ABD Başkanlık Seçimleri Nasıl Yapılıyor ? Adaylar Kimler ?

ABD Başkanlık Seçimleri Nasıl Yapılıyor ? Adaylar Kimler ?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

ABD Başkanlık Seçimleri Nasıl Yapılıyor? Adaylar Kimler?

ABD başkanlık seçimleri bilindiği üzere 3 Kasım 2020 tarihinde gerçekleşti. ABD seçmenleri oy vermek için sandık başına koştu. Pandemi sebebiyle katılımların düşük olacağı beklenirken, tam tersine rekor seviyede bir katılım gerçekleşti. Ayrıca virüs tehlikesinden ötürü ilk defa posta yoluyla oy kullanabilmenin önü de açıldı. Seçmenler bu sayede oylarını 3 Kasım 2020’de kullandılar. Aradan birkaç gün geçmesine rağmen oy sayımları bazı eyaletlerde tamamlanmış değildi. Bu yüzden adaylar arasında kesin olarak kimin kazandığı bir süre belirlenemedi. ABD başkanlık seçimleri pandemi şartları altında devam ederken kimin kazanacağının merakla beklendiği bir süreci de beraberinde getirmişti. Seçim sonuçlarının resmi olarak açıklanması sonucunda 46. Abd başkanı olarak göreve başlayacak isim kesinleşti.

ABD Başkanlık Seçimleri

ABD başkanlık seçimleri için seçmenler doğrudan başkan adaylarını seçmemektedirler. Öncelikle 52 eyalet içerisinde oy verecek seçmenler partilere verilen oylar neticesinde delegeleri seçmektedirler. Her eyaletten belirli bir oy oranına göre seçilen delegeler, seçiciler kurulunda yer almaktadırlar. Aynı zamanda Senato ve Temsilciler Meclisi olarak adlandırılan iki meclis de yer almaktadır. Seçiciler kuruluna seçilen eyalet delegelerinin sayısı da bu iki mecliste yer alan vekillerin sayısıyla eşit oranda olmalarına dikkat edilmektedir. Diğer taraftan bir eyalette en yüksek oyu alan aday daha fazla delegeye sahip olabiliyorken, bazı eyaletlerde nispi temsil sistemi kullanılmaktadır. Bu sisteme göre bir aday sayıca yüksek oy almasına rağmen seçiciler kurulundaki delege sayısının az ise başkanlığı elde edememektedir. Bu yüzden seçiciler kuruluna gönderilecek olan delegelerin sayısı seçimlerde önem kazanmaktadır.
Seçiciler kurulunda sayıca fazla olan parti delegelerinin oylarıyla başkan ve başkan yardımcısı seçilmektedir. Seçiciler kurulunda başkan adaylarını seçecek delegelerin çoğunluk sayısı ise 270’tir. 270 delegeye ulaşan parti delegeleri doğrudan başkan ve başkan yardımcısını seçmektedir. Böylece ABD başkanlık seçimleri iki dereceli bir seçim sistemine sahiptir. 270 adaya erişilememesi halinde Temsilciler Meclisi içerisinde yer alan vekiller en çok oy alan adaylar arasında başkan seçmektedirler.

abd1 300x211 - ABD Başkanlık Seçimleri Nasıl Yapılıyor ? Adaylar Kimler ?

ABD Seçim Tarihleri

ABD başkanlık seçimleri için belirlenmiş bir tarih mevcuttur. 4 yılda bir yapılan başkanlık seçimleri için Kasım ayının ilk salı günü sandık başına gidilmektedir. Bunun sebebi Abd’de geleneksel olarak yer edinmiş bir yapıdan ötürüdür. Geçmişten beri çiftçilerin Kasım ayında hasatlarını bitirdikleri ve Pazar gününün ibadet günü, pazartesinin ise çiftçilerin dinlenme günü olması sebebiyle Kasım ayının ilk salı günü seçimler yapılmaktadır. Buna Abd Başkanlık Seçimleri içerisinde süper salı denilmektedir. Geleneksel olarak kurumsallaşmış bir seçim tarihi bu sayede oluşmakta, 2020 yılında ise bu seçim 3 Kasım gününe denk gelmiştir. Kazanan aday ise 46. ABD başkanı olarak 20 Ocak 2021 tarihinde resmi olarak göreve başlayacaktır.

abd2 300x169 - ABD Başkanlık Seçimleri Nasıl Yapılıyor ? Adaylar Kimler ?

ABD Başkan Adayları

ABD başkanlık seçimleri için yarışan adaylar ve bağlı oldukları siyasi partiler farklılık göstermektedir. 2020 seçimleri için karşılıklı yarışan adaylar Donald Trump ve Joe Biden’dır. Bu yarışta iki başkan adayının yardımcıları da yer almaktadır. Trump’la birlikte göreve başlaması planlanan yardımcısı Mike Pence ve Biden’la göreve başlaması planlanan yardımcısı Kamala Harris bu yarışta yer aldı. 2016 seçimlerini kazanan Cumhuriyetçi Parti adayı Trump, bu seçimde Demokrat Parti’nin adayı olan Biden’ın gerisinde kaldı. Fakat seçimlerin henüz tam olarak kesinleşmediği günlerde yarışı her ne kadar Biden önde götürse de Trump, seçim sonuçlarına itiraz edeceğini dile getirmekteydi.

Trump ve Biden dışında da birkaç aday başkanlık yarışında yer aldı. Liberteryen Parti’den Jo Jorgensen, Yeşil Parti’den Howie Hawkins, Sosyalizm ve Kuruluş Partisi’nden Gloria La Riva, Birlik Partisi’nden Rocky De La Fuente, Anayasa Partisi’nden Don Blankenship, Amerikan Dayanışma Partisi’nden Brian Carroll ve bağımsız olarak yer alan Kanye West, Brock Pierce, Jade Simmons Abd başkanlık seçimleri için aday olarak yer alan isimlerdi. Partili olan adaylar, yaptıkları kurultay neticesinde başkan adaylarını belirleyerek seçim yarışına katıldılar. Yapılan bu ön seçimler sonucunda parti adayları belirlense de ABD’de seçim yarışları iki büyük parti olan Cumhuriyetçi Parti ve Demokrat Parti arasında gerçekleşti. Yarışı kazanan başkan adayının kabineyi oluşturarak belirtilen sürede Beyaz Saray’da görevine başlaması beklenmektedir.

abd3 300x169 - ABD Başkanlık Seçimleri Nasıl Yapılıyor ? Adaylar Kimler ?

ABD Seçim Sonuçları

ABD başkanlık seçimleri için 3 Kasım 2020’de hem sandık başında hem de posta yoluyla kullanılan oyların sayımı 7 Kasım 2020’de Türkiye’ye göre akşam saatlerinde sonlandı. Seçim günü oyların sayılmaya başlamasından itibaren yaklaşık 3 gün boyunca bazı kritik eyaletlerin hem Biden hem Trump arasında gidip geldiği görülmekteydi. Bu kritik eyaletler Nevada, Arizona, Georgia, Kuzey Carolina ve Pennsylvania’ydı. Seçim sonuçlarının kesinleşmesi için bu eyaletlerdeki sayımların bitmesi beklendi. Trump ve Biden arasındaki oyların birbirine çok yakın ve kıyasıya devam ettiği görülmekteydi.

Güncel olan resmi rakamlara göre, Biden 290 delege ile %50,9 oy oranına sahipken, Trump 217 delege ile %47,5 oy oranına sahiptir. Bu rakamlara göre Demokratların adayı Biden, 270 delege sınırını geçerek zafer elde etmiş, ABD’nin yeni başkanı olmaya hak kazanmıştır. Her ne kadar sonuçlar bu yönde olsa da Trump’ın bunu kabul etmediği ve seçimlerde hile olduğunu savunmaktadır.

Seçimi kazanan Biden’ın ve onunla birlikte göreve başlayacak olan başkan yardımcısı Harris’in resmi olarak 20 Ocak 2021 tarihinde göreve başlanması beklenmektedir. Bu süre zarfına kadar bir geçiş dönemi yaşanmaktadır. Geçiş dönemi sonrasında hazırlanacak olan törenle Biden-Harris ikilisi, Beyaz Saray’daki yeni görevlerine ikamet edeceklerdir.

(Visited 10 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: