ABD Seçimlerinin Ülkemize Etkisi Ne Olacak?

ABD Seçimlerinin Ülkemize Etkisi Ne Olacak?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

ABD Seçimlerinin Ülkemize Etkisi Ne Olacak?

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanlık seçimi tüm dünyada merakla takip edildi. Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump ve Demoratların adayı eski başkan yardımcısı Joe Biden arasında geçen yarış büyük bir ilgi çekti. Trump’ın bir sürpriz yaparak tekrar kazanma şansı olduğunu düşünenler vardı. 3 Kasım’da başlanan oy sayımları çok olaylı geçti ve günlerce sürdü. Geçtiğimiz günlerde sonuçların açıklandığı seçimi Joe Biden kazandı. Bu süre boyunca Türkiye’de en çok merak edilen ve konuşulan konu ise ABD seçimlerinin Türkiye’yi nasıl etkileyeceği oldu. Her ABD seçiminin mutlaka bir etkisi oluyor ve bu seçimin sonuçlarının da Türkiye üzerinde hem siyasi hem ekonomik etkisi olacağı söyleniyor. Peki bu sefer ABD seçimlerinin ülkemize etkisi ne olacak?

db2 300x169 - ABD Seçimlerinin Ülkemize Etkisi Ne Olacak?

Trump Kazansaydı İlişkiler Nasıl olurdu?

Cumhuriyetçi başkan Trump’ın Türkiye ile inişli çıkışlı bir ilişkisi vardı. Eğer o seçilseydi geçtiğimiz dört yılda olduğu gibi benzer bir ilişkimiz olacağı öngörülüyordu. Son 4 yılda Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında iyi bir ilişki kurulmuş olmasına karşın birçok kriz durumu yaşandı. Bunlardan en akılda kalanları tutuklu Amerikan vatandaşları, Suriye’nin kuzeydoğusunda yapılan askeri operasyon ve doların yükselmesi gibi konulardır. Bazı kriz durumlarında ise de Trump’ın Amerika’nın dış politikasını belirleyen kurumlarla ters düşen fikirleri olduğu söyleniyor. ABD dış politika kurumlarının ve Kongre’nin Türkiye’ye karşıt tavır aldığı belli oluyor. Ancak Trump’ın bazı fikirlerinin Recep Tayyip Erdoğan’a da uyması üzerine bu karşıt tavırların hafiflediği biliniyor.

Eğer Donald Trump tekrar seçilseydi bunun Türkiye’ye olumlu etkileri olacağı düşünülüyordu. Bunun nedeni ise Trump’ın Türkiye ile iyi bir ilişki içinde olmak istemesi ve Türkiye’ye gereken değerin verilmesi gerektiğini düşünmesi olduğu söyleniyor. Bir diğer olumlu olabilecek unsur ise Trump’ın kişisel olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile olan iyi ilişkisiydi. Halkbank ve Gülen’in Türkiye’ye iadesi konusunda da bu ilişkinin etkilerini görebiliyoruz. Trump kazansaydı Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ilişki aynı şekilde iyi ama biraz daha kaotik bir şekilde devam edebilirdi. Bunun nedeni ise Trump ve Erdoğan’ın yakınlığı ile ABD’nin kurumları arasında bu ilişkiye karşı olan direnç gösteriliyor. Bu bir gerilim yaratabilirdi. Zamanla Kongre’den gelen itirazlar artacaktı ve dış politikada Trump daha agresif hale gelecekti.

db3 300x168 - ABD Seçimlerinin Ülkemize Etkisi Ne Olacak?

Biden’ın Kazanmasının Etkileri

Joe Biden’ın kazanması ile ABD ile olan ilişkimizde yeni bir dönem açılacağı öngörülüyor. Biden’ın hem Kongre’nin kararlarına hem de dış politika kurumlarının görüşlerine uyma olasılığı daha yüksek. Ayrıca ABD siyasi ortamında Erdoğan’ın otoriterleştiği konuşuluyor ve bu da Biden’ın Erdoğan ve Türkiye ile arasına mesafe koyma isteğini yüksek bir ihtimal haline getiriyor. Joe Biden ve ABD’nin diğer kurumlarının birlik olarak Türkiye’ye karşı daha sert bir tavır takınması bekleniyor. Demokratlar Trump’ın Türkiye ile olan yakın ilişkisini eleştiriyorlardı. Şimdi ise demokrat bir başkan seçildiğine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye’ye karşıt bir tavır takınılması ihtimali çok yüksek. Biden’ın verdiği bir röportaj da bu ihtimalleri güçlendirdi. Bu röportajda Joe Biden, Erdoğan’a karşı daha farklı bir yaklaşım izlenilmesi gerektiğini düşündüğünü söylemişti. Biden’ın seçilmesi ile Türkiye’ye karşı olacak diğer bir eleştiri ise insan haklarına saygı konusu olabilir. Özellikle demokrat bir başkanın seçilmesi bu eleştirilerin olması ihtimalini çok fazla arttırdı.

Türkiye’ye karşı sert bir dış politika tavrı takınılacağı ve bu tavrın ekonomiye de çok büyük etkisi olacağı düşünülüyor. Ekonomik yaptırımlar uygulanabilme ihtimali artıyor ve doların da etkileneceği öngörülüyor. Joe Biden’ın seçilmesi ile dış politika konuları tekrar ele alınacak ve düzenlemeler yapılacak. Bunların arasında da Türkiye ile ilgili bazı konular gündeme gelebilir. Bu konulardan ilki S-400 füze savunma sisteminin Rusya’dan satın alınması olarak gündeme gelebilir. Bu savunma sisteminin denenmesinin ardından ABD’nin buna karşı yaptırımlar yapması ve tedbirler alması bekleniyor. Bu konunun öncelikli hale gelmesi büyük bir olasılıktır. S-400 savunma sisteminin satın alınması Trump döneminde de sorunlara neden olmuştu. Joe Biden döneminde ise bu sorunların artması ve daha ciddi hale gelmesi bekleniyor. Ayrıca gündeme gelecek konular arasında Doğu Akdeniz’deki gerilimler, Kafkasya ve Suriye’deki olaylar da var. Doğu Akdeniz bölgesindeki gerginlikler ve Türkiye’nin bu bölgedeki davranışları Türkiye ile NATO üyeleri arasını açmaya başladı. Bu konunun da Biden döneminde önemli hale geleceği düşünülüyor. ABD’nin bu konuda devreye girmesi ve gerginliği azaltmak istemesi de diğer bir düşünce.

db1 300x169 - ABD Seçimlerinin Ülkemize Etkisi Ne Olacak?

Türkiye’deki yargı bağımsızlığı konusu, basın özgürlüğü ve insan hakları gibi konular da ABD’nin gündemine girebilir. Biden döneminde bu konulara dikkat çekilmesi büyük bir olasılık ve ilişkiler açısından olumsuz bir etkisi olması da büyük bir ihtimal. Trump döneminde de yaşanan S-400 ve Fettullah Gülen’le ilgili anlaşmazlıklar vardı ve hangi başkan seçilirse seçilsin bu gibi konular tekrar gündeme gelecekti. Bu gibi önemli konular Biden’ın seçilmesi ile de önemini korumaya devam edecek. Biden’ın düşünce ve tavırlanın Trump’tan farklı olması nedeni ile elbette yeni ilişkilerde farklılıklar olacak. Ancak genel beklenti Biden seçildiği için ilişkilerin daha olumsuz bir yere doğru gideceği yönünde. Konular üzerinde uzlaşmanın daha zor olacağı, Biden’ın yaptırımlar ile de tepkisini gösterebileceği düşünülüyor ve bunun da siyasi ve ekonomik açıdan Türkiye’yi etkileyeceği söyleniyor. Ocak 2021’de görevine başlayacak olan Biden’ın Türkiye’ye karşı nasıl bir tavır takınacağını ve ilişkileri nasıl değiştireceğini gelecek günlerde hep beraber göreceğiz.

(Visited 5 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: