Çin kuantum üstünlüğüne ulaştı! Peki nasıl?

Çin kuantum üstünlüğüne ulaştı! Peki nasıl?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Çin’de üretilen yeni bir makine, dünyanın en etkili süper bilgisayarından çok daha güçlü hesap yapabiliyor. Çin, yeni süper bilgisayarı sayesinde kuantum üstünlüğüne ulaşmayı başardı

Çin, kuantum üstünlüğünde süper bilgisayar geliştirdi!

Günümüzdeki süper bilgisayarların milyarlarca yılda tamamlayabileceği bir hesaplamayı kısa sürede yapan bir cihaz geliştiren Çin, kuantum programlamada büyük bir atılıma imza attı.

Çin’in bu güce ulaşması, Google’ın bu başarıya ulaşan ilk şirket olmasından bir yıl sonra gerçekleşti. Science dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi üyelerinden oluşan bu ekip, dünyanın en etkili süper bilgisayarından neredeyse 100 trilyon kat daha hızlı hesaplama yapan bir kuantum bilgisayarı tasarladı.

%C3%87in kuantum %C3%BCst%C3%BCnl%C3%BC%C4%9F%C3%BCne ula%C5%9Ft%C4%B1 Peki nas%C4%B1l 2 - Çin kuantum üstünlüğüne ulaştı! Peki nasıl?

Çin’in önde gelen kuantum programlama araştırmacıları, gelecek nesil makinenin Google’dan tamamen farklı bir kurulum kullandığını açıkladı. Böylelikle bu yeni teknolojiye ilişkin birden fazla yaklaşımın mümkün olduğu da görüldü.

Haber ajansı Şinhua’ya göre araştırmacılar prototiplerinin Google’ın makinesinden 10 milyar kat daha hızlı olduğunu savunuyor. Çin’in teknolojik başarısı, ABD’yi, teknolojik silahlanma yarışında geride bırakabileceği konusunda endişelendiriyor.

 

(Visited 4 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: