Dalak Büyümesi Neden Olur ?

Dalak Büyümesi Neden Olur ?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

DALAK BÜYÜMESİ NEDEN OLUR?

Her organımızın vücutta hayatta kalmamızı sağlayan görevleri vardır. Bunlardan birisi de dalaktır. Dalak çok tanıyıp hakkında fikir sahibi olduğumuz bir organımız değildir. Çoğu kişi vücuttaki asıl görevini bilmemektedir. Dalağın vücutta en büyük görevi kan yapımını sağlayarak kanın pıhtılaşmasını önleyici trombositlerin korunmasında büyük rol oynar.

Dalak vücutta karnın sol üst bölgesinde, göğüs kafesinin hemen altında yer alır. Süngere benzeyen dalağın organ rengi ise mordur. Vücuttaki fonksiyonu açısından, dolaşım, bağışıklık ve lenf sistemlerinin bir parçasıdır. Kanda dolaşan hücrelerin temizliğinden sorumludur.

Dalak; bağışıklık sisteminin dengeli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Bakteri ve virüslerle savaşmada çok etkilidir. Kandaki bozuk, mikrobik ve yaşlı olan alyuvarları temizleyerek kanı adeta filtreler. Kan hücrelerinin vücutta depolanmasını sağlar. Hassas yapılı bir organdır. Ağır darbelerde yara alması kolay olmaktadır. Dalak vücutta akyuvar üretimi ve yıkımından sorumludur. Vücudun savunma sistemi olan akyuvarların belli bir üretimi dalakta olur. Zararlı ve yaşlanmış olan akyuvarların ise vücutta yıkımını gerçekleştirir.

DALAK BÜYÜMESİ NEDİR?

Dalak büyümesi; çeşitli sebeplere bağlı olarak dalağın olduğundan fazla bir şekil almasıdır. Fiziksel efor sırasında ağrı ve kasılmalara neden olur. Dalak enfeksiyon ve kan hastalıkları gibi bazı sağlık sorunlarının başlaması ile büyüme meydana gelebilir. Bu sebeplerden dolayı görevini yerine getirmekte zorlanan dalakta şişme meydana gelir.

Yaralanmalar, kistler, hemanjiomlar, metasfaz, dev abseler, bazı ilaçlar, bağ dokusu hastalıkları ve tüberküloz gibi birçok sağlık problemleri dalağın büyümesinde büyük rol oynar. Hayati fonksiyonların çalışmasına etki eden dalak büyümesi kırmızı kan hücreleri ile normal olanlarında filtrelenmesine neden olur. Bu durum kandaki sağlıklı dolaşan kan hücrelerinin de bozulmasına neden olur. Müdahale edilmemesi durumunda ciddi bazı hastalıkları tetikleme durumu yaşanabilir.

DALAK BÜYÜMESİNİN NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Dalak büyümesinin birçok nedenleri mevcuttur. Çeşitli hastalıkların dalak büyümesini tetiklediği bilinmektedir. Bunlardan bazıları ise şöyle;

 • Siroz veya lösemi hastalıkları
 • Dalak tümör oluşumu olarakta bilinen sarkoidoz ve amiloidoz hastalıkları dalak kisti problemleridir.
 • Anemiye bağlı şikayetler
 • Halsizlik ve yorgunluk belirtileri
 • Vücudun sık sık enfeksiyonlara maruz kalması
 • Midede sürekli şişlik ve baskınlık hissetme
 • Karnın üst bölgesinde ağrı ve kollara kadar dayanan yanma hissi
 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Frengi
 • Az miktarda yemekle doyma ve yemek sonrası şişkinlik hissi
 • Karaciğeri etkileyen hastalıklar
 • Kan kanseri
 • Lenfoma
 • Metabolik bozukluklar
 • Damarlarda kan pıhtılaşma oluşumu
 • Çeşitli anemik rahatsızlıkları

Bu sebeplere bağlı oluşan dalak büyümesinin vücutta göstermiş olduğu belirtiler ise şöyle;

 • Dalak organının olduğu bölgede şiddetli ağrı hissedilmesi
 • Yemeklerden sonra midede oluşan gaz ve şişkinlik problemi
 • Sol üst karından çıkarak sol omza doğru yayılan ağrılar
 • Sık sık görülmeye başlanılan enfeksiyon sorunları
 • Zayıflama ve sağlıksız görünen bir cilt
 • Gece uyku esansında görülen terlemeler
 • Hıçkırık ve nöbet şeklinde gelen yüksek ateş durumu
 • Midede oluşan kramp ve ağrılar
 • Ciltte kolay kanama ve morarma yaşanması
 • Soluk bir ten
 • Sürekli mideye baskıdan dolayı tokluk hissi

Yukarıda belirtilen maddelerden bir veya birden fazlası sizde mevcut ise hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Doktor muayenesinde tam tanı ve teşhisi yapılıp uygun tedavi yöntemi belirlenecektir.

DALAK BÜYÜMESİNİN TEŞHİSİ NASIL OLUR?

Dalak belirtilerinden birkaçı sizde yaşanılan bir durum ise doktora başvurarak teşhis ve muayene ile dalak büyümesi belirlenir. Bazen kişilerde herhangi bir şikayet ve bulgulara rastlanılmamaktadır. Fizik muayenesi sırasında hasta derin nefes alırken belirlenir. Muayene sırasında dalak ele gelmez. Dalak zamanla büyüdükçe karın bölgesinin sol üst kısmında kaburgaların bittiği noktadan itibaren 2 cm’e kadar dalak ele gelir. Dalak büyümesi ve altta yatan tam nedeni belirlemek için bazı testler yapılmaktadır. Bunlar;

 1. Kan sayımı testleri; Kan tahlillerinde kırımızı ve beyaz kan hücreleri, trombosit sayımı yapılmaktadır.
 2. Ultrasonografi; Organın vücuttaki halini ve şeklini görüntüleyen cihazdır. Dalağın boyutunu, ilerleyip diğer organlara zarar verip verilmediği kontrol edilir.
 3. Bilgisayarlı tomografi; Dalağın kan akışının işlevini ve organın kıvamı hakkında bilgi almak için kullanılır.
 4. Kan kültürleri; Kanda var olan bakteri ve enfeksiyonu belirlemek için yapılan testtir.
 5. Kemik iliği testi; Kemik iliğinin vücutta sağlıklı bir şekilde çalışıp normal miktarda kan hücresi üretip üretmediğine bakılır.

Dalak büyümesinin teşhisi bu testler yolu ile belirlenmiş olur. Bu duruma göre doktorun hastalığın kaynaklandığı sebebe bağlı olarak ya ilaç tedavisi ya da ameliyat durumu ile tedavi edileceği belirlenir.

dalak buyumesi - Dalak Büyümesi Neden Olur ?

DALAK BÜYÜMESİ TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Doktorun yapmış olduğu testin sonucunda eğer enfeksiyonel bir durum söz konusu ise ilaç tedavisi ile iyileşme sağlanabilir. Ancak kan hücrelerinin anormal olduğu durumlarda cerrahi müdahale ile dalak alınması, vücuttan çıkartılma işlemi uygulanabilmektedir. Bu durum kırmızı kan hücrelerinin yok edilmesini sınırlayarak hastalığın tedavisinde etkili bir yol izlenilmiş olur.

Çoğu vakalarda dalak alınmasına gerek kalınmadan tedavi uygulamaları başarılı olabiliyor. Ameliyat gerekli durumlarda ameliyattan sonra hastanın kendisine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Hasta tüm enfeksiyonlara açık hale gelmekte ve çeşitli hastalıklara yakalanması daha kolay olmaktadır.

Savunmasız ve güçsüz kalan bedeni diri tutmak ve bakterilere karşı önlem almak için doktorun önerisi ile alınan aşılar ve bazı ilaçlar, bu durumların yaşanmasına engel olacaktır.

Ameliyat gerektiren dalak problemleri ise; Dalak kanseri, lenfoma, bazı kemik iliği hastalıkları, nedeni belirlenemeyen dalak büyümeleri, metabolik rahatsızlıklar, travmalar durumları dalağın bir bölümünün veya tamamının alınması ile sonuçlanmaktadır. Her ameliyatın riski olduğu gibi dalak ameliyatının da bazı riskleri mevcuttur. Kanama ve enfeksiyon kapılma durumları yaşanmaktadır. Enfeksiyon riskine karşı doktorun önerisi ile antibiyotik alımı uygulanabilmektedir.

DALAK BÜYÜMESİNE NE İYİ GELİR?

Dalak büyümesine nelerin iyi gelip nelerin gelmeyeceği hastanın bağışıklık sistemine ve rahatsızlığın çeşidine göre değişkenlik gösterir. Fazla yağlı ve şekerli bir beslenme çeşidi dalağa uygun olmayan bir beslenmedir. Her hastalıkta olduğu gibi dalak büyümesinde de dikkat edilmesi gereken besinler vardır.

Düzensiz beslenme şekli bu durumun başında gelir. Kahvaltı yapmamak, öğün atlamak ve geceleri geç saatlere kadar ağır gıdalarla beslenmek dalağı zorlayan ve yoran durumlardır. Beslenme saati ve düzeni oluşturmak ve tüketilen besinlere özen gösterilerek dalağın rahat, düzgün çalışmasına yardımcı olmuş olursunuz.

Alkol veya sigara tüketme alışkanlıklarınız varsa mutlaka terk etmeli en azından minimum seviyeye indirmelisiniz. Zaten hali hazırda sorunlu olan dalağı daha fazla zarar vererek süreci beslemiş olursunuz.

Alternatif yollarla desteklenip tedavi sürecine katkı sağlanabilmektedir. Tabi bu durumu doktorunuza danışarak ve onayını alarak uygulayın. Zencefil birçok hastalığa derman olduğu gibi dalak ve dalak hastalıkları üzerinde de iyileştirici etkiye sahiptir.

Kayanmış bir bardak suya bir çay kaşığı toz zencefil koyarak karıştırıp aç veya tok karnına günde 2-3 kez tüketmek hastalığın şikayetlerini azaltmada büyük yardımcı olacaktır.

Lahana yaprağının suyuna katılan 3 bardak üzüm hoşafı karıştırılarak tok karnına içilmesi yarar sağlayacaktır.

Bir bardak içme suyuna bir miktar kuşkonmaz ve saplarından ilave ederek kaynatın 5 dakika. Ardından süzme işlemi yaparak sabah ve akşam olmak üzere ılık olarak tüketin.

Dalağa yardımcı olmak için en büyük yapılan yardım ise gün içerisinde içilen su miktarının fazlalığıdır. Bu dönemde görevini tam anlam olarak yerine getiremeyen dalak, yeterince su tüketimini olmadığı dönemlerde kendini bakterilerden temizleyemez. Kendini toksinlerden arındıramayan dalak, büyüme ile birlikte çeşitli hastalıklara zemin hazırlar. Bu nedenle gün içinde en az 8 bardak su tüketimine mutlaka özen göstermeliyiz.

Bütün bu yapılan tedbirler ile, doktor kontrolünde alınan ilaçlarla dalak eski sağlığına kavuşturularak bir organ kaybının hem önüne geçişmiş olunur, hem de sağlıklı hayatınızı tekrar geri kazanmış olursunuz.

(Visited 105 times, 1 visits today)
Mehmet BARIN

Mehmet BARIN

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: