AMD ve NVIDIA stok sıkıntısı ile karşı karşıya

AMD ve NVIDIA stok sıkıntısı ile karşı karşıya, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

NVIDIA ve AMD, geçtiğimiz aylarda yeni ekran kartlarını tanıtmıştı. RX 6000 ve RTX 3000 serisi ekran kartları ile yeni bir döneme girilirken, işler beklenildiği gibi gitmedi. Kartlarda yaşanan stok sıkıntıları, son kullanıcıların bu kartlara erişimini büyük oranda engelledi. Ekran kartlarının yanı sıra, PlayStation 5 bulmak da bir hayli zorlaştı. Son gelen raporlara göre, AMD ve NVIDIA ekran kartlarında yaşanan stok sıkıntısı beklenenden uzun sürebilir.

AMD ve NVIDIA ekran kartlarında yaşanan stok sıkıntısı beklenenden uzun sürebilir

Cowcotland tarafından gelen son raporlara göre NVIDIA ve AMD, en az Şubat ayına kadar yeni grafik kartlarına olan talepleri karşılayamayabilir. AMD tarafından konuyla alakalı henüz resmi bir açıklama yapılmamış olsa da NVIDIA, parça ve ürün eksikliğinden dolayı küresel çapta yaşanabilecek tedarik sıkıntısı ile alakalı uyarıda bulunmuştu.

amd ve nvidia stok sikintisi ile karsi karsiya 1 - AMD ve NVIDIA stok sıkıntısı ile karşı karşıya

Bir iddiaya göre NVIDIA tarafında yaşanan stok sıkıntıları, firmanın kripto madencilere gereğinden fazla kart satmasından dolayı yaşandı. Ancak ortaya çıkan son raporlar, NVIDIA ve AMD tarafında yaşanan stok sıkıntısı için GDDR6 bellekleri işaret etti. Durumun normalde dönmesi ise haftaları hatta birkaç ayı bulabilir. Yaşanan bu stok kıtlığı, RX 6900 XT modelini de etkileyecek. Analistlerin yaptıkları tahminlere göre bu kıtlık, önümüzdeki Şubat ayına kadar yaşanabilir.

Stok sıkıntılarının yaşanması, kartların fiyatlarını da olumsuz anlamda etkileyebilir. Normal şartlarda üreticiler, ekran kartlarını ve bellek modüllerini toplu olarak satarlar. Böylece sürümden kazanılır ve fiyatlarda bir miktar indirim yapılabilir. Ancak GDDR6 bellek modülünde yaşanan bu sıkıntı, ekran kartlarının ve modüllerin toplu olarak satılmasını engelleyebilir. GDDR6X bellek kullanan RTX 3090 ve RTX 3080, şu anda stok sıkıntısından en az etkilenen kartlar.

 

(Visited 16 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: