Diş Hassasiyeti Neden Olur ?

Diş Hassasiyeti Neden Olur ?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

DİŞ HASSASİYETİ NEDEN OLUR?

Diş sağlığı günümüz insanları tarafından en çok ihmal edilen sağlıklardan biridir. Genellikle diş doktorlarının kapısı, dişlerimizin bizi ağrıdan yatırmayacak hale getirdikten sonra çalınır. Bu durum böyle olurken dişlerde yaşanılan çürümeler, diş hassasiyetleri, sızlamalar ve kırıklar hep ihmalin sonucunda ortaya çıkar.

Beslenmemizde en büyük yardımcımız olan dişlerimize yeterli özeni göstermeli ve bakımlarını asla ihmal etmemeliyiz. Hassas dişler olarak edilen tanım, hemen hemen her gün tv reklamlarında karşımıza çıkmaktadır. En çok dişlerde yaşanılan problemlerin başında gelir. Soğuk veya sıcak içecek ve yiyeceklere karşı oluşan durumdur.

Dişler 3 tabakadan oluşmaktadır. Mine, dentin ve pulpa tabakalarıdır. Diş hassasiyetinin temel nedeni; dişlerin mine veya dentin tabakalarında oluşan aşınma veya kırılma sonucu pulpa tabakasının dış ortama karşı savunmasız kalmasından meydana gelmektedir. Bunun peşini diş çürükleri takip eder. Çürümüş olan diş yapısında madde kaybı yaşandığından dolayı, soğuğa, sıcağa ve tatlı besinlere karşı hassasiyet artmış olur. Dişte oluşan kırıklık ve aşınmalarda aynı hassasiyeti oluşturacaktır.

Sıcak yemek ardından ağza alına soğuk bir gıdanın yarattığı o sızlama ve ağrı dişte oluşan madde kaybının belirtisidir. Aynı zamanda geceleri uykusunda dişlerini sıkan kişilerin diş minelerini ve tabakalarının zamanla aşınmasından kaynaklı yiyecek hassasiyetini yaşayabilmektedirler.

Dişlerin koruyucu etkenlerinden biri olan ve diş sağlığında çok önemli bir yere sahip diş etlerinin çekilme yaşanması durumu da diş hassasiyetinin başka bir nedenidir.

DİŞ SAĞLIĞIMIZI KORUMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

Diş sağlığının önemi; oluşan hassasiyet, çürükler ve diş eti çekilmeleri gibi yaşanan sağlık problemleri ile beraber artmaktadır. 6 ayda bir diş sağlığı kontrolü yapılması gerektiğini savunan uzmanlar, bu muayenelerin ihmali sonucunda yeteri kadar diş sağlığımıza özen göstermediğimizi açıkça ortaya koyuyor.

Diş sağlığımız için dikkat etmemiz ve yapmamız gerekenler;

 • Günlük olarak sabah akşam beslenmelerden sonra dişte kalan kalıntıları dişlerimizi düzenli fırçalayarak ve ağız bakımımızı ihmal etmemeliyiz
 • Diş fırçası kullanmak istemeyenlerin yemeklerden sonra muhakkak diş ipi veya ağız gargarası yapması gerekir
 • Dişlerimiz hassas olduğu için; fındık, fıstık ve ceviz gibi sert kabuklar içeren besinlerin ağız yoluyla kırılması işlemi yapılmamalıdır.
 • Masum gibi gözüken şeker ve şekerli besinlerden mümkün olduğunca uzak durmak diş sağlığımız için önemlidir. Tüketildikten sonra mutlaka dişler fırçalanmalıdır. Zararlı maddelerin dişlerde kalıntı halinde kalması diş minesine zarar verip çürümelere neden olur.
 • Dengeli beslenme ve diş sağlığı arasında büyük bağ vardır. Dişlerin yapısı için kalsiyum, vitamin ve mineraller büyük önem taşır. Yoksunluğunda ise dişleriniz güçsüzleşip dökülmeler yaşayabilirsiniz.
 • Diş sağlığında önemli bir faktörde diş fırçası seçimidir. Çok sert olmayan orta yumuşaklıkta olması gereken diş fırçası uzun vadede kullanılmaması da dikkat çeken diğer bir noktadır. Aslında en güzel diş sağlığına katkısı olan madde misvaktır. Peygamber efendimiz (s.a.v) onun hayatını örnek almak rehber edinmek bizleri her türlü hastalıklardan korumada en büyük kılavuzdur.
 • Misvak diş ve diş etleri için içinde barındırdığı özel sıvısı sayesinde diş çürüklerinden korunmada ve hassasiyet oluşumunu önlemede çok etkilidir.
 • Ağızda uzun süre var olan çürükleri ihmal etmeden çektirmeli veya kurtarılma şansı varsa dolgusu yaptırılmalıdır
 • Dişleri sert fırçalamaktan kaynaklı oluşan diş eti çekilmeleri ağızda kokulara sebep olarak diş köklerini ortaya çıkarabilir
 • Asitli yiyecek ve içeceklerin fazla tüketimi dişlerin yapısının kötüleşmesini, çürümesini ve tabakaların aşınmasını sağlar.
 • Oluşan hassasiyet ve ağrılara sebep olacak soğuk ve sıcak gıdaların art arda tüketilmemesine dikkat edilerek sızlama ve ağrıların önüne geçilmiş olunur.
 • Dişlerde zamanla oluşan tartarlar temizlenmelidir.
 • Diş boşlukları dolgularla giderilerek diş hassasiyeti önlenebilir.

DİŞ HASSASİYETİNİ ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

Diş sağlığımızı korumak için aldığımız önlemlerle beraber oluşan diş hassasiyetinin de önüne geçmiş oluruz. Tabi hassasiyetin önüne geçmek için dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır ;

 • Dişlerimizi fırçalarken yumuşak bir fırça ile yumuşak dairesel hareketler halinde dişlerinizi fırçalamaya özen göstermeliyiz bu diş hassasiyetinin oluşumunun önüne geçecektir
 • Hassas dişler için üretilen diş macunlarını tercih etmek
 • Sıcak ve soğuk gıdaları arka arkaya tüketmemek
 • Dişlerdeki plak ve tartarların temizletilmesi mutlaka yapılmalıdır
 • Şeker ve şekerli yiyecekler tüketildikten sonra dişler fırçalanmalıdır.
 • Düzenli olarak diş doktoruna muayene olunmalı
 • Diş eti iltihapları, çürükler, kırıklar diş doktorları tarafından tedavi edilerek diş sağlığınıza kısa sürede kavuşmak gerekir.

diss 300x141 - Diş Hassasiyeti Neden Olur ?

DİŞ HASSASİYETİNE BİTKİSEL ÇÖZÜM?

Ani oluşan ya da belli sebeplere bağlı olan diş hassasiyeti ve sızlamalarının önüne geçmek için dişçiden korkan ve tedavi olmaya cesareti olmayan hastalar genellikle bitkisel tedavilere yönelmektedir. En azından oluşan ağrı ve sızıyı en aza indirmek için hangi bitkilerden yardım alınacağını öğrenelim;

KARANFİL; Karanfilin, diş ağrısı çekenler tarafından tanesinin çiğnenerek ağrıyı hafiflettiği büyüklerimiz tarafından bilinir. Çoğu kişi hemen hemen bunu denemiştir. Diş ağrısının yanında sızlama ve hassasiyete de iyi gelir. İçeriğindeki antiseptik madde sayesinde diş sağlığına olumlu katkıları vardır.

Çiğnemek istemeyenler ise karanfil yağından da faydalanabilir. Yağını bir pamuğa ya da beze 3-4 damla damlatarak ağrıyan ve sızlayan bölgeye yerleştirmeleri yeterli olacaktır.

SARIMSAK; Sarımsağın derman olmadığı hiçbir hastalık yoktur. Doğal antibiyotik olarak herkes tarafından bilinmektedir. Aynı karanfilde olduğu gibi antiseptik özelliği bulunan sarımsağı da ister tane olarak ortadan ikiye kesip etken maddesinin yoğun olduğu kesik bölümü diş üzerine oturtarak tedavi uygulayabilir ya da yağını aynı şekilde kullanarak şikayetlerinizin azalmasını sağlayabilirsiniz.

TUZLU SU; Tuz mikrop öldürücü olarak bilinir. Birçok hastalığın tedavisin de kullanılır. Tuzlu su gargarası yapmak ağızdaki bakteri ve mikropların giderilmesinde büyük yardımcıdır. Aynı zamanda iş hassasiyetini ve sızlanmasını ortadan kaldırır. Bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı dolusu tuzu ekleyip karıştırın ve diş fırçalama yapıldıktan sonra ağızda gargara yapın.

MİSVAK; Misvak kullanımı diş sağlığının aslında en önemli parçasıdır. Misvak içeriğinde barındırdığı etken maddesi sayesinde tamda diş sağlığı ve ağız bakımı için yaratılmıştır. Fırça kullanmak yerine hayatınıza misvağı dahil ederseniz diş sızlaması ve hassasiyeti ortadan kalkacaktır.

Misvağın içindeki kalsiyum oksalat, mineral tuz, kükürt, saponin, tanen ve silisyum maddeleri insanın ağız sağlığı ve diş bakımında zararlı maddeleri öldürmede etkilidir. Misvak dalındaki lifler hem dişin görünen kısmını hem de görünmeyen aralarını temizler.

Peygamber efendimiz (s.a.v) sadece yemekten sonra değil abdest aldıktan sonrada misvak kullanımını önermiştir. İçeriğinde bulunan yüksek klorür konsantrasyonu sebebiyle dişlerin tartar  ve plak oluşumunu önler ve yüzeydeki lekelerini temizler. Kullanmanız için şiddetle tavsiye edilir.

 • Çok güçlü bir antiseptiktir misvak
 • Diş çürümelerine, hassasiyetine ve sızlamalarını durdurur
 • Yemeklerden sonra oluşan ağız kokularını giderir
 • Uzun kullanımı sayesinde cildi ve ses tellerini güzelleştirir
 • Diş eti kanamalarını durdurur ve diş eti hastalıklarını tedavi eder
 • Ağız kuruluğunu giderir

Misvağın 2 çeşidi bulunmaktadır. İlki kuru olarak kullanılan misvaktır. Kullanılmadan bir gün önce suda bekletilerek kullanılmalıdır. Aşırı yumuşayan misvakları yontarak tazelenmesini sağlamak gerekir. Misvağı kullandıktan sonra çok iyi bir şekilde yıkanması gerekir.

Diğeri de taze misvaktır. Ucu yontularak direk dişlere sürülür. Liflerin açılmasını sağlamak için dişlerin yadımı ile misvak ısırılır.

(Visited 62 times, 1 visits today)
Mehmet BARIN

Mehmet BARIN

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: