Cep Telefonlarında ki Gizli Özellikler

Cep Telefonlarında ki Gizli Özellikler

iPhone’ da Fotoğraf Gizlemek

Hiçbir uygulama kullanmadan iPhone’daki fotoğraflarınızı gizleyebileceğinizi biliyor muydunuz?

Öncelikle herhangi bir üçüncü parti uygulama kullanmadan fotoğrafları gizleyebilmek için telefonunuzda iOS 14 ve daha yeni bir iOS sürümünün yüklü olması gerektiğini belirtelim. iOS 14 ve daha yeni bir iOS sürümüne sahip bir iPhone sahibiyseniz aşağıdaki adımları izleyerek dilediğiniz fotoğrafı gizleyebilirsiniz.

  1. Ayarlar uygulamasına girin.
  2. Sayfayı aşağı kaydırın ve Fotoğraflar bölümüne gidin.
  3. Buradaki “Gizli Albüm” seçeneğini aktif edin.
  4. Ardından Fotoğraflar uygulamasını açın.
  5. Gizlemek istediğiniz fotoğraf ya da fotoğrafları seçerek, ekranın sol alt köşesindeki paylaş düğmesine dokunun.
  6. Açılan sekmeyi aşağı kaydırın ve “Gizle” seçeneğine dokunun.
  7. Ardından “Fotoğrafı Gizle” düğmesine dokunun.

Gizlemiş olduğunuz fotoğrafları tekrar görüntüleyebilmek içinse yukarıdaki ilk üç adımda yaptığınız işlemleri geri alarak, Fotoğraflar uygulamasından Gizli Albümü açmalısınız. Bunun için de Ayarlar > Fotoğraflar > Gizli Albüm adımlarını izleyip daha önce aktif ettiğiniz bu özelliği kapatmalısınız. Sonrasında Fotoğraflar uygulamasına girerek gizli albüme ulaşabilir, gizlediğiniz tüm fotoğrafları burada görüntüleyebilirsiniz.

Video Çekerken Resim Çekmek

Bu özellik tüm iPhone’larda bulunmasına rağmen, bazı Android cihazlarda da var. Bir video çekerken, aynı anda ekrana dokunur ya da deklanşöre basarsanız fotoğraf çekilecektir. Telefonunuzu kameradan video moduna alın çekime başlayın sağda veya sol tarafta denklasör tuşu olacaktır oraya tıklayınca resim çekecektir.

Gizli Kodlar

1- Alan Modu: *3001#12345#*

Telefonunuzun çeviricisine (arama ekranı) *3001#12345#* yazın ve yerel ağlar ile baz istasyonları hakkındaki bilgilere erişmenizi sağlayan “Alan Modu” na erişmek için arama düğmesine basın.

2- Genel Test Modu: *#0*#

Bu kod sadece Android (Genellikle Samsung telefonlarda) cihazlarda çalışıyor. Telefonunuzun arama kısmına yazdığınız takdirde belli testleri yapabilirsiniz.

3- IMEI Gösterme Kodu: *#06#

Cihaz kimlik numaranızı öğrenmek için yukarıdaki kodu numara çevirme alanına yazın. Unutmayın ki IMEI, cihazınıza özgü. Diğer şeylerin yanı sıra, bu numara çalınan cihazların ‘kara listeye alınmasına’ veya müşteri desteğine yardımcı olabilir. Genellikle telefonunuzun kutusu üzerinde de yazan bu kodla cihazın kaçak veya çakma olup olmadığını ya da çalındığı takdirde yerini öğrenebilirsiniz.

4- Çağrı Yönlendirme Kontrolü: *#67#

Bu kod, meşgul olduğunuzda veya bir çağrıyı reddettiğinizde telefonunuzun hangi çağrıları yönlendirdiğini kontrol etmenizi sağlar. Varsayılan olarak, muhtemelen operatörünüzün sesli mesaj servisidir. Ancak bunu başka bir numaraya iletmek için değiştirebilirsiniz. Örneğin bir ev numarası, ofis numarası veya üçüncü parti telesekreter servisi. iPhone’da, Ayarlar> Telefon>Çağrı Yönlendirme sayfasına giderek bu numarayı değiştirebilirsiniz. Android’de (sistemden sisteme değişiklik gösterir), Telefon uygulaması> Ayarlar> Arama> Daha Fazla Ayarlar>Çağrı adımlarını takip edin.

5- Arama yönlendirme hakkında daha fazla bilgi: *#61#

Galaxy telefonlarda bu kod, bir çağrının mesaj merkezine iletilene kadar ne kadar süreceğini bildiren bir açılır pencere açıyor. iPhone’da, operatörden bağımsız olarak, bu kod size sadece *#67# ile aynı bilgiyi gösteriyor.

6- Kalan dakikaları kontrol etmek: *646#

Bu kod sadece faturalı hatlarda ve Galaxy telefonlarda çalışıyor. Bilgiyi yeni bir ekranda göstermek yerine, telefonunuza kısa mesaj gönderiyor.

7- Bill Dengesi Kontrolü: *225#

Android’de bu kodu girdiğinizde bir SMS mesajı isteniyor.

8- Telefonunuzu arayan kimlik numarasında gizleme: # 31 #

Bunu yalnızca Android cihazlarda çalıştırabilirsiniz. Ancak bu kodun girilmesi, Arayan Kimliği’nin devre dışı bırakıldığını belirten bir pop-up açıyor. Arayan Kimliği’ni yeniden yüklemek için *31# yazın. Arayacağınız numaranın önüne #31# kodunu ekleyin. Ardından 0 ile birlikte arayacağınız numarayı girin. Örneğin #31#053…

9- Faturalandırma döngüsü: *3282#

Android’de çalıştırmak için kullanabilirsiniz. Kodu girdiğinizde faturalama bilgilerinizle bir SMS mesajı isteniyor.

10- SMS Mesaj Merkezi: *5005*7672#

Bu kod SMS mesaj merkezi numaranızı söyleyecek. Neden bu bilgilere ihtiyacınız olacağını bilmiyoruz, ama işe yarıyor.

11- Çağrı bekletmeyi etkinleştirme kodu: *43#

Bu kod çağrı bekletmeyi etkinleştirir. #43# girerek devre dışı bırakabilirsiniz.

12- Hızlı test menüsü kodu (Samsung Galaxy için geçerli): *#7353#

Bu, daha önce bahsedilen Genel Test moduna benziyor. Birkaç kez tek dokunuşla test istemleri olan bir menüye gidiyorsunuz.

13- Ürün yazılım bilgileri öğrenme kodu (Yalnızca Samsung Galaxy için geçerli): *#1234#

Bu kod da yalnızca Samsung aygıtlarında işe yarıyor. Telefonunuzun mevcut ürün bilgisini bildiriyor.

14- Arama yönlendirmeleri sıfırlama : ##002#

Bu kod ile tüm yanlışlıkla yapılan yönlendirmeler ve ağ ayarlarını sıfırlamış olursunuz.

15- Numaranızı öğrenme : *101#

Bu kod ile telefonda takılı olan hattın numarasını öğrenebilirsiniz.

Ekran Kilitliyken Sesli Arama

Tüm Android telefonlara Google sesli arama özelliği stok olarak gelir. Fakat bu özelliği sizin aktif etmeniz gerekmektedir. Eğer Google’ın sesli arama asistanını aktif etmek isterseniz, telefonununuzun ayarlar menüsünden Google ayarlarına gidin ve ses ayarlarından ‘Ok Google’ ayarına girin. Burada cihaz, sesinizi tanımlayacak birkaç adım uygulayacak.

Fakat hepsi bu kadar da değil. Bazı cihazlar buna izin vermese de dilerseniz Google sesli arama özelliğini ‘her zaman aktif’ olarak işaretleyebilirsiniz. Böylece cihazınız kilitliyken dahi ‘ok Google’ dediğinizde sesli arama aktif edilmiş olur.

Telefonunuzu Uzaktan Kapatın ya da Sıfırlayın

Telefonumuzu çaldırmak, özellikle cihaz fiyatlarını ve içinde bulundurduğumuz bilgileri düşününce başımıza gelebilecek en kötü şeylerden birisi. İşin maddi boyutu bir yana, kişisel fotoğraflarımız ve bilgilerimizin yabancı kişilerin eline geçmesi bizi zor durumda bırakabilir.

Neyse ki Google’ın bu konuda bir çözümü var. ‘Android cihaz yöneticisi’ sayesinde telefonumuzu anlık olarak takip edebilir, kapatabilir ya da fabrika ayarlarına sıfırlayabiliriz. Bu özelliği etkinleştirmek istiyorsanız güvenlik ayarlarından telefon yönetimine giderek aktif etmeniz gerekmektedir.

Chrome Sekmelerinize Farklı Cihazlardan Ulaşın

Çoğu akıllı telefon kullanıcısı, varsayılan tarayıcı olarak Chrome’ı kullanmaktadır. Bazen tabletiniz üzerinde bir yazı yazarken ya da makale okurken şarjınız bitebilir ve telefonunuzdan devam etmeniz gerekebilir. Böyle durumlarda Chrome’da yeni sekme açın ve sağ altta bulunan son sekmeler seçeneğine tıklayın. Böylece tabletinizde ya da başka akıllı telefonunuzda açık olan sekmelere ulaşabilirsiniz.

Belgelerinizi Tarayın

Eskiden herhangi bir belgeyi tarayıp bilgisayara kaydetmek için büyük makineler almanız gerekiyordu. Artık basit bir akıllı telefon ile tüm belgelerinizi tarayıp resim dosyası olarak kaydedebilir ve üzerinde oynamalar yapabilirsiniz. Kalite belki biraz düşük olabilir fakat işlem son derece pratiktir. Evernote gibi uygulamalar belge taramak için son derece idealdir.

Pusula ve Barometre

Telefonunuz üzerinde sandığınızdan çok daha fazla sensör bulunmaktadır. Bu sensörler cihazınızı dilediğinizde bir pusula, dilediğinizde barometreye dönüştürür.

Pusula için Smart Compass uygulamasını tavsiye edebiliriz. Barometre için ise Barometer Altimeter DashClock atmosfer basıncını ölçmenize yardımcı olacaktır.

 

Mehmet BARIN

Mehmet BARIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir