ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: El Kaide’nin yeni üssü İran İslam Cumhuriyeti

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: El Kaide’nin yeni üssü İran İslam Cumhuriyeti, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, El Kaide’nin yeni ana üssünü İran’da kurduğunu öne sürdü. Pompeo, Ebu Muhammed El Masri adıyla bilinen El Kaide’nin üst düzey liderlerinden Abdullah Ahmed Abdullah’ın 7 Ağustos 2020’de öldürüldüğünü teyit etti.

New York Times gazetesi, geçen kasım ayında Afrika’daki iki ABD büyükelçiliğinin 1998 yılında bombalanmasına yardımcı olmakla suçlanan Ebu Muhammed el-Masri’nin, İran’daki İsrailli ajanlar tarafından öldürüldüğünü öne sürmüştü. İran, topraklarında El Kaide unsuru olmadığını söyleyerek haberi yalanlamıştı.

Ekim ayında ise Afganistan güvenlik güçleri, El Kaide’nin ikinci komutanı olduğuna inanılan el-Masri’nin Gazni vilayetinde yapılan özel bir operasyon sırasında öldürüldüğünü açıklamıştı.

‘EL KAİDE LİDERLİK YAPILANMASINI TAHRAN’DA TOPLADI’

Pompeo, Washington’daki Ulusal Basın Kulübü’nde düzenlediği basın toplantısında, el-Masri’nin geçen yıl 7 Ağustos’ta öldürüldüğünü ilk kez kamuoyuna duyurduğunu söyledi. Pompeo, el-Masri’nin İran’daki varlığının sürpriz olmadığını da eklerken, şu ifadeleri kullandı:

“El-Masri’nin İran’daki varlığı bugün neden burada olduğumuza işaret ediyor. El Kaide’nin yeni bir ana üssü var: İran İslam Cumhuriyeti. El Kaide, liderlik yapılanmasını Tahran’a topladı ve (El Kaide lideri) Eymen El Zevahiri’nin yardımcıları da orada.”

Pompeo, ABD’nin İran’da bulunan iki El Kaide liderine ve örgütün Kürt taburlarındaki üç liderine yaptırım uygulayacağını da söyledi.

İRAN: KARİYERİNİ İÇLER ACISI BİR ŞEKİLDE SONLANDIRIYOR

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise Pompeo’nun Tahran’la El Kaide arasında ilişki kurmasına sert tepki gösterdi. Zarif Twitter hesabından yaptığı açıklamada iddiaları ‘kurgusal’ ve ‘yalan’ olarak niteledi. Zarif, “Pompeo felaket kariyerini, savaş çığırtkanlığı yapan yeni yalanlarla içler acısı bir şekilde sonlandırıyor. Kimse kanmadı. 11 Eylül’deki teröristlerin hepsi, Pompeo’nun en sevdiği Ortadoğu ülkelerinden gelmişti. HİÇBİRİ İran’dan gelmemişti” dedi. (DIŞ HABERLER)

(Visited 109 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: