Asus Rog Zephyrus G15 İncelemesi

Asus Rog Zephyrus G15 İncelemesi, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

ASUS ROG ZEPHYRUS G15 İNCELEMESİ

Piyasada var olan birçok Laptop modeli hem performans hemde işlevsellik açısından farklılıklar göstermektedir. Ekran boyutu,pil ömrü,hafıza depolama alanları ve şık tasarımları ile hepsi model ve marka açısından kullanıcısına sunuluyor. Asus marka Laptopların performans ve laptopları oldukça iyi.

Asus Rog Zephyrus G15 hem güçlü bir işlemciye hem de ayrı bir GPU’ya sahip bir sistem için duyulmamış bir ağırlık boyutu olan 3,5 biraz üzerinde olmakla beraber, aynı zamanda en zorlu oyun ları bile şimdiye kadar gördüğümüz herhangi bir oyun bilgisayarından daha hızlı bir performans ile çalıştırdı.

Diğer bütün özellikleri, ses sistemi, pil ömrü,dokunmatik yüzeyi,klavyesi ve şık tasarımı ile kullanıcılardan tam puan almış durumda.G15’in gizli silahı işlemcisidir. Tüm modellerde AMD’nin korkunç sekiz çekirdekli Ryzen 9 5900HS’si var.

Asus Rog Zephyrus G15’in

iyi özellikleri;                                                                       

  • Fiyatına göre harika bir bilgisayar
  • tüm gün dayanabilen sağlam bir pil ömrü
  • ses sistemlerinin çok iyi olması

Kötü özellikleri ise;

  • web kamerasının bulunmaması
  • kısmen lehimli RAM
  • Bir bilgisayardan elde edilebilecek en hafif ve taşınabilir olması hızlı oyun ekranına sahip değil

 

Bir diğeri tüm modellerde tutarlı olan bir diğer önemli nokta ise G15’in 165Hz QHD ekranıdır. Nihayet bu yıl toplu halde QHD ekranlı 15 inç dizüstü bilgisayarlar görmeye başladık , bu da üreticilerin mobil donanımın bunlardan yararlanacak kadar güçlü olduğunu düşündükleri ilk yıl olduğunu gösteriyor.

Zephyrus G15 oyunları QHD çözünürlükte çalıştırabilmektedir. Toz parçacıkları, yangınlar ve grafikler gayet iyi görünüyor. Ortalama 178 fps idi. Bu kare hızları, herhangi bir ayarı düşürmeden QHD’de istediğiniz oyunu çalıştırabilmeniz gerektiği anlamına gelir.

g15 - Asus Rog Zephyrus G15 İncelemesi

Oyunların hepsi, sRGB gamının yüzde 100’ünü ve AdobeRGB’ nin yüzde 89’unu kapsayan ve 334 nit parlaklıkta maksimuma çıkan bu ekranda harika görünüyor. 165Hz’de alabileceğiniz en yüksek yenileme hızı ekranı değil  Razer’s Blade 15 Advanced , MSI GS66 Stealth gibi 240Hz QHD modeline sahip ancak yine de Zephyrus G14’ün 120Hz ekranının üzerinde önemli bir adım atılmış gibi görünüyor.

G15 şimdiye kadar görülen en iyi resmi sunmasa da, yine de harika görünüyor ve G14’ün 1080p panelinde kesinlikle gelişmeye devam ediyor. Hareket tamamen pürüzsüzdü, görünürde kekemelik yoktu ve renkler harika görünüyordu. Maksimum parlaklık sağlayan Asus, dışarıda kullanıldığında kısmı olarak ekran parlaması yapsa da diğer kapalı ortamlarda harika bir ekran parlaklığı sunuyor.

g15 2 - Asus Rog Zephyrus G15 İncelemesi

Sağda bir Kensington kilit yuvası, bir USB 3.2 Gen 2 Tip-A, bir microSD. Alanı mevcuttur. Solda ise;  bir güç bağlantı noktası, bir HDMI 2.0b, bir RJ45 Ethernet bağlantı noktası, bir USB 3.2 Gen 2 Tip-A, DisplayPort 1.4 ve güç sağlama özellikli iki USB 3.2 Gen 2 Tip-C, bir birleşik ses jakı. Mevcuttur.

g15 3 - Asus Rog Zephyrus G15 İncelemesi

Soğutma işlemi G14 te başarısız olsa da G15 te bir harikadır. G15 ‘te bulunan akıllı soğutma sistemleri iki adet 84 kanatlı fan ve altı ısı borusu içerir. Oyun oynama esnasında hiçbir problem yaratmaz. 60-70 sıcaklık derecesini asla aşmaz. Bu, bir oyun dizüstü bilgisayarından şimdiye kadar görülen en iyi soğutma performansından bazıları, özellikle de bunun QHD çözünürlükte en üst düzeye çıkarılan ağır AAA başlıkları çalıştırdığını düşünürsek gayet başarılı bir performans sergilediği ortada.

g15 4 - Asus Rog Zephyrus G15 İncelemesi

Oyun oynarken bazı bilgisayarlarda soğutma işlemi yapılırken bilgisayardan farklı yüksek soğutma çalışma sesleri yükselir. Asusun bu modelinde soğutma işlemi yapılırken bunu duymak imkansız. Asus’un sessiz profiline geçiş yaparak tamamen fanları ve soğutma işleminin sessiz bir şekilde susturulduğunu görürsünüz.

g15 5 - Asus Rog Zephyrus G15 İncelemesi

G15’in hoparlörleri de harika ses çıkarıyor. Bu beklenen bir şey, iki öne bakan tweeter ve avuç içi dayanakları altında zorla iptal eden woofer da dahil olmak üzere tam anlamıyla altı tane ses bölümü var. Çok güçlü bas ve güçlü perküsyon ile net ses sunarlar. Özellikle dizüstü oyun bilgisayarlarında dizüstü bilgisayar sesi hakkında sık sık bunu söylemek imkansız. G15, oyunlar, filmler ve müzik için ekolayzer ön ayarları arasında geçiş yapmak için kullanabileceğiniz Dolby Access ile önceden yüklenmiş olarak gelir ve büyük bir fark yaratır.

Sesi duymakta zorlanmayan üç mikrofon bulunuyor. Ayrıca oyun akışı, müzik kaydı ve konferans görüşmeleri için ön ayarlara sahiptirler. Bunlar kullanışlıdır, ancak bir web kamerası içermediği için G15’i uzaktan çalışma da kullanmak için yeterli değildir. G14’te de kamera yoktu  Asus, Zephyrus ürünlerinde web kameralarının gerekli olmadığına karar vermiş gibi görünüyor. Temelde mükemmel olan bir cihaza karşı önemli bir eksiklik. Bu kadar gelişmiş bir mikrofon kurulumuna sahip olmak ve buna uygun bir web kamerasının olmaması da çok garip.

ASUS ROG ZEPHYRUS G15 TEKNİK ÖZELLİKLERİ

15,6 inç QHD 165 hz dokunmatik olmayan ekran

AMD Ryzen 9 5900HS

16GB RAM (lehimli)

1 TB depolama

Web kamerası yok

Gig + (802.11ax) özellikli Wi-FI 6

90 Wh pil

200W adaptör

Diğer pek çok Asus dizüstü bilgisayar gibi, G15’te de dizüstü bilgisayar açıkken güverte altına katlanan ve klavyeyi yerden kaldıran bir ErgoLift menteşe vardır. Bunun daha ergonomik bir yazma pozisyonu yaratması gerekirken, yine de dizüstü bilgisayarı kucağınızda kullanıyorsanız, bacaklarınızı biraz acıtıyor. G15’in menteşesi, diğer menteşeler kadar keskin değil, ancak sık sık bir kanepe kullanıcısıysanız eğer bu durum pekte hoşunuza gitmeyecektir.

Klavye ve dokunmatik yüzeyi de bir harika. G14, 2020’nin en sevdiğim klavyelerinden birine sahipti ve G15’ler oldukça benzer. 1,7 mm hareketle tıklama yapılması gayet rahattır ve özel ses tuşları (bir Zephyrus zımba) oldukça kullanışlıdır. Klavye desteğinin sağ üst köşesinde bulunan güç düğmesinde yerleşik bir parmak izi sensörü var.

Dokunmatik yüzey 5,1 x 3,4 inç boyutuyla muazzamdır, önceki G15 neslinden yüzde 20 daha büyüktür. O kadar büyük ki, iki elin büyük kısmı, avuç içi dayanakları yerine yazı yazmadıkları zamanlarda onun üzerinde dinlenebiliyor. Bu biraz kullanışsız olsada ancak G15’in kredisine göre, herhangi bir avuç içi reddi sorununa neden olmadı. Aynı zamanda biraz gürültülü ve en kolay veya en derin tıklamaya sahip değil, ancak bunlar nitpicks, bu iyi bir dokunmatik yüzey kullanım alanı sağlıyor.

Kapak ve üst kısım, “aşınmaya dayanıklı kaplama” ile magnezyum-alüminyumdan yapılmıştır. Kapak, nokta vuruşlu bir tasarımla kaplanmıştır. 8.279 “mükemmel aralıklı delikler” vardır.

Asus şimdiye kadar görülen en iyi uzun pil ömrüne sahip oyun bilgisayarı olma yolunda ilerliyor. G15’in daha yüksek çözünürlük ve daha büyük bir boyutu olmasına rağmen bu performansı sergileyebiliyor.

200 watt’lık şarj cihazı ayrıca G15’i oldukça hızlı bir şekilde doldurur. Çok hafif Chrome kullanımı sırasında, cihazı 37 dakikada yüzde 60’a kadar çıkarabilir. Bu ağır tuğlayı yanınızda taşımak istemiyorsanız ve GPU yoğun görevler yapmıyorsanız, G15 ayrıca 100W C Tipi şarjı da destekler.

Asus G15’in neredeyse tüm özellikleri ve kullanım alanları bu şekildedir. Sadece tasarımda bir web kamerasının bulunmaması rahatsız edici bir durum. Ancak bu dizüstü bilgisayar hakkında neredeyse her şey harika görünüyor. Ve sadece fantastik değil, aynı zamanda QHD rakiplerinden birkaç yüz dolar daha düşük bir fiyata harika bir seçenek. Harici bir web kamerası kullanmak istiyorsanız ve 240 Hz ekrana ihtiyacınız yoksa, 15 inçlik ince sınıfta başka bir QHD dizüstü bilgisayar satın almanız için hiçbir neden yoktur. G15 pil ömrü açısından üstün, güç açısından üstün, ağırlık açısından üstün ve fiyat açısından üstündür. Tüm bu özellikler bir laptop bilgisayar için tercih sebeplerinin tam noktasıdır.

(Visited 102 times, 1 visits today)
Mehmet BARIN

Mehmet BARIN

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: