Apple ile Hyundai elektrikli araç ve pil üretimi için ön görüşmeler yürütüyor

Apple ile Hyundai elektrikli araç ve pil üretimi için ön görüşmeler yürütüyor, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Hyundai Motor 005380.KS , yerel bir televizyon kanalında yer alan elektrikli araç ve pil üretiminde Apple AAPL.O ile işbirliği yapacağı haberinin ardından Apple ile ön görüşmelerde olduğunu açıkladı.

Açıklamanın ardından Hyundai hisseleri %25 yükseldi.

Reuters’da geçen ay yayımlanan haberde Apple’ın sürücüsüz araç teknolojisinde mesafe katettiği ve 2024 yılında kendi geliştirdiği pillerle binek araç üretimine başlamayı düşündüğü bildirilmişti. Economic Daily TV kanalının haberinde iki şirketin 2027 yılına kadar otonom sürüş teknolojisine sahip elektrikli araç üretmek için görüştükleri ve Hyundai ya da iştiraki Kia Motors’un 000270.KS ABD’deki fabrikalarında pil geliştirecekleri ifade edildi. Kanal habere ilişkin bir kaynak göstermedi.

Hyundai’den yapılan açıklamada, “Apple ve Hyundai arasında görüşmeler yürütülüyor ancak bu görüşmeler henüz başlangıç seviyesinde ve hiçbir şey kesinleşmiş değil.” denildi.

Kamu bilgilendirme platformuna Hyundai tarafından yapılan açıklamada ise şirkete “çeşitli şirketlerden otonom sürüş teknolojisine sahip elektrikli otomobil üretimi için iş birliği teklifleri geldiği” açıklanırken şirket ismi verilmedi.

Apple konuya ilişkin açıklama yapmayı reddetti.

Haberi çeviren: Halilcan Soran
Redaksiyon: Can Sezer

(Visited 46 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: