Bitcoin Hakkında Merak Edilen Her Şey

Bitcoin Hakkında Merak Edilen Her Şey, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Bitcoin Hakkında Merak Edilen Her Şey

Bitcoin bir kripto paradır. O halde, kripto para  nedir? sorusuna cevap bulmak lazım. Kripto para ya da kripto para birimi ilk defa 2008 senesinde Japonya asıllı olduğu sanılan ve Amerika’da yaşadığı yönünde bazı iddiaların ileri sürüldüğü kişinin gizlilik temeli üstüne tasarlayıp üretmiş olduğu yeni nesil dijital para birimidir.
Bitcoinin üreticisi Nakamoto  Bitcoin’den bahsederken “Üzgünüm ancak Bitcoin’i normal insanlara anlatacak yalın bir anlatım mümkün olmadı. Çünkü örnek gösterebilecek hiçbir referans şu an dünyada yok.” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Bitcoin Ne Sebeple Üretildi?

bc1 300x173 - Bitcoin Hakkında Merak Edilen Her Şey

Bitcoin‘in piyasalara çıkış sebebiyle alakalı bugüne dek binlerce değişim sav ortaya atıldı ancak esas amaç karanlık internet üstünde tamamıyla gizli bir biçimde kullanım amacıyla üretilmiş olduğuna yönelik iddialardır. Karanlık internet ya da derin dijital ağ şeklinde tanımlanan bu ağlarda insanların tamamen gizli bir şekilde ve devletlerin yapmış olduğu ödemelerin katiyen görünmemesi ve bulunamaması için tasarlanmış olduğunu yönünde önemli iddialar bulunmaktadır. İddiaların sebebi ise Bitcoin kripto parasının Nakamoto tarafından karanlık internet ortamında kullanmaya yönelik tasarlanmış olduğu, bunun sebebi olarak da karanlık internetin ilk kez 2009’dan sonra Bitcoin ve kripto parayı aktif bir biçimde ödeme yapılabilecek olan tüm sitelerde kullanmış olmasından kaynaklandı.
Bilinmiyor olsa dahi bugüne dek karanlık internet ödemelerinde hep kripto para ilk tercih olarak seçilmeye başladı, 2013’ten sonra bu daha çok artış göstermiştir. Önceki yıllardaysa karanlık internetin PayPal biçiminde kullanılmasıyla hizmet veren sayfalarının genele yakını bundan böyle, insanların kripto parayla ödeme yapmalarını şart koşarak bunlarla alakalı özellikle kendilerine has cüzdan numaralarını vererek ve ardından karşı tarafla iletişim kurarak teslimat yapmaktadırlar.
Nakamotonun ürettiği ve ortaya çıkardığı tahmin edilmesine rağmen dikkat edilmesi gerekenler, Bitcoin’i sadece bir kişinin üretmiş olamayacağına yönelik iddialardır. Bitcoin’in ortaya çıkmasıyla alakalı en dikkat çekici iddialardan birisi 2 karanlık internet kullanıcısının kendi aralarında gizli bir ödeme yapmak istemelerine karşın bunu asla başaramayacak olduklarını anlamaları sonrası bu ödeme aracını geliştirmiş olduğu yönündeki iddialardır.

Bitcoin’in Üretilmesi, Bitcoin Madenciliği Ne Demek?

bc2 300x169 - Bitcoin Hakkında Merak Edilen Her Şey

Bitcoin madenciliği ya da Bitcoin nasıl üretilir? Sorusuna yanıt ekseriyetle aynı olup genel kurallar ve piyasa çerçevesinde yorumlanır. Bitcoin üretenler Bitcoin madencileri olarak anılmaktadır. Bitcoin madenciliği esasen hiç yoktan Bitcoin kripto para üretmeyi temsil ediyor.
Madencilik, hesaplama gücünden yararlanarak işlem yapabilme, sistemsel ağı güvenli bir şekilde korumak ve sistemde bulunan tüm kullanıcıları eşleştirme işini yapar. Kullanıcı adaylarının aklına Bitcoin transferleri ne şekilde gerçekleşiyor? Sorusu gelebilir. Bu noktada mesela X kişi, ay kişiye 1 Bitcoin gönderecekse bunun kontrol edilmesi ve gerçekleştirilmesi, bilgisayarlarının işlem gücünü sistemin bir parçası gibi kullanan madenciler tarafından yapılmaktadır. Madencilerse bunları yapmaları neticesinde sistem tarafından Bitcoinle ödüllendirilip, üretilmiş olur.

Bitcoin Alınıp Satılması Nasıl Olur?

bc3 300x170 - Bitcoin Hakkında Merak Edilen Her Şey

Bitcoin değeri dünyadaki bütün emtialarda olduğu üzere arz/talep dengesinde belirlenmekte. Oluşan bu arz/talep dengesi gereği Bitcoin’in parasal bir karşılığı oluşur.
Bitcoin alıp satabilmek amacıyla evvela bu işler için kurulmuş olan bir kripto para borsasına üye olunması gerekir. Kripto para borsalarına üyelikler çoğunlukla ücretsizdir ve komisyon yüzdeleri ile çalışmaktadırlar. Komisyon oranları çoğunlukla çok büyük yüzdelere kadar makul olmasına karşın hangisinin daha uygun olduğuna karar verildikten sonra işlem yapmak ve bununla alakalı karar vermek için gerekli araştırmayı yapmak yeterli olmaktadır.

Bitcoin’in Avantajları

1. Özgürlük

Bitcoin ile istenilen bir anda global düzeyde para gönderebilir ve alınabilir. Ülkelerin sınır geçişlerinde, banka tatilleri ve resmi tatillerde, büyük oranda para taşınmasına gerek kalmaz, Bitcoin sayesinde kişilerin yanlarında taşıyacakları dijital cüzdanlarda saklarlar. İstedikleri miktarda para taşınabilir, bir sınırı bulunmaz.

2. Tam Şeffaflık ve %100 Anonim Kalma!

Blok zinciri sayesinde, herkese açık işlemler vardır. Fakat kişisel bilgiler gizli olur. Herhangi biri sizin kim olduğunuzu bilmeden kripto para borsasında ne kadar alım yaptığınızı ya da ne kadar satış yaptığınızla ilgili bilgileri görebilir. Hangi fiyattan alım yaptığınızı ortak ağlarda görebilirler fakat asla kim olduğunuz konusunda size ulaşamazlar.

3. Güvenlik Faydası

Kullanıcılar açısından işlemleri kontrol etmeyi ve bunları başkalarının katiyen kontrol edememelerini, tamamıyla güvende olmalarını sağlayan özel bir ayrıcalık tanır.

Kimler Bitcoin Tercih Etmeli? Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kimlerin Bitcoin alması gerektiği ya da kimler Bitcoin sahibi olursa kazançlı çıkabilecekleri hususunda net ifadeler kullanmak doğru değildir. Ancak kripto para sahipleri ya da kripto para almayı düşünenlerin kısa vadeli değil de, minimum orta vadeli yatırım yapmalarının gelecekte yaşanabilecek olası kayıpların bir nebze önüne geçebilir ve yüksek düzeylerde kazanç sahibi olmalarında etkili olabilir. Buna netlik kazandırmak adına piyasa ve yatırımcılar durumu ile şahsi yatırımlarını ve gelecek ekonomik ihtiyaçları belirleyecek şekilde yatırım yapılması olası kayıpların bir miktar engelleyecektir.

Kişilerin dönem dönem yaptıkları en büyük hatalardan olan kripto para al/sat işlemlerindeyse deneyimli bir kişi yoksa şayet denemeye çalışmamalı ve maksimum tutardayken satış, en düşük tutardaykende tahminen alımlar yapmaları olası zararlarını engelleyebilir.

Genelde çok paraya ihtiyacın olduğu ve 1 gün kadar parayı Bitcoin’de tutabilecek ya da 10 gün kadar parayı Bitcoin’de tutup ardından acilen geri çekmek zorunda kalacak kişiler için uygun değil demektir. Çünkü Bitcoinin sürekli dalgalanması ve 10 gün içinde şayet bir tetikleyici unsur olmaz ise düşmesi kuvvetle muhtemel olduğundan kısa vadede kazandırması pek mümkün olmaz.

(Visited 14 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: