Anksiyete Atağı Nedir Semptomları Nelerdir ?

Anksiyete Atağı Nedir  Semptomları Nelerdir ?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Anksiyete Atağı Nedir? Semptomları Nelerdir?

Bir Anksiyete krizi yoğun bir şekilde kendini tetikleyici unsurlar sonunda ortaya çıkartabilir. Beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan bu ani krizlerin belli veya belli olmayan nedenlere dayandığı bilinmektedir.

‘’Anksiyete’’ diğer bir deyimle kaygı anlamına gelmektedir. Herhangi bir olaya karşı aşırı şekilde endişelenme ve kaygılanma halidir. Anksiyete Krizi denildiği zaman gerçekleşen yoğun korku yaşanılması kişiyi çok zor durumlar içerisine sokmaktadır. Zamanı ve saati belli olmayan bu yoğun korku duygularında kişi bu durumu kontrol altına almayı öğrenerek üstesinden gelmeye çalışmalıdır.

Anksiyete Atağında Oluşan Semptomlar

Kişiden kişiye farklılık gösteren atakların yaşanma süresi ve zamanı değişkenlik gösterir. Ortak olarak yaşanan bazı belirtileri mevcuttur;

 

-Uyku problemleri yaşama uyumakta zorluk

-Yoğun endişe hali

-Sinirlilik oranında artış

-Ağızda kuruluk

-Baş dönmesi, başta ağrı oluşumu

-Kaslarda aşırı gerginlik durumu

-Hızlı kalp atışı

-Mide bulantısı

-Karında oluşan sebepsiz ağrılar

-Göğüste oluşan gerginlik ve yumru hissi

-Konsantrasyonda güçlük yaşama

Teşhisi

Anksiyete ataklarını yaşamanızın altında yatan birçok sebep olabilir. Bunlar sadece duygusal dünyanızda yaşadığınız sorunlar veya depresyona bağlı nedenler olmayabilir. Fiziksel olarak vücudunuzda bulunan başka çeşit hastalıkların neden olması da mümkündür. Doktorunuza başvurarak muayene ve tetkikler sonucunda Anksiyete ataklarının yaşanmasının sebebini öğrenebilirsiniz.

Eğer Fiziksel bir altta yatan neden yok ise bu duygusal ve ruhsal olarak yaşanılan depresyon ve çöküntünün işaretidir. Burada devreye psikolog ve psikiyatr tedavisi devreye girer. Burada uygulanan tedavi çoğunlukla ilaç tedavisi ile birlikte alınan psikoterapi yöntemidir. İyileşebilir bir hastalık olduğunu unutmayın.

 Anksiyete Bozuklukları Nelerdir?

Anksiyete ataklarının yaşanmasının çeşitli sebepleri vardır. Her insan günlük hayatında endişe ve kaygı yaşayabilir. Fakat bu endişe yersiz ve sebepsiz şekilde ortaya çıkıp bireyin günlük hayatını yaşamayacak hale getiriyor ise bu destek ve tedavi gerektiren bir durumdur. Yaygın anksieye bozuklukları şunlardır;

-Genelleştirilmiş Anksiyete Bozuklukları; Gerçekçi olmayan ve belli bir endişe uyandırmayan olay karşısında yaşanan yoğun endişe halidir. Herhangi bir sebep yokken kişiye aniden gelen olumsuz düşünce kalıpları ile ortaya çıkar ve belli bir zaman sonra geçebilir.

-Obsesif Kompulsif Bozukluk ( OKB); Kişi belli durumlara karşı takıntı haline getirilmiş davranışları sergiler. Özellikle en hanımlarında oluşan temizlik hastalığı,elleri sık sık yıkama ve temiz olduğuna bir türlü ikna olmama durumu, simetri sorunları vb. Gibi kişiyi sebepsiz yere rahatsız eden davranışlar bütünüdür.

-Panik Bozukluk; Herhangi bir uyarı olmaksızın aniden gelişen hızlı kalp çarpıntısı,el titreme ve uyuşması ile beraber ortaya çıkan panik halidir.

– Sosyal Anksiyete Bozukluğu; Kişi sosyal aktivitelerden ve kalabalık ortamlardan olabildiğince uzak durma eğilimi sergiler. Özgüven eksikliği ile birlikte ortaya çıkan bozukluk sosyal hayatı olumsuz yönde etkiler.

Spesifik Fobiler; Bu tür fobilerde kişi belirli bir nesneye ve canlıya karşı aşırı korku yaşama halidir. Örümcek,kedi,yılan,fare vb. hayvanlara karşı oluşan fobilerdir. Kişi bu canlıları görmese dahi ismini duyması dahi irite durumuna getirebilir.

Anksiyete Atağı ile Başa Çıkmak İçin Neler Yapılmalı?

Anksiyete atağına maruz kalıyorsanız kendinizce çeşitli yöntemler geliştirerek atakları daha hızlı atlatmanıza yardımcı olacak yollar denemelisiniz. Bunlardan bazıları şunlardır;

-Yeterli Uyku Düzeni; Güzel,kaliteli ve yeterli bir uyku alımı sizi zihinsel olarak rahatlatacak ve endişelerinizi daha kolay atlatmanıza yardımcı olacaktır. Uykusuzluk bedeni ve zihni yıpratarak çeşitli sorunları da beraberinde getirir.

– Meditasyon ve Nefes Egzersizleri; Anksiyete krizi yaşandığı zaman derin derin nefes alıp verme egzersizleri yapmak sizi sakinleştirecektir. Aynı zamanda meditasyon yapma alışkanlığı edinirseniz nefese odaklanma da aynı sakinliği korumanıza yardımcı olacak.

-Düzenli Egzersiz Yaşamı; Düzenli egzersizin faydası sadece endişe üzerinde etkili kalmaz,aynı zamanda tüm hastalıkların tedavisinde yardımcı olan bir bedensel şifa kaynağıdır. Egzersiz sırasında oluşan mutluluk hormonları sizin daha rahat ve sakin kalmanıza yardımcı olarak ruhsal dengenizi ve sağlığınızı korur.

Çevre Desteği; Anksiyete kişinin her türlü alanlardan izole olmasına neden olur. Özellikle sosyal hayattan ve çevresinden kopmasına neden olan bu duygu durumuna karşı çevrenin desteğini almak büyük önem taşır. Diğer bir yöntem de anksiyete ile mücadele eden ortak gruplara katılıp kendisini yalnız hissetmeden aşılabilir bir durum olduğunu kendine hatırlatarak bu süreci atlatmak gerekir.

 

 

(Visited 22 times, 1 visits today)
Mehmet BARIN

Mehmet BARIN

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: