Diastazis rekti nedir?

Diastazis rekti nedir?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Diastazis rekti nedir?

Diastasis remti, karnınızın orta hattında birleşen rektus abdominis veya “six pack” kaslarının kısmen veya tamamen ayrılmasıdır. Gebelik, obezite ve genetik faktörler neden olabilir. Diastasis recti hamilelik sırasında ve sonrasıda çok yaygındır. Bunun nedeni, rahmin büyüyen bebeğinize uyum sağlamak için karın kaslarının esnemesidir. Diastazis rekti’de karın kaslarındaki ayrılma temasın bütünüyle kaybedilmesini değil, aradaki “linea alba” denilen bağ dokunun olabildiğince esnemesini ve daha elastik bir forma kavuşmasını tanımlar.

Diastazis rekti, hamileler için normal bir süreçtir. Fakat karın kasları arasındaki bu açıklığın, doğumdan ortalama 8 hafta sonra kapanması gerekmektedir. Siz hala bu açıklığınızın kapanmadığından şüpheleniyorsanız ve karnınızda buruşuk bir görüntü varsa diastazis rekti’ye sahip olabilirsiniz.

Herkesin karnındaki açıklık farklılık gösterebilir. Buna hem açıklığın kaç cm olduğu hem de nerede olduğu dahildir. Bazı kişilerde göbek deliği seviyesinde, bazılarında göbek deliğinin altında, bazılarında göbek deliğinin üzerinde ve bazı kişilerde hepsinin birleşimi olarak görülebilir.

Inter-rectus mesafesinin (İki rectus abdominus kası arasındaki mesafe) 1 cm üzerinde olması patolojik kabul edilir. Açıklık 20 cm’ye kadar genişleyebilir.

Peki neler yapabiliriz ?

Fizyoterapistiniz tarafından size özel oluşturulan program ile düzenli uygulanan egzersizler sayesinde diastazis rektinin iyileştirilmesi mümkündür. Çeşitli egzersizler ile linea alba’daki eski gerginliği geri kazanıp karnımızda bütüncül bir toparlanmayı sağlayabiliriz.

Uygulanan tedaviler, diyaframımızı, transversus abdominus kasımızı, pelvik taban kaslarımızı ve multifidus kasımızı) koordine bir şekilde çalıştırarak sürdürülür. Böylece ‘core bölgesinin’ stabilitesi sağlabilir.

Doğru uygulanan bir tedavi ile düzgün karın görüntünüze tekrar kavuşabilirsiniz.

 

(Visited 243 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: