Amerika Birleşik Devletleri Nasıl Kuruldu ?

Amerika Birleşik Devletleri Nasıl Kuruldu ?

Amerika Birleşik Devletleri, 18. yüzyılda Avrupa’nın güneydoğu kıyısında yer alan 13 koloniden oluşuyordu. Bu koloniler, İngiltere, Fransa ve İspanya tarafından kurulmuştu. 17. yüzyılın sonlarına doğru, bu kolonilerde yaşayan insanların İngiltere hükümetine karşı tepkileri artmaya başladı ve bu tepkiler nihayetinde Amerika Birleşik Devletleri‘nin kuruluşuna yol açtı.

1775 yılında, İngiltere kolonilerinde yaşayanların çoğu, İngiltere hükümetinin yaptırımlarından rahatsız olmaya başlamıştı. Bu nedenle, kolonilerde bir ayaklanma hareketi başladı ve İngilizlerle yapılan savaş, Amerikan İç Savaşı olarak bilinen bir savaşa dönüştü. Bu savaşın sonunda, İngiltere’nin kolonilerine olan yönetim haklarının sona ermesiyle birlikte, 13 koloni bir araya gelerek, Amerika Birleşik Devletleri’ni kurdular. 1783 yılında, İngiltere ile imzalanan Paris Antlaşması ile Amerika Birleşik Devletleri resmen İngiltere’nin yönetiminden ayrılmış oldu.

Amerika Birleşik Devletleri‘nin kuruluşu, tarihte önemli bir dönüm noktası olmuş ve günümüzde dünya ülkeleri arasında en güçlü ülkelerden biri olarak kabul ediliyor.

Mehmet BARIN

Mehmet BARIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir