme hızındayız . Bu, minimumun bundan çok daha az olduğu anlamına gelir.

5G aynı zamanda sadece wi-fi ile çalışmayacak, daha önce de var olan ağlarla el ele verip bilgi alışverişinde bulunup gelişmeye ve daha hızlı olmaya devam edecek.

Wİ-Fİ 6’NIN VAADİ VE ÇALIŞMA SİSTEMİ

Wi-Fi, standartlar için adlandırma kuralları açısından geleneksel olarak çok kafa karıştırıcı olmuştur. 802.11b’den 802.11a, 802.11g, 802.11n ve ardından 802.11ac’e geçti.

Wi-Fi Alliance (ve genel olarak sektör) daha az kafa karıştırıcı bir şeye olan ihtiyacı kabul etti, bu nedenle bir sonraki standart olan 802.11ax , Wi-Fi 6 olarak pazarlanıyor . Bu daha basit adlandırma kuralı da geriye dönük olarak uygulanıyor, bu nedenle 802.11ac Wi-Fi 5 olacak ve bu böyle devam edecek. Yeni Wi-Fi 6 standardı, belirli koşullar altında Wi-Fi 5’ten en az dört kat daha yüksek hızlar sunar, ancak aynı zamanda artan sayıdaki internete bağlı kablosuz cihazlarla başa çıkmak için tasarlanmış verimlilik ve kapasitede iyileştirmeler de getirir. Tıpkı 5G gibi, Wi-Fi 6Özellikle gerçek cihazların Wi-Fi’nin daha yeni sürümleri için destek eklemesi gerekeceği gerçeğini göz önünde bulundurarak, mevcut Wi-Fi standartlarını değiştirmeyecek, tamamlayacaktır. Teorik olarak, maksimum Wi-Fi 6 hızları yaklaşık 9,6 Gbps’de zirveye çıkıyor, ancak internet bağlantınızla gerçek dünya kullanımında muhtemelen buna asla ulaşamayacaksınız. Bunu kullanmak zaman alabilir.

5G VE Wİ-Fİ HİZMETİNDEN YARARLANMAK İÇİN NEYE İHTİYAÇ VAR?

Bu noktada geliştirilen her iki alt yapı çalışmaları ile beraber 5g ve wi-fi 6 oldukça yayılmış bir şekilde mevcut halde kullanımdalar. 5G tarafında taşıyıcılar şimdi, alt-6 spektrum üzerine inşa edilmiş ülke çapındaki 5g leri piyasaya sürdüler. Bu ağı genişletmeye ve ve onu tamamlamak için orta bant ve yüksek bant spektrumu eklemeye devam edecekler.

Wİ-Fİ 6 ya erişmek için ise standart bir yönlendiriciye ihtiyaç duyulacak. Aktif edebilmek için 5G özellikli bir telefon da gerekli bu noktada. Son zamanlarda üretilen bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefon ve cihazlar artık 5G ve wi-fi 6 destekli bir şekilde tasarlanarak piyasaya sürülmektedir.

5G ve wi-fi 6 artık günlük yaşantımıza endeksli bir şekilde yer almış olarak, vaad ettikleri süper hızlı teknolojileri ve hayatımızı kolaylaştırma imkanları ile gelişen teknoloji çağına bizi adapte edecek.

İNTERNET BAĞLANTISININ GELECEĞİ

İnternet bağlantısının geleceği aslında insanlara yararlarının yanında korkutmaya da başladı. Çünkü kolaylaştırmanın adı altında insan sağlığının tehlikeye sokulması, siber güvenlik alanlarının ortadan kalkması vb. Durumların yaşanması da kaçınılmaz bir hal alıyor aslında.

5G baz istasyonlarının yaydığı frekanslar, insan sağlığını ciddi anlamda uzun vadede yayılım gösterdiğinde, kanser gibi çeşitli ölümcül hastalıkları da beraberinde getirerek nüfus oranında ölümlerle birlikte ciddi oranda azalmalar yaşanılması mümkün olacak.

Daha fazla hız, daha fazla zaman mantığıyla şirketlerin, üreticilerin her zaman para kazanma endeksli yaşamaları maalesef ki insan sağlığını ciddi anlamda geri planda bırakıyor. İnternetsiz ve teknolojisiz bir yaşam elbetteki düşünülemez fakat bu gelişmeler sağlanırken, insan sağlığına en az zararı verecek teknolojilerin üretilmesi ve düşünülmesi gereklidir.

Giderek daha fazla yönlendiricinin içinde Wi-Fi 6 yerleşik olduğu ve gittikçe daha fazla sayıda hücre kulesi 5G ağlarını ışınladıkça, hem evde hem de hareket halindeyken internet hızlarımız daha düşük gecikmeyle daha hızlı hale gelecektir. Daha fazla teknoloji ve 5G akıllı telefonlar da ortaya çıkacak. 4G özellikli çevrim içi mobil oyun ve mobil akış gibi ilerledikçe, 5G hızına bağlı arabalar gibi bir dizi yeni kullanım durumunu mümkün kılacaktır.

Önümüzdeki yıllarda ve şuanda var olan 5G ve Wİ-Fİ 6 terimlerini ve onları destekleyen teknoloji ürünlerini çok duyup göreceğiz.

(Visited 21 times, 1 visits today)
Mehmet BARIN

Mehmet BARIN

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: