Astigmat Neden Olur ?

Astigmat Neden Olur ?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

ASTİGMAT NEDEN OLUR?

Hızla gelişen teknoloji ve bilgisayar çağının getirdiği en büyük sorunlardan birisi de göz sağlığımızın bozulmasıdır. Sadece bu sebep değildir tabi. Genetik yatkınlık her zaman için hastalıkların en baş sebepleri arasında gösterilir. Göz kusurlarından biri olan Astigmat; korneanın şeklinin bozularak gelen ışığı kıramaması ile görüntünün retinada bulanık olarak yansımasına Astigmat denir.

Işığın retinada bulanık olarak sonuçlanmasıyla birlikte görme problemleri meydana gelir. Işık göze girdiği zaman anormal kavislenmeye neden olarak retinada doğru şekilde oluşamaz ve buda doğru bir görüntünün oluşmamasına neden olur.

Işığın kırılma problemi olarak bilinen görme bozukluklarında, retina ve göz merceğinin yüzeyinin düzgün olmaması, kavis şeklinde olması bulanık görme, yakını görememe, uzağı görememe gibi durumları meydana getirir. Göz kırılma kusurlarına bağlı göz hastalıkları; Astigmat, miyop, hipermetrop olarak adlandırılır.

ASTİGMAT NEDİR?

Astigmat; gözün kornasının oval şekil alarak, puslu ve dalgalı bir şekilde etrafı görmesine astigmat diyoruz. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde sıkça görülür. Bu rahatsızlığa sahip kişilerin kornea şekilleri ovaldir. Uzak ve yakında okunması gereken bir yazıyı okumakta güçlük çekerler.

Astigmata maruz kalmanın birçok sebepleri olabilir. Fakat eğer astigmatsanız mutlaka genetiğe dayanan bir sorununuz vardır. Anne babada olmasa bile, diğer akraba soy ve uzantılarından bir kişide bile olması sizin astigmat nedeniniz olabilir.

ASTİGMAT NEDEN OLUR?

Astigmatın en önemli sebeplerinden biri genetik yatkınlıktır. Bunun dışında astigmata maruz kalmak, doğum ve doğumdan kaynaklı problemlerden olabilir. Kornea tabakasının bir darbe alması sonucu astigmat yaşanabilir. Çeşitli hastalıklar, enfeksiyon problemleri de oluşum sebepleri arasında yer almaktadır. Astigmatlı kişiler baktıkları nesneleri şekilsiz ve orantısız görürler.

Kornea tabakasının zamanla incelerek yapısının bozulmasına dayalı görme problemleri de yaşanmaktadır. Hafif semptomları olan astigmatın tedavisi kolay olmaktadır. Göz problemlerinden olan miyop ve hipermetropa sahip kişiler, astigmatı da olan kişilerdir aynı zamanda.

ASTİGMATIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Astigmatın teşhis edilmesi için göz doktoruna muayene olunmalıdır. Göz damlası damlatılarak göz bebeklerin normalden fazla büyümesi ile retina ve göz merceği incelenir. Yapılan muayenede tabakaların kusurlu olduğu saptanır ve astigmat teşhisi konmuş olur. Kişiler bazen hafif semptomlarda bulgular fark edemeyebilir. Rutin göz muayenesinde astigmat teşhisi konabilir.

Muayene olmadan astigmat olduğunu anlaması için kişinin bazı belirtilere sahip olması gerekir. Astigmatın belirtileri şunlardır;

 • Görmede bulanıklık, okumada güçlük çekme
 • Baş ağrısı ve gözlerde yorgunluk hissi
 • Gece görüşlerde zorluk
 • Işıklı yazılarda netleme problemi
 • Gözlerde bazı durumlarda kayma yaşanılması
 • İleri seviyelerde olan astigmatlarda çift görme
 • Gölgeli görme- Bozuk görme şekilleri
 • Uzun süre bilgisayara veya kitaba herhangi bir şeye baktıktan sonra gözde hissedilen aşırı yorgunluk
 • Göz kürelerinde meydana gelen ağrı ve batma hissi
 • Gözlerde kızarma ve kanlanma yaşanması

Belirtilen bu durumlarda mutlaka uzmana başvurarak tam teşhis ve tanısı konmalı, uygun tedavi başlatılmalıdır. Uzmanlar çoğu kişide az da olsa astigmat sorunu olduğunu söyler. Özellikle bilgisayar başında iş yapan ve öğrencilerin sürekli ders çalışırken kitap okuması gibi bu işleri yapmak zorunda olan kişilerde astigmatın artma olasılığı çok fazladır.

ASTİGMATIN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Astigmatın belirtilerinin yaşanması kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kendi içerisinde alt gruplara ayrılan astigmat, belirtilerinin şiddetine ve farklılığına göre sınıflandırılır. Astigmatın çeşitleri;

 • Basit miyop astigmat
 • Basit hipermetrop astigmat
 • Bileşik miyop astigmat
 • Bileşik hipermetrop astigmat
 • Düzenli astigmat
 • Karma astigmat
 • Düzensiz astigmat
 • Korneal astigmat
 • Lentiküler astigmattır.

Bu sebepler; eksenlerin birbirine dik olup olmaması, birinin miyop veya hipermetrop olması, retinanın eksenlere mesafeli olup olmaması gibi durumlarda belirlenir.

Bunun dışında kendi içinde iki gruba ayrılır. Kornea şeklinin bozulması ile ilgili korneasal astigmat, diğeri de göz merceğindeki problem nedeniyle oluşan lentiküler astigmat olarak ortaya çıkar.

Işık kırılma hatalarına göre ise; miyopik astigmat, uzağı net göremeyen miyop ile birlikte görüldüğü çeşididir. Diğeri de hipermetrop ile birlikte yaşanılan astigmattır. Yakının net bir şekilde görüntülenemediği hipermetropun astigmat ile birlikte ortaya çıkması durumudur.

Düzenli Astigmat; En sık görülen astigmat çeşididir. Gözlük ve lens kullanımı ile tedavi edilir. Düzenli kullanımlarda iyileşme oranı artmaktadır.

Düzensiz Astigmat; Nadir görülen bir astigmat çeşididir. Gözlük kullanımı bu tedavide yetersiz kalarak, lens kullanımı tavsiye edilir. Bu hastalarda gözün iki odak noktası kusurludur. Yumuşak özellikte sert kontakt lens kullanılır ve kornea üzerindeki düzensizlik giderilir.

ASTİGMATTA GÖZLÜK VE LENS KULLANIMI NASIL OLUR?

Astigmatın şiddeti ve belirtilerine göre doktorunuzun önerisi ile gözlük mü yoksa lens mi kullanarak tedavi olmalısınız sorusunu tamamen doktorunuz belirler. Astigmatın 0,25 ile 4 arasında numaralandırmaları bulunur. Bazı nadir görülen durumlarda 4 ün üzerine çıkılma olasılığı olabilir.

0,25 ile 1.00 durumlarında gözlük kullanımına ihtiyaç duyulmaz. Gözlük dışında bazı astigmatlarda numaralı kontakt lensler kullanılır. Astigmatın derecesine göre yumuşak veya sert şeklinde kullanımları mevcuttur. Astigmatın derecesinin artması yada göz numarasının artması gibi bir durumu yoktur. Astigmatta gözlük ve lens kullanımı doktorun önerisi ile kullanılmaya başlanılmış olunur.

ASTİGMAT TESTİ NASIL YAPILIR?

Gözlerin ışığa hassasiyetini ve görme şekillerini test yoluyla tespit etmek mümkündür. Üç farklı yöntem kullanılır bunu için; Keratometri uygulaması, Phoropter, ve görme keskinliği testidir.

Görme Keskinliği Testi; Göz doktorlarına muayene için gittiğimizde herkesin bildiği irili ufaklı harfler barından tablodur. Burada astigmatı belirlemek için doktor belli mesafeden gösterdiği harfleri okumamızı ister. Gittikçe harfler küçülür. Hangi noktada okuma zorluğu yaşıyorsanız bu sizin astigmat olup olmadığınızı belirler. Görme keskinliği testi ile tanı ve tedavi yolu uygulaması yapılır.

Phoropter; Bu alet ile göz doktoru hastanın gözlerinin ışığa karşı nasıl odaklandığını ölçmeye çalışır. Işıklı bir el aleti ile gözün yaklaşık odaklanma gücünü belirleyen bir test uygulamasıdır. Hastanın tepkilerine bakılarak astigmat olup olmadığı veya derecesi belirlenmiş olur.

Keratometri ölçümü; Korneanı tüm yapısını incelemek için elde edilen bir test uygulamasıdır. Korneanın yapısının eğri mi, düz mü ve kontakt lenslere uygun olup olmadığı ölçümlenir.

ASTİGMAT TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Astigmat tedavisi nasıl olur? Sorusunun cevabı kişiden kişiye farklılık göstererek uygulanır. Gözlük mü lens mi yoksa lazer ameliyat uygulaması mı yapılacak? Buna uzman doktor karar verir. Bunun dışında lazer ameliyatı olmayan kişilere uygulanan göz içi mercek uygulaması yöntemi bulunmaktadır.

GÖZLÜK; Astigmat teşhisi olan bireylere uygun numaralı gözlükler verilerek, içeriğinde bulunan özel silindirik yapı, göz merceğine ek görüş destek sağlayarak gözün görme açısını rahatlatır. Zamanla kullanımı ise göz merceğini destekleyerek görme probleminin iyileşmesine katkı sağlar.

KONTAKT LENS; Gözlük kullananlara oranla lens kullananlar daha iyi görüş sağladığını söylüyor. Kontakt lensler daha net ve detaylı görüş alanı yaratmaktadır. Gözlüğe oranla lensin kullanımı, mikrobik ortamlara hazır hale gelebilme durumları ile karşılaşılabilmektedir. Hijyen ve temizliği burada büyük önem taşır. Standart yumuşak Lensler astigmatın iyileşmesini sağlamaz. Özel yumuşak torik lensler astigmat tedavisinde iyileşme sağlayabilir.

LAZER AMELİYATI; Lazer ameliyatında astigmatın ya da diğer göz kusurlarının düzeltilmesi işlemi yapılmaktadır. Korneanın yeniden şekillendirilmesi yapılarak hastaya kaybettiği eski görüş düzeni kazandırılmış olunur.

MERCEK UYGULAMASI; Diğer bir yöntem göz içi mercek uygulamasıdır. Kornea yapısı çok ince olan veya astigmat derecesi çok yüksek olan kişilerde tercih edilen bir uygulamadır. Lazer tedavisi olamayan bireylere özel aletler ile göz kusuru giderilerek yapılan tedavidir.

(Visited 175 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: