ABD Ordusu zihin okuma platformu oluşturacak!

ABD Ordusu zihin okuma platformu oluşturacak!, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Amerika merkezli C4ISRNET adlı web sitesine göre, ABD Ordusu sinirbilim alanındaki araştırmaları teşvik etmek için bir projeye fon sağlıyor. Askerlerin savaş alanında birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayacak bir zihin okuma sistemi oluşturmayı hedefliyor.

ABD Ordusu zihin okuma platformu için 6,25 milyon dolar ayırdı

ABD ordusu, deneysel bir telepati projesinin olasılıklarını ve geleceğin savaşındaki potansiyel uygulamalarını keşfetmeye kararlı. Süreci hızlandırmak için Ordu Araştırma Dairesi (ARO) önümüzdeki beş yıl içinde araştırmaya 6,25 milyon dolar ayırdı.

Zihin okuma teknolojisinin gelişmesi konusunda uzmanlara nasıl teminat verileceği 20 yıla kadar sürebilir. ARO sinirbilimcileri, beyin tarafından üretilen nöronal sinyalleri çözmeyi ve analiz etmeyi öğrendiklerini çoktan duyurmuşlardı.

Bireysel sinyalleri izole etmek, kelimenin tam anlamıyla zihin okuması değildir. Yine de, bilgisayarların bunları yorumlamasına yardımcı olmak için bireysel mesajların anlamını ve amacını belirlemede bir dönüm noktası diyebiliriz.

abd ordusu zihin okuma platformu olusturacak 1 - ABD Ordusu zihin okuma platformu oluşturacak!

ARO araştırmacıları, özel bir algoritma ve gelişmiş matematik kullanarak, hangi beyin sinyallerinin hareketi yönlendirmek için çalıştığını ve hangilerinin davranışla ilgili olduğunu belirleyebildiler. Bu iki tür sinyali diğer mesajlardan ayırmayı başardılar.

Nihayetinde bilim insanları, bilgisayarların düşüncelerine göre askerlerin beyinlerine geri bildirimde bulunduğu bir sistem oluşturmak istiyor. Amaç, yaşamı tehdit eden durumlarda davranışı düzeltmektir. Saha askerleri arasındaki sessiz iletişim, savaşta zihin okuma sistemlerinin geliştirilmesinde bir sonraki mantıksal adım olacak.

Bilim adamları şimdi beyin sinyallerinin örneklerini toplamak ve karşılaştırmak için laboratuvar maymunları ile deneyler yapıyorlar. ARO uzmanları, teknolojinin henüz başlangıç ​​aşamasında ancak durumun önümüzdeki yıllarda değişeceğine inanıyor.

 

(Visited 4 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: