Amazon, macOS kararıyla yazılımcıları sevindirecek

Amazon, macOS kararıyla yazılımcıları sevindirecek

Önde gelen bulut sistemleri sağlayıcısı Amazon, macOS için geliştiricileri sevindirecek adım attı. Gelen habere göre Windows ve Linux kullanımını bulut üzerinden yapabilen kullanıcılar, Apple tarafı için de destek kazanacak.

AWS olarak isimlendirilen Amazon Web Services, dünya genelinde bulut tabanlı sunucu ve yazılım desteği sunuyor. Birçok geliştirici ve firmanın tercih ettiği AWS, kullanıcılara ücretsiz deneme imkanı da sunuyor.

Amazon hizmetlerinde macOS da olacak

Amazon tarafından yapılan duyuruda, Intel Core i7 işlemcili EC2 Mac Mini sisteminin kullanıma alındığı belirtildi. Bu da iPhone, iPad, Mac, Apple Watch ve Apple TV gibi platformlara geliştirmelerin artmasını sağlayacak. Çünkü bu sistemlere ait yazılımlar sadece macOS üzerinden yapılabiliyor. Birçok yazılımcı da Mac sahibi olmadığı için Android geliştirmeye odaklanıyordu.

Amazon sunucularından kullanılan olan macOS özelliklerinde 6 çekirdekli i7 işlemci, 3.2 GHz temel çalışma hızı ve 4.6 GHz turbo boost hızı bulunuyor. Bununla birlikte 32 GB RAM de kullanıcıları bekliyor. Yeni bir Mac satın almaktansa, sunucu üzerinde yapılacak işlemlerin daha ekonomik olacağı belirtiliyor.

Apple tarafından yapılan lisansla EC2 Mac bulut sunucularının 24 saat süreyle çalıştırılabileceği aktarıldı. Bununla birlikte kullanıcılar Amazon Virtual Private Cloud, Amazon Elastic Block, Amazon Elastic Load Balancer vb. gibi sistemleri kullanabilecek.

2021 yılında ise Apple M1 işlemcili Mac Mini modellerinin Amazon’da kullanılacağı belirtliyor.

 

Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir