Bir Zamanlar Piyasanın Devi Olan Markalar

Bir Zamanlar Piyasanın Devi Olan Markalar, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Bir Zamanlar Piyasanın Devi Olan Markalar Neden Piyasadan Silindi?

2000’li yılların başında bizimle olan, artık mazide kalmış firmalara ne oldu? Eskiden sık sık reklamlarına denk geldiğimiz, belki de çocukken hayalimizi süsleyen bir zamanlar piyasanın devi olan markalar neden piyasadan silindi?

Nokia

nokia 300x205 - Bir Zamanlar Piyasanın Devi Olan Markalar

Nokia 1865 yılında kağıt hamuru fabrikası ile başladığı yolcuğuna 1970’lerde mobil telefon üreticisi olarak devam etti ve market lideri konumuna ulaştı. Ancak, 2013 yılına gelindiğinde Nokia, telefon operasyonlarını sattı. Peki bir zamanların efsane telefon markası neden piyasadan çekildi ?

1970’lerde arabalara telefon yerleştirerek başladıkları mobil telefon macerası, 2000’li yılların başında talebin patlama yapmasıyla, Nokia’yı pazar lideri yaptı. Mobil telefonlar sadece takım elbise içindeki varlıklı insanların değil, halkın da mesajlaştığı, oyun oynadığı cihazlar haline geldi. Nokia nihayet zirveye ulaştığında, firmanın yıllık bütçesi firmanın doğduğu ülke olan Finlandiya’dan fazlaydı. Nokia büyüdükçe firma kültürü de değişti. İlk zamanlarda müşterinin sorunlarını çözmek olan odak noktası zamanla yerini firmanın konumunu koruma stratejisine bıraktı. Sürekli artan yönetim kademeleri firmayı ağırlaştırdı. Özetle, Nokia büyümenin kurbanı olmuştu.

Tam bu zamanlarda, kot pantolonlu ve siyah tişörtlü bir adam iPhone denen bir telefonla ortaya çıktı ve her şey değişti. Bu kot pantolonlu adam, Nokia’nın büyük camlı ofislerinde oturan eski moda yöneticileri panikletmeye yetti. Ancak yöneticilerin aldıkları karar Nokia’ya başarıyı getiren odak noktası olan müşterinin sorunlarını çözmeye değil, Apple’ın kuyruğunu takip etmeye dönüştü. Bir mailde şu cümleler yazıyordu ‘Gelecek yıl, bir iPhone katiline ihtiyacımız var.’ Nokia hiçbir zaman bir ‘iPhone katili’ yaratamadı. Firma 2016 yılında Microsoft’a 350 milyon pound’a satıldı.

Toys “R” Us

toys r us 300x168 - Bir Zamanlar Piyasanın Devi Olan Markalar

Charles P. Lazarus’un, 1948 yılında bebek mobilyaları perakendecisi olarak Washington D.C’de kurduğu oyuncak devi Toys “R” Us, düşen satışları ve ödeyemediği borçları neticesinde, Eylül 2017’de iflas ettiğini açıkladı. Peki marka neden iflasa sürüklendi?

1950’lerde ikinci dünya savaşı sonucunda artan doğumlar nedeniyle bebek mobilyalarına ve oyuncaklarına karşı ciddi bir talep vardı. Ek olarak, şehir dışına kurulmuş büyük perakende mağazaları insanlar için bir haftasonu aktivitesiydi. İnsanlar haftasonu geldiğinde aileleri ile birlikte içlerinde yemek yerlerinin de olduğu bu mağazalara giderdi. Ancak bugünlerde şehir dışında olmak gözden uzak olmak anlamına gelebilir. Artık her yerde olan outlet mağazaları ile rekabet güçleşti, neticede satışlar düştü.

Zamanın değişmesi ve teknolojinin ilerlemesi bir başka sorundu. Günümüzde çocuklar bir uygulamayı telefonlarına kolaylıkla indirebilip, kendilerini Spiderman’e benzetebiliyorlar. Artık kimsenin bir Spiderman maskesine ihtiyacı yok. Hayal gücü eksikliği de Toys “R” Us’ın çöküşünü hızlandıran bir etkendi. Örneğin, Lego markası, çocukların deneyimlerini merkeze alan mağaza anlayışı ile çocukların ilgisini korumayı başardı. Maalesef aynı şey Toys “R” Us için geçerli değildi.

SAAB

saab 300x300 - Bir Zamanlar Piyasanın Devi Olan Markalar

Aslen bir uçak markası olan Saab, 1944 yılında ilk otomobilini geliştirmeye başladı. Saab’ın ilk otomobili olan ‘92’ 1947 yılında piyasaya sürüldü. 1957 yılına gelindiğinde Saab markası ilk defa Amerika pazarına giriş yaptı. 1976 yılında turbo şarj itki kontrolünü bir seri üretim araçta yapan ilk firma oldu. General Motors, 1989 yılında Saab Automobile’in yarısını satın alarak firmaya ortak oldu. 2000 yılında firma tamamen General Motors’un eline geçecekti. Saab’ın düşüşü de başlamış oldu.

GM’in Saab için yaptığı bazı tartışmalı ürün kararları piyasada geri tepti. Buna GM’in 2009 yılında yaşadığı mali kriz de eklenince, bazı Saab tutkunları GM’i protesto etmeye başladı. Sonunda, 2010 yılında Hollandalı spor araba üreticisi Spyker, Saab’ı satın aldı. Maalesef Saab’ın sorunları çözülmedi ve dönemin CEO’su Jon Ake Jonsson 197.8 milyon dolarlık kaybı açıkladıktan sonra emekli olduğunu açıkladı. Peki Saab’ın düşüşünün gerçek sebebi neydi?

Saab’ın düşüşüne GM’in etkisi yadsınamaz olsa da asıl problem firmanın çok küçük olmasıydı. Firma hiçbir zaman yılda 150 bin araçtan fazlasını üretemedi. Bu durum yaptıkları otomobillerinin fiyatının yüksek olmasına neden oluyordu. İflastan önceki son yıllarında firma ancak Porsche’nin ürettiği kadar otomobil üretti ki bu Audi’den 10 kat daha azdı. Durum böyle olunca Saab, pazar rakipleri olan Audi, BMW ve Mercedes ile rekabet edemedi.

Commodore

comodore 300x185 - Bir Zamanlar Piyasanın Devi Olan Markalar

Zirveden sıfıra, Commodore için söylenebilecek tek söz belki de budur. İflasını açıkladığı, 1994 yılına kadar bilgisayar piyasasına hükmetmiş devasa bir firma olan Commodore neden iflas etti?

Commodore International 1955 yılında Toronto’da bir mekanik daktilo şirketi olarak kuruldu. 1970’li yıllara kadar mekanik daktilolarla uğraşan firma, bu dönemde elektronik hesap makinesi işine el attı. 1970’lerin ortalarında, yarı iletken firması MOS Technology’i satın alarak mikro işlemci piyasasına giriş yaptı. 1982 yılına gelindiğinde meşhur Commodore 64 modeli piyasaya sürüldü. Bu Commodore’nin pek çok rakibinin piyasadan silinmesine neden oldu. Commodore’un 80’lerin sonunda çıkarttığı bilgisayarların yeterince güçlü olmaması sorunların başlamasına sebep oldu. Daha sonraları firma yönetiminde yapılan bazı stratejik hatalar firmanın ipini çekmeye yetti. Bazılarına göre, kriz anında yönetime getirilen isimler bilgisayar işinden anlamıyorlardı. Bu isimler bilgisayar dünyasının dışından getirilmişlerdi ve ne firmayı ne de firmanın müşterilerini anlayabildiler. Sonunda batan diğer devler gibi başka firmalar satın alındı, tekrar satıldı ve tekrar satın alındı. Ne yazık ki hiçbiri Commodore’u kurtarmaya yetmedi ve firmanın kepenkleri 2001 yılında Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Tesisi tarafından kapatıldı.

(Visited 60 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: