Ağız Kokusunun Nedenleri ve Tedavisi

Ağız Kokusunun Nedenleri ve Tedavisi, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

 Ağız Kokusunun Nedenleri ve Tedavisi

Ağız kokusu toplum içerisinde ve ikili ilişkilerde en çok dikkat edilmesi gereken sağlık durumlarından biridir. Ağız sağlığı ve bakımı en çok ihmal edilen sağlık bölümleri arasında gelmektedir.

Ağız kokusu; tıbbi olarak bedende yatan herhangi bir rahatsızlığın temelinden kaynaklı veya kötü diş ve diş eti yapısından da kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca yenilen ve çiğnenen gıdaların da ağız kokusuna neden olduğu en bilinen nedenler arasındadır.

Yedikleriniz Nefesinizi Nasıl Etkiler?

Gün içerisinde yenilen yemeklerin içeriğindeki güçlü gıdalar; sarımsak,soğan vb. Gibi sebzelerin kötü ağız kokusuna neden olması kaçınılmaz bir durumdur. Yemek yedikten sonra günlük ağız bakımı olarak mutlaka diş bakımına özen gösterilmeli ve ağız bakım suyu ile ağız gargarası yapılmalıdır.

Ağız ve diş bakımı yapılmayan durumlarda,yenilen besinlerin parçaları dilde,dişte kalarak ağızda bakteri oluşumuna neden olarak kötü koku yayılmasına neden olur. Vaktiniz yok ise eğer ağız çalkalaması yapmak bile bu durumu en aza indirir.

Sigara gibi kötü alışkanlığı olan kişilerin ağız bakımına normal kişilerden iki katı daha fazla özen göstermesi gerekmektedir. Tütün kullanımı ağız ve dilde farklı bakteri oluşumuna ve diş yapısının zamanla zarar görmesine neden olur.

Ağız Kokusu İle Yakından İlişkili Sağlık Problemleri

Kötü ağız kokusu ve kalıcı bir tat diş ve diş etlerinizde iltihap olma riskinin yüksek olduğunu gösterir. Ayrıca ağızda bulunan çürümüş diş yapısı kötü kokunun en başlıca sebebini oluşturur.

Diş eti hastalığında dişlerde plak birikimi mevcut olmaktadır. Bulunan bakteriler diş etlerini tahriş eden toksinlerin oluşmasına neden olur. Diş eti hastalıkları tedavisine geç kalındığı zaman, çene kemiğine ve diş yapısına zarar verir.

Ağız kokusunun diğer bir nedeni arasında gösterilen durum ise; diş yapısına uygun olmayan diş aletleri,ağızda maya enfeksiyonuna ve diş çürüklerine neden olur.

Ağız içinde bulunan tükürük salgısı; ağzı nemlendirmek,plağın ürettiği asitleri nötralize etmek ve dil,diş etleri ve yanaklarda biriken ölü hücreleri yıkamak için gereklidir. Tükürük sıvısının azlığı ağızda kuruluğa neden olur ve buda kötü koku sebebidir. Ağız kuruluğu,çeşitli ilaçların ve tükürük bezi problemlerinin veya ağızdan sürekli alınan nefesin bir yan etkisi olabilir.

Diğer hastalık nedenleri arasında ise; bronşit gibi solunum yolları hastalıkları, kronik sinüs enfeksiyonları, geniz akıntısı,diyabet, kronik reflü,gastrointestinal sorunlar,karaciğer ve böbrek sorunları ağız kokusuna neden olan hastalıklar arasında yer alır.

Ağız Kokusunu Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Ağız sağlığında yapılması gereken bakımlar ve yollar mevcuttur. Yapılan bu uygulamalar ile var olan ağız kokusunu azaltma ve yok etmeye yönelik etkiler söz konusudur.

– Dişerinizi her yemek sonrası günde en az iki kez olmak kaydıyla florürlü bir diş macunu ile temizleyin.

-Ağız bakım suları ile gargara yapmaya özen gösterin. Diş fırçalamanın yanı sıra dilinizi fırçalamayı da alışkanlık haline getirin. Çünkü dişler dışında en gizli bakteri yerleşimi yeri aslında dil ve dil üstüdür.

-Yılda en az iki kez diş doktorunuza muhakkak muayene olup,oluşan diş taşları,plakları ve çürükleri tamir ettirin.

-Sigara alışkanlığınızı mümkün olduğunca bırakmaya çalışın veya bir şekilde azaltmanın yollarını deneyin.

-Ağız kuruluğuna bağlı olarak bulunan kokuyu gidermek için bol su içmeyi ihmal etmeyin. Bu sizin tükürüğünüzü fazlalaştırarak ağzınızın nemli kalmasına yardımcı olur.

– Düzenli olarak alınan günlük ilaçların yan etkisi olarak ağız kokusuna sebep olma oranları oldukça yüksektir.

-Diş macunu dışında daha doğal bir temizleyici olan karbonat ile günlük diş fırçalama işlemi yapmak hem dişlerinizin olduğundan daha beyaz kalmasına hem de ağız içinde bulunan kötü kokunun giderilmesinde en etkili yöntemlerden biridir.

(Visited 70 times, 1 visits today)
Mehmet BARIN

Mehmet BARIN

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: