Apple Watch Serisi 5 Kullanım, İpuçları ve Püf Noktaları

Apple Watch Serisi 5 Kullanım, İpuçları ve Püf Noktaları

APPLE WATCH SERİSİ 5 KULLANIM İP UÇLARI VE PÜF NOKTALARI

Teknolojinin hızla gelişimi ile birlikte hayatımızı kolaylaştırmaları muazzam bir hayat akışı ve rahatlığı sunmaktadır. Akıllı telefonlardan akıllı saatlere kadar uzanan bu akıllı cihazlar zamanın çok kıymetli olduğu bu hayat akışında adeta tam bir kurtarıcımız ve yardımcımız olarak bizlere sunuluyor.

Birçok farklı model ve fiyatları bulunan akıllı saat bileklikler; gün içerisinde kalp atış hızından tansiyona, kaç kalori yakıldığından telefona gelen çağrıyı cevaplamaya kadar birçok kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Apple Watch akıllı bileklik teknolojisinde tüm imkanları kullanarak kullanıcısına en üstün akıllı bilekliği sundu. Apple Watch 5 serisi kullanım detayları ve püf noktaları ile akıllı saat kullanımına alışmak ve tüm işlevlerini öğrenmek adına sizlere kullanım bilgileri sunacağız. Yeni aygıtınızdan daha fazla yararlanmanıza ve Apple Watch’unuzla ilgili yeni şeyler keşfetmenize yardımcı olacak bazı yararlı ipuçları ve püf noktaları bir araya getirdik.

HER ZAMAN EKRANI KAPATIN

Apple Watch 5 Serisinde, bileğinizle hareket etmek veya etkileşimde bulunmak zorunda kalmadan Watch yüzünüzü görebilmeniz için her zaman açık yeni bir ekran sunuldu. Bununla birlikte, saatin kullanılmadığında ekranı kapatmasını tercih ederseniz, bunu hızlı bir ayar değişikliği ile yapabilirsiniz.

Apple Watch’unuzda, sizi uygulama görünümüne getirmek için Digital Crown’a basarak başlayın, ardından Ayarlar uygulamasını seçin . Aşağı kaydırın ve Ekran ve Parlaklık Optio n’u seçin , ardından değiştirmek için Her Zaman Açık ayarına dokunun işte bu kadar kolay bir adımla bilekliğinizi rahatça kişiselleştirebilirsiniz.

EKRANDAKİ METNİ BÜYÜTME

Apple Watch’nin diğer akıllı bilekliklere oranla en dezavantajı çok küçük bir ekrana sahip olmasıdır. Görüntülediği metnin boyutunu değiştirerek gözlerinizi kısmak zorunda kalmazsınız. Bunu yapmak için  Ayarlar> Parlaklık ve Metin Boyutu’na gidin . Ardından Metin Boyutunu uygun şekilde yapılandırın .

KAYIP İPHONE’UNUZU BULUN

Gün içerisinde dağılan kafa içerisinde telefonunuzu nereye bıraktığınızı unutabilirsiniz. Saatlerce arayıp bulamamak insanı adeta çıldırtır. Akıllı bilekliğiniz sayesinde telefonunuza mesaj atarak yüksek bir ses çıkarmasına sebep olabilirsiniz. Bunu yapmak için Apple Watch kadranındayken yukarı kaydırarak Kontrol Merkezi’ne erişin. Ardından, iPhone’unuzun dikkatinizi çekmek için ping atmaya başlamasını sağlamak için akıllı telefon simgesine dokunun.

AVUÇ İÇİNİZLE UYARILARI SESSİZE ALIN

Uyku halinde iken veya toplantıda ya da çok sıkışık olduğunuz bir durumda telefonunuz mu çaldı ?, ya da istenmeyen bildirim sesleri mi yükseldi hızlı bir şekilde bilekliğinizi susturmanın en kısa yolu avuç içinizle bilekliği kapatmak olacaktır. Bu şekilde yüksek sesi önlemiş olacaksınız.

MESAJ YANITLARINI AYARLAMA

Apple Watch’unuzdan bir mesaj aldıysanız veya gönderdiyseniz, önceden oluşturulmuş mesajların bir listesinin dokunup hızlı bir şekilde gönderilebileceğini fark etmişsinizdir. Bilmeyebileceğiniz şey, özel mesajlarınızı bu listeye ekleyebileceğinizdir.

Apple Watch’unuza özel metin yanıtları eklemek için iPhone’unuzdaki Watch uygulamasını açarak başlayın. Aşağı kaydırın ve Mesajlar uygulaması seçeneğini seçin ve ardından Varsayılan Cevaplar menüsünü seçin. Buradan Watch’unuza kolaylıkla özel yanıtlar ekleyebilirsiniz.

APPLE WATCH İLE MAC’İNİZİ AÇIN

Akıllı bilekliğiniz ile ilgili yapabileceğiniz bir işlem daha yakınlarda bulunan Mac’inizin kilidini açmak olacaktır. İşlevi etkinleştirmek için Mac’inizde Sistem Tercihleri’ni açın . Ardından, Güvenlik ve Gizlilik seçeneğini ve ardından Genel sekmesini seçin. Son olarak, özelliği etkinleştirmek için Apple Watch’un Mac’inizin kilidini açmasına izin ver onay kutusunu işaretleyin.

UYGULAMA YUVASINI ÖZELLEŞTİRİN

Apple Watch 5’inizdeki yan düğmeye tıkladığınızda uygulama dock’u açılır ve varsayılan olarak size en son uygulamalarınızın bir listesi gösterilir. Bilmeyebileceğiniz şey, dock’unuzda gösterilenleri en son uygulamalarınız ya da favori uygulamalarınızı özelleştirebilmenizdir. Görüntüleneni değiştirmek için iPhone’unuzdaki Watch uygulamasını açın . Ardından Dock seçeneğini seçin . Burada, Son Kullanılanları mı Sık Kullanılanları mı göstereceğinizi seçebilirsiniz . Eğer Sık seçilir, sen dokunabilirsiniz Düzen sonra eklemek veya Görüntülemek istediğiniz uygulamaları kaldırma için sağ üst köşedeki düğmeye.

YÜZDÜKTEN SONRA SUYU BOŞALTIN

Apple Watch akıllı bileklik suya dayanıklı bir şekilde üretilmiştir. Denize daldığınız da 5,50 metreye kadar dayanıklı olan Apple, daha sonrasında sudan çıkış yapıldığında dahili hoparlördeki suyu çıkarmak isteyeceksiniz. Bunu yapmak için Yüzmeye atlamadan önce, Kontrol Merkezi’ne erişmek için Apple Watch yüzünüzde yukarı kaydırın. Ardından, su çıkarma düğmesine dokunun – simgesi bir su damlacığıdır. Ardından, sudan çıktıktan sonra, Digital Crown’u talimatlara göre suyu temizlemek için döndürün , bu işlem sırasında bip sesleri duyabilirsiniz.

KULLANILAN SON UYGULAMA İLE UYANIN

Kendinizi bileğinizi kaldırırken ve ekranınızda belirli bir Apple Watch uygulaması görmeyi beklerseniz, ancak bunun yerine saat yüzüyle karşılaşırsanız, saatin en son kullanılan uygulamayı ekranda tutacağı sürenin uzunluğunu ayarlamak isteyebilirsiniz. Apple Watch’unuzdan, sizi uygulama görünümünüze getirmek için Digital Crown’u tıklayın ve ardından Ayarlar’ı seçin . Ardından, Genel seçeneğine gidin ve Ekranı Uyandır’ı seçin . Son olarak, aşağı kaydırın ve ekrana en son kullandığınız uygulamayı isteyen süreyi seç: Her Zaman , 1 Saat İçinde , 2 dakika içinde

SAAT BİLDİRİMLERİNİ YÖNETİN

Saatinize gelen bildirimleri yönetebilirsiniz. Zırt pırt sizi rahatsız eden bildirim seslerini saat uygulamalarından gerçekleştirebilirsiniz. Apple Watch’unuza hangi uygulamaların bildirim gönderebileceğini değiştirmek için iPhone’unuzdaki Watch uygulamasını açarak başlayın. Ardından Bildirimler seçeneğini seçin . Uygulama listenize gidin ve Apple Watch’unuza hangi bildirimlerin aktarılacağını belirlemek için geçiş anahtarlarını kullanın.

TÜM BİRİKEN BİLDİRİMLERİNİZİ TEMİZLEYİN

Gün içerisinde sürekli olarak yağan bildirimlerini sayısını görerek temizlemeye çalışmak biraz yorucu olabilir. Bunu komple olarak temizlemek işinizi daha fazla kolaylaştıracaktır. Bu adımı gerçekleştirmek için bildirim merkezini açmak için saat ekranının üstünden aşağı kaydırarak işleme başlayın. Ardından normalden biraz daha fazla baskıyı kullanarak aşağı doğru bastırarak ekranın merkezine kuvvetlice dokunun. Son olarak tüm bildirimleri tek bir hamle ile temizleyin. X tuşuna basın.

SİNEMA MODUNU KULLANIN

Saatinizi kolaylıkla sinema moduna geçirebilir, sesini kapatabilir ve ihtiyaç duyduğunuzda otomatik uyandırma ekranını kapatabilirsiniz. Tiyatro modunu etkinleştirmek için, saat kadranınızdayken ekranın altından yukarı kaydırın. Ardından, tiyatro modu düğmesini seçin (iki tiyatro maskesi ile temsil edilir). Artık saatiniz yalnızca yan düğmelerden birine tıkladığınızda ekranı açılacaktır. Özelliği devre dışı bırakmak için yukarıdaki adımları tekrarlayın.

HAREKET HALİNDEYKEN BİR EKG ÇEKİN

Kalp atış hızınızı kontrol etmek için bir test yapabilirsiniz. EKG kalp atış hızınızı elektrik sinyallerinin zamanlamasına ve gücüne bakan bir testtir.  Apple Watch, tipik sinüs ritimleri ve atipik atriyal fibrilasyon gibi durumları belirleyebilen saatin yerleşik uygulamasını kullanarak bu testi gerçekleştirebilir.

EKRAN GÖRÜNTÜSÜ ALIN

Spor aktiviteleri yaparken yaktığınız kalorileri veya ekg kalp atış ritimlerinizi vb. Tüm uygulama sonuçlarının ekran görüntüsünü alabilir ve kaydedebilirsiniz. Bunu yapmak için iPhone’unuzdaki Watch uygulamasını açın ve Genel seçeneğine gidin. Yeşil olması için menüde Ekran Görüntülerini Etkinleştir seçeneğine kaydırın ve geçiş yapın. Şimdi Apple Watch’unuzda ekran görüntüsü almak için Digital Crown’a ve yan düğmeye aynı anda basın. Ekran görüntüsünü aldığını onaylamak için ekranınız yanıp sönecektir. Bu adımları tamamladığınızda istediğiniz ekran görüntüsünü kaydetmiş olacaksınız.

Mehmet BARIN

Mehmet BARIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir