Akne İzleri Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

 Akne İzleri Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

 Akne İzleri Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Gençlik çağlarının en problemli dönemlerinden birini oluşturan sivilce ve akneler oldukça can sıkıcı bir cilt problemleridir. Genetik yatkınlığın dışında,çeşitli hastalıkların altında yatan nedenlerden kaynaklı bir şekilde ciltte oluşur.

Kızarık veya içi irinle dolu kabarık acı veren sivilcelere yüzde uzun süre tutmak ve bakmak ne yazık ki pek mümkün olmamakta. Gençlik dönemlerinde güzelliğin ve görünüşün en öneminin arttığı zamanda  yaygın olan sivilceleri patlatmak ve sıkmak sivilce ve akne oluşumunun en önemli nedenlerindendir.

Patlatma işlemi yapıldıktan sonra geride kalan izlere Akne izleri denir. Çeşitli sivilce izleri türleri mevcuttur;

-Buz Kıracağı; Derin olan fakat küçük çukurları olan sivilce izleridir

-Boxcar; Keskin açıları olan sığ ve derin izler içerir.

-Koyu Lekeler; Kırmızı olan lekelerin zamanla iyileşme sürecinde mora dönüşmesidir

-Keloid; Sivilcelerden daha büyük olan yara izlerini oluşturur.

-Hipertrofik; Sivilcenin olduğu yerde oluşan büyük yara izi

-Perifoküler Elastoliz; Ten rengi veya sarı renkte oluşan sivilce izleridir

-Yuvarlanma; Derinin altındaki hasarın neden olduğu geniş ve dalgalı bir görünüm

 

Akne İzi Tedavisi

Bir dermatoloğa başvurduğunuzda akne izi tedavisi için uygun muayene sonucunda size özel olan bir tedavi yöntemi başlatmış olacaktır. Sivilcelerin geçmişi,yapısı ve genetik nedenler göz önünde bulundurularak izler giderilmeye çalışılır.

En çok uygulanan yöntemlerden biri ise cildi yenilemeye yönelik olan çalışmalardır. Amaç hasarlı cilt katmanlarını ortadan kaldırarak yeni ve sağlıklı bir cilt ortaya çıkarmaktır. Bu cilt yenileme ise şu yöntemlerle yapılır;

-Lazer; Lazer yöntemi cildinizin yapısını bozmadan oluşan izlerin giderilmesinde kullanılır.

-Mikrodermabrazyon; Cilde püskürtülen kristaller ile akne izleri giderilmeye çalışılır.

-Kimyasal Soyma; Özel bir kimyasal madde cildinizin üst katmanını yok ederek alttaki yeni derinin yüzeye oturmasını sağlar ve cilt kusurları giderilmiş olur.

-Dermabrazyon; Pürüzlü bir yüzeye sahip olan tekerlekli bir aletin cilt yüzeyinizde gezdirilerek izlerin giderilmesini sağlayan yöntemdir.

Bu işlemler sonrasında ciltte oluşan pembe ve kızarık ton bir hafta cildinizde kalabilir. Cilde çıkacak olan yeni deri ile bu yavaş yavaş ortadan kaybolacaktır.

-Dolgular; Dolgu yöntemi ile doktorunuz hasarlı olan bölgeye kolajen ve yağ dokusu enjekte ederek tedavi işlemi uygular. Pürüzsüzleşmesini sağlamak amacıyla yaranın altındaki hasarlı bölgeyi şişirir.  Cilt bu yapıyı emdiği için zamanla yenilenmesi gerekir.

-Microneedling; Minik iğnelerle kaplı cihazı cildiniz üzerinde gezdirerek yuvarlama işlemi yapar. Altındaki sağlıklı dokunun yüzeye çıkması için uygulanan etkili yöntemlerden biri. Bu yönteme kollajen indüksiyon tedavisi denir.

-Cilt Germe; Radyo frekanslar ile yapılan cildin sıkılaşmasını sağlamak için uygulanan tedavi şekli

-Elektrodesikasyon; Elektrikli bir alet ile cildin ısısını yükselterek oluşan izleri yok etmek amaçlanır

-Ameliyat; Bazı kişilerin yara ve sivilce izlerini gidermek için ameliyat olması gerekir. Doktorunuz yara izlerini keser ve gevşetir ve dikişlerle onarılır.

 

Akne İzi Tedavisi İçin Evde Yapılacak Öneriler

Akne izlerini gidermek için cerrahi işlemlerin dışında yapılabilecek etkili yöntemler mevcuttur. En temel tedavi yöntemlerinden biri cildi her gün yağdan arındırıp derinlemesine temizlemek olacaktır. Çünkü yağdan arınmayan ciltte biriken yağ sonucunda akne oluşumu gerçekleşir.

-Temizleyici yağ içermeyen ürünlerle günlük cilt temizleme işleminizi mutlaka yapın

-Cildi zedelemeyen ve yormayan maskeleri kullanın

-Yara kremleri,jeller veya kremler koyu izlerin renklerinin açılmasında yardımcı olur.

-Bal,salatalık,karbonat vb evde bulunan temizleyici ürünlerden çeşitli karışımlar yapıp izlerin hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz.

– Reçetesiz eczanelerde satılan ağartma kremleri koyu lekelerin açılmasında etkilidir.

-Bu maddelerin dışında yapılması gereken günlük en az 2 litre su içmek olacaktır. Suyun cildi yenileyici özelliği sayesinde akne izleriniz daha kolay ve kısa sürede iyileşme gösterecektir.

 

(Visited 32 times, 1 visits today)
Mehmet BARIN

Mehmet BARIN

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: