Bu da oldu: Çin yapay Güneş’i devreye aldı!

Bu da oldu: Çin yapay Güneş’i devreye aldı!, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Çinli bilim adamları ilk kez yapay güneş adı verilen bir termonükleer reaktörünü test ettiler. Yapay Güneş’in sıcaklığı 200 milyon santigrat dereceye kadar ulaşabiliyor. Yani bu demek oluyor ki; Güneş’ten yaklaşık 16 kat daha sıcak. Çin, ülkenin en büyük füzyon reaktörü olan yapay Güneş’i devreye aldı! 

Çin yapay Güneş’i bugün test etti

HL-2M Tokamak reaktörü, Çin’in en büyük ve en gelişmiş füzyon araştırma deneysel cihazıdır. Bilim adamları, bu cihazın güçlü bir temiz enerji kaynağı olma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor. Yapay Güneş; sıcak plazmayı eritmek için manyetik bir alan kullanmakta ve 200 milyon santigrat dereceyi aşan sıcaklıklara ulaşabilmekte. Güneş’in çekirdeğinden yaklaşık on kat daha sıcaktır.

Bu reaktör, güneybatıdaki Sichuan eyaletinde bulunuyor ve 2019’un sonunda çalışmaya başlandı. Cihaz, büyük miktarda ısı ve enerji ürettiği için gayri resmi olarak yapay Güneş olarak adlandırılmaktadır. Bu cihazı, Fransa merkezli dünyanın en büyük füzyon araştırma projesi olan International Fusion Experimental Reactor üzerinde çalışan bilim insanlarıyla işbirliği içinde kullanmayı planlıyorlar. HL-2M Tokamak reaktörünün 2025 yılında tamamlanması planlanmaktadır.

cin yapay gunesi devreye aldi - Bu da oldu: Çin yapay Güneş’i devreye aldı!

Çin gazetesi People’s Daily bu reaktör hakkında: “Nükleer füzyon enerjisinin geliştirilmesi yalnızca Çin’in stratejik enerji sorunlarını çözmenin bir yolu değil, aynı zamanda Çin’in enerji ve ulusal ekonomisinin gelecekteki sürdürülebilir gelişimi için de gereklidir.” demiştir.

Füzyon sera gazları yaymaz ve daha düşük kaza riski taşır. Ancak termonükleer füzyon elde etmek son derece zor ve pahalıdır; reaktörün toplam maliyetinin 22,5 milyar dolar olduğu tahmin edilmektedir.

 

(Visited 5 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: