ABD’de ilk vaka: Mutasyona uğramış virüs yayılıyor!

ABD’de ilk vaka: Mutasyona uğramış virüs yayılıyor!, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Koronavirüsün mutasyon geçirdiğini ve ilk vakanın da İngiltere’de görüldüğünü sizlere duyurmuştuk. COVID-19’dan daha hızlı yayılan mutasyona uğramış virüs, Avrupa ülkelerinde hızla vakaların görülmesine neden olmuştu. Bu sebeple pek çok ülke, giriş ve çıkışları yasaklamıştı. Bu kararların alınmasına rağmen yeni virüs ABD’ye ulaşmayı başardı.

Mutasyona uğramış virüs ABD’ye kadar yayıldı

COVID-19’un mutasyona uğradığının duyurulmasının ardından pek çok ülke yeni önlemler almıştı. Türkiye’nin de aldığı önlemlerden birisi olan İngiltere’den yapılacak uçuşların iptal edilmesi kararının üzerinden kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen yeni virüs kıtalararası geçiş yapmayı başardı. ABD’deki ilk vaka ise Colorado’da görüldü. 20’li yaşlarda olan erkek hasta ülkedeki ilk mutasyona uğramış virüse yakanan kişi oldu.

abdde ilk vaka mutasyona ugramis virus yayiliyor 0 GbUV1X8E - ABD’de ilk vaka: Mutasyona uğramış virüs yayılıyor!

Yetkililerin bildirdiği kadarıyla Colorado’da Denver’in bir eyaleti olan Elbert bölgesinde ilk vaka eyalet valisi tarafından doğrulandı. Associated Press‘te yer alan haberde açıklamasına yer verilen, Colorado Valisi Jared Polis:

”Bu yeni COVID-19 varyantı hakkında bilmediğimiz çok şey bulunuyor. Ancak Birleşik Krallık’taki bilim insanları dünyayı bu virüsün önemli ölçüde daha bulaşıcı olduğu konusunda uyarıyor. Colorado’nun sağlığı ve güvenliği bizim en önemli önceliğimizdir ve bu vakanın yanı sıra tüm COVID-19 göstergelerini çok yakından izleyeceğiz” dedi.

Söz konusu hastanın yakın zamanda bir seyahat geçmişinin olmadığını aktaran yetkililerin, yakın temaslı kişileri tespit edip onların başka kişilere virüsü bulaştırmaması için çalıştığı bildirildi. İlk vakanın İngiltere’de görüldüğü mutasyona uğramış virüs şu anda 17 ülkede karşımıza çıktı. Bunun yanı sıra pek çok ülkeden İngiltere’ye seyahat yasağı bulunuyor.

 

(Visited 6 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: