Akıllı Telefonda Dev Markaların Son Modellerinde Yer Alan Özellikler

Akıllı Telefonda Dev Markaların Son Modellerinde Yer Alan Özellikler, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Akıllı Telefonda Dev Markaların Son Modellerinde Yer Alan Özellikler

Son yıllarda teknolojinin de hızla gelişmesi ile birlikte kullandığımız cep telefonları akıllı telefonlar ile yer değiştirdi. Önceleri giderek küçülen cep telefonları son dönemde yapay zeka kullanımın artmasıyla birlikte daha geniş ekranlara sahip akıllı cihazlara dönüştü. Akıllı telefonlarımız ise zaman içerisinde ekran renkleri, büyüklükleri ve özellikle kameralarının gelişmesiyle birlikte son dönemde kullandığımız akıllı cihazlara dönüştü. Yazımızda son dönemde çıkan dev markaların akıllı telefon özelliklerine değineceğiz.

Akıllı telefonlarda yer alan özellikler

Parmak İzi Duyarlılığı

Bu özellik ile akıllı cihazlarımız daha kişisel ve daha güvenli olma yolunda hızlı bir gelişim göstermektedir. Parmak izi özelliği ile telefonumuz başka biri tarafından kullanılamamakta böylece veri güvenliğimiz saklı kalmaktadır. Parmak izi sensörleri cihazların arka panelinde olmakla birlikte bazı modellerde ön panelde ya da yan panele de yerleştirilmiştir. Son dönem yapay zeka destekli cihazlarda bu özellik daha hassas bir şekilde kullanılmakta ve böylece güvenliğimiz üst seviyeye çıkmaktadır. Veri güvenliğinin önemi son dönemde telefonlardan çalınan fotoğraflardan sonra daha önemli hale gelmiştir.

sp1 300x169 - Akıllı Telefonda Dev Markaların Son Modellerinde Yer Alan Özellikler

Batarya Süresi ve Hızlı Şarj Edebilme Özelliği

Batarya kapasitesi pek çok farklı etmene bağlıdır. Bunlardan biri batarya kapasitesidir. Günümüz akıllı cihazlarında batarya kapasitesi 4500 mAh ile 6000 mAh arasında değişmekle birlikte 6000 mAh kapasiteli cihazları seçmek sizin için daha uygun olacaktır. Ayrıca son dönemde akıllı telefonlar da hızlı şarj edebilme özellikleri de eklenmiştir. Yaşadığımız hızlı hayatların etkisiyle cihazlara 10 dakikalık şarj süresi ile uzun süreli kullanım özellikleri eklenmiştir. Bluetooth ile uzaktan şarj edebilme özelliği de eklenmiş akıllı telefonlar bulunmaktadır. Kuşkusuz bu özellik akıllı cihazlar için çok önemli ve etkileyici bir özelliktir.

Çözünürlüğü Yüksek Ekranlar

Akıllı telefonlardaki en önemli özelliklerin başında gelen ekran çözünürlüğüdür. Tüm gün telefon elimizde ve ekranı görmekteyiz. Burada tercihiniz full HD çözünürlükte cihazlar olmalıdır. Ekran boyutu da çözünürlük kadar önemlidir. Piyasada bulunan akıllı telefonların ekran boyutu 5,5 inç ile 6,7 inç arasında değişkenlik gösterir. 5,5 inç’ten düşük cihazlar üretilmeye devam etsene bildiğimiz dev markalar son modellerinde 6,7 inç özellikli yüksek çözünürlüklü telefonlar üretmektedir. OLED, AMOLED ya da LCD ekran çeşitleri ile kullanıma sunulan cihazlarda 16,7 milyon renk algılanabilir şekildedir. Akıllı telefonlarımızda artık daha canlı daha gerçekliğe yakın görüntüler elde edilmektedir.

sp2 300x300 - Akıllı Telefonda Dev Markaların Son Modellerinde Yer Alan Özellikler

Kamera Özellikleri

Akıllı telefonlarda en çok dikkat edilen özellik kamera kalitesidir. Sosyal medya kullanımının artması ile birlikte yaşadığımız anları ölümsüzleştirme isteği de artmıştır. Sürekli yaşadığımız anların fotoğraflarını çekerek bazen sosyal medya paylaşımları ile bazen de anı saklamak için kamera özelliklerini sürekli kullanmaktayız. Ancak bir kameranın iyi olması için tek başına yüksek megapiksele sahip olması yeterli değildir. İlave olarak bazı özelliklere ihtiyacı vardır. Diyafram açıklığı, odaklanma süresi, ışık kullanımı gibi ekstra özelliklere de sahip olması gerekmektedir. 108 MP’ye kadar çıkan telefonlar bulunmaktadır. Bunun yanında diyafram açıklığı ne kadar düşük olursa çekeceğiniz fotoğrafın açısı o kadar artacaktır. Piyasa da diyafram açıklığı 1,6 f olan telefonlar da mevcuttur. 5x zoom özellikleri olan akıllı telefonlar ile daha kaliteli fotoğraflar çekebilirsiniz. Dev markaların 2020 yılında çıkardığı telefonlar ile gece çekimlerinde daha az ışıkta daha net fotoğraflar çekmenize imkan sağlamaktadır. Bu cihazlar 8K’ya kadar video çekim kalitesi sunmaktadır. Arka kamerada 108 mp’ye kadar çıkan kameralar ön kamerada 10 mp’e kadar çıkmaktadır. Arka kamerada birden fazla kamera ile çok daha iyi çekimler yapılabilmektedir. Bu cihazlar ile panoramik çekimler ise daha canlı ve daha geniş olmaktadır.

İşletim Sistemi

Son dönem akıllı cihazlar da Android, iOS, ve Snapdragon işletim sistemleri kullanılmaktadır. Sekiz çekirdekli işlemci özellikleri ile donatılan cihazlar ile uygulamaları daha hızlı kullanma imkanı sağlamıştır. Her işletim sisteminde ayrı isimle bulunan yapay zeka desteği ile internette ya da cihazınızda aramaları yapmak daha kolay olmuştur.

sp3 300x180 - Akıllı Telefonda Dev Markaların Son Modellerinde Yer Alan Özellikler

Hafıza

Akıllı cihazlarımızda yaşadığımız en büyük problem tabii ki hafıza boyutudur. Satın aldığımız cihazda yüksek hafıza kapasitesi cihaz kullanımını kolaylaştırmaktadır. Kullandığımız uygulamaları, anı ölümsüzleştirmek için çektiğimiz fotoğrafların saklanmasında kullanıcılar için önemli bir özelliktir. Son dönem çıkan akıllı telefonlarda arttırılmış hafıza ile 1 TB’a kadar çıkan hafızalar kullanıcılara sunulmuştur. 8 GB ram boyutu ve 512 GB rom boyutu ve harici destekler ile ihtiyaç olan hafıza boyutları sunulmaktadır. Böylece fotoğraf silmek ya da uygulama kaldırmak gibi yaşadığımız geçmiş sorunlara da çözüm bulunmuş olmaktadır.

Sağlamlık

Son dönemde çıkan akıllı cihazlardaki bir diğer önemli özellik ise darbelere karşı daha dayanıklı olmaları ve suya karşı direnç göstermeleridir. 30 dakikaya kadar 6 metre derinliğe kadar akıllı cihazlar sağlamlığını korumaya devam etmektedir. Düşme ve darbelere karşı daha sağlam yapıda üretilen cihazlar ile kırılganlıkları azalmıştır. Daha önceden küçük bir düşme ile kırılan ekranlar son dönemde dev markaların çıkardığı yeni cihazlarda düzeltilmiş, küçük darbeler ile ekran kırılmaların önüne geçmiştir. Akıllı cihaz üretici firmalar kullanıcıların zaman içinde yaşadığı sorunlara karşılık çözüm üretmeye devam etmektedirler. Her yeni çıkan model ile bazı özellikler arttırılmaya bazı sorun yaşadığımız özellikler de düzeltilmeye devam etmektedir. Özellikleri düzeltmek için yapılan çalışmalar teknolojinin gelişimine katkı sağlamaya devam etmektedir. Yapay zeka gelişimi ile birlikte ileride daha özellikli akıllı telefonlara da ulaşabileceğiz.

(Visited 16 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: