Çin’den mal geldi. Nasıl vergi hesaplandı? Neler yaşandı?

Çin’den mal geldi. Nasıl vergi hesaplandı? Neler yaşandı?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Yurtdışından ürün getirip satış yapmak için neler gerekiyor, vergi nasıl hesaplanıyor ve merak ettiğiniz tüm açıklamalar bu yazıda mevcut.

Öncelikle bu yazıyı yazan Facebook da ki Ali Express Sayfası Moderatörü Sn. Eyüp Komut Beye teşekkür ederim. Sayfada ki Linki bu arkadaşlar oradan da kendisine ulaşabilirsiniz.

https://www.facebook.com/groups/aliexpresshocasi/permalink/2091988974435896/

Noktasına virgülüne dokunmadan yayınlıyorum umarım işinize yarar.

Çin’den mal geldi. Nasıl vergi hesaplandı? Neler yaşandı?
Sırayla anlatalım….
Geçen yıl başına yakın 1 konteyner mal aldım. Peşine 1 konteyner daha aldım. Şimdi 3. konteyner siparişimi hazırlıyorum. Siparişlerimin minimum sipariş tutarı 150.000 $ net alış maliyetidir. 2.’si 220.000 $ ‘dır. (Bu daha önceki konumda sorulduğu için yazıyorum.) Ürünler, içerisinde oyuncak da var, parti malzemesi de var vs.
İlk önce biz Çin’de arkadaşımın şirketi mevcut onun üzerinden malı aldık. Kendisi Türkiye’de belirli 6 şirkete araç parçası getirmekte ancak benim ortağımın eniştesi olduğundan ötürü böyle bir aracılık kabul etti sağolsun ve kendi şirketini benim kullanımıma açtı. Wuzhong şehrinde bulunan firması Çin’in en büyük ekonomik şehirlerinden birisi. İlginç bi yapısı var neyse turistik olayı atlayalım.
Arkadaşlar öncelikle şirketteki çinli çalışanlar bizlere istediğimiz ürünlerin fabrikalarını tek tek araştırdı ve aralarında ürününe sahip çıkan firmalardan istediğimiz ürünleri veya yakınını numune olarak alıp bize gösterdi. Bizde o çinli arkadaşlara şundan bundan diye sipariş listesi hazırladık. Aldığımız mallar iade ve arıza garantili ürünlerdi. Ha istemezseniz iade garantisi ve arıza garantisi fiyatınızda ayrıca indirim olabiliyor. Biz riske atmayalım dedik ve garantili aldık. Toplam fiyat üzerinden yaklaşık %3 fiyat artışı yaşadı. Malı gemi ile getirdik. Gümrükte vergi hesaplaması kategoriye göre değişiklik gösterse de kesin olan bir kaç şey var
1- Ürünü aldığınız fiyat üzerinden vergi ödemiyorsunuz. Bizde ürünün nakliye ve gümrükleme masrafları dahil edilerek ödeme istediler.
2- Eğer ürün kategorilendirilmemişse ürünü kategorilendirtmeniz gerekiyor. Bu size ekstra masraf doğuruyor. Örneğin getirdiğiniz ürün varsayalım ki ateş topu. Türkiye’de ateş topu diye birşey daha önce Türkiye’ye getirilmiş mi? Hayır ise geçmiş olsun ürünü kategori ettireceksiniz. Bu kategorilendirme işi size yaklaşım ürün fiyatına %20 eklemeniz anlamına geliyor.
3- Aldığınız ürün yanıcı/parlayıcı yada barutluysa ve ucuza bulup aldıysanız, birde sizin şirketinizin yanıcı/parlayıcı madde alıp satabilir ayrıca ihtarç ve ithal edebilir belgeniz yoksa büyük s.çtınız geçmiş olsun. Size otomatikmen silah kaçakcısı muamelesi yapıyorlar (biz denedik bize öyle davrandılar belgeyi alana kadar anamız ağladı neyse aldık ama ebemizin kısa filmini o arada izlettiler.) Getirdiğimiz malzeme sis bombası, meşale vs. idi. Normalde vergisi %50 ise bi %50 de evrak ve belge işlerine gitti.
4- Aldığınız ürün elektronik ürünse ve radyo, gps yada tv gibi donanımları bulunuyorsa burada sizden anasının payı dahil 10 çeşit pay alıyolar. Herkesin bildiği TRT payı gibi. Ben bu çeşit ürün getirmedim o yüzden detaylarını net söyleyemem.
5- Ben kategorilendirilmiş ürünlerde ortalama %50 vergi ödedim. Ancak kategorilendirilmemiş ürünlerde %90 ları buldu.
6- Aldığınız mal özel tüketim ise daha güzel vergi alıyorlar. Ancak önce yağlıyolar acıtmasın diye.
7- Bazı mallar ekstra izin gerektiriyor. Bizde barutlular gerektirdi, sizde ne gerektirir bilemem.
8- Her malı Türkiye’ye sokamazsın. Bizim de önemli kurallarımız var. Mesela CE belgesi gibi.
9- Bu iş sadece gümrük vergisi ile bitmez. Gümrükçün belirli bir masraf alır, ayrıca gelen malın boşaltılması için ayrıca para ödersiniz. Eğer depo yada antrepo tuttuysanız (nerdeyse mecbursun tutmaya) bu bedeli de ödersiniz. Ayrıca ülke içinde nakliye bedeli de ödersiniz.
10- Her gümrükten istediğiniz malı sanıyorum geçiremezsiniz. Gümrüklerinde yanlış anlamadıysam kategori kategori çalışmaları var. A gümrük elektronik geçişini almazken B gümrük gübre geçişini alamıyor gibi birşey.
11- Malın sigortalanması işi var. Nakliye şirketi konteynerı sigortalıyor korsanlar kaçırır, gemi batar vs mala birşey olursa diye. Bunu ayrıca ödersiniz. Birde gümrükte ayrıca sigorta yaptırıyorsunuz.
12- Ha birde malın alımı var 1f603 - Çin'den mal geldi. Nasıl vergi hesaplandı? Neler yaşandı?. Şirket adına kayıtlı araç ile transfer edebilirsiniz. Eğer şahıs firması iseniz firma kimin üzerine kayıtlı ise o şirket gidip alabiliyor. Yada gümrüğe yüklü miktarda parayı basarsınız onlar size nakleder. Tercih sizin 1f642 - Çin'den mal geldi. Nasıl vergi hesaplandı? Neler yaşandı?
SON OLARAK! Arkadaşlar sizin ürünü kaça aldığınızın çok önemi yok gibi birşey vergi hesaplarken. Devlet şöyle bir hesap yapıyor. Diyo ki devlet; Vatandaşım sen bu ürünü 1 dolara almışssın eyvallah ancak bunu Türkiye’ye getiren diğer şirketler 4 dolardan getirmiş? Sen nasıl olurda 1$ ‘a alabilirsin diyor. Eğer ispatlayamazsan vergini 1$ + masraflar üzerinden değil 4$+ kasraflar üzerinden ödettiriyorlar.
Kabaca Vergi Hesaplaması
Mal + Nakliye + Diğer Masraflar toplanır. Bu toplam üzerinden size vergi çıkar!Yani aldığınız çıplak mal fiyatı üzerinden değil!!!
Gümrük vergisi aralığı : %0 ila %400 arasındadır.
Ben kategorilendirilmiş ürünlere %50 kategorilendirilmemişlere %90 civarında ödedim.
Yani 150.000 Dolara malı aldım , Yaklaşık 100.000 dolar vergi ödedim. Mal bana ülke içi nakliye hariç 250.000 dolarak mal oldu. Kalın sağlıcakla…
(Visited 549 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: