Apple M1 rakibi AMD işlemci gelecek iddiası

Apple M1 rakibi AMD işlemci gelecek iddiası

Apple M1 işlemciler duyurulduğunda dizüstü bilgisayar piyasasında büyük yankı uyandırmıştı. Hem performans hem de güç tüketimi açısından Intel ve AMD işlemcilere göre büyük avantaja sahip olan Apple M1, kullanıcılar tarafından beğenilmişti.

İddialara göre AMD, Apple M1 işlemciye rakip olacak iki farklı ARM işlemci üzerinde çalışıyor.

AMD, Apple M1 rakibi ARM işlemci ile gündemde

Apple M1 işlemcili Mac ailesinin tanıtılmasıyla beraber dizüstü işlemci piyasasında rekabet farklı bir boyuta evrildi. Rakiplerinden daha yüksek performans ve daha düşük güç tüketimi sunan Apple M1, dahili grafik arabirimiyle Nvidia 1050 Ti modelinden daha yüksek grafik performansı sunabiliyor.

Son zamanlarda geliştirdiği teknolojiler ile dikkat çeken AMD, işlemci piyasasında pazar payını büyük oranda artırdı. Şirketin ARM tabanlı işlemci üreterek dizüstü bilgisayar piyasasında daha fazla tercih edilmeyi hedeflediği ortaya çıktı.

Mauri QHD, AMD’nin Apple M1 rakibi iki adet ARM işlemci piyasaya süreceğini iddia etti. Ayrıca işlemcilerden birinin dahili RAM ile geleceğini belirden Mauri QHD, işlemcilerde K12 olarak adlandırılan çekirdeğin kullanılacağını belirtti.

12 Ocak 2021’de CES etkinliği sunumuyla yeni işlemcilerin tanıtılacağı tahmin ediliyor.

 

Admin

Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir