Dizilerde ki Tehlike

Dizilerde ki Tehlike, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Dizilerde ki Tehlike

Herkese merhabalar ;

Bu yazımda siz okuyucularıma son 15 yılda ülkemizde yayınlanan dizilerin gerçekten genç kuşağı nasıl etkilediklerini kendi görüşlerim doğrultusunda maddeler halinde açıklamaya çalışacağım.

Şiddet :

Özellikle orta kuşak ve gençler tarafından oldukça beğenilerek izlenilen dizilerin başında şiddet içeren yapımlar ön sıralara çıkmaktadır.

Şahsen kendimde 40 yaşını devirmek üzere olduğum için bir orta kuşak olarak ister istemez bu dizilere her zaman olmasa da arada sırada bakmaktayım. Bizim sokak dili tabiri ile ekşin ( aksiyon ) içeren sahneler bizi cezbediyor fakat dikkat etmediğimiz noktalar bu sahnelerde aşırı bir bireysellik, ben merkezci, cinayet ve kavga sahneleri çok fazla olmaktadır. Senaryo öyle bir akıcı olarak ilerliyor ki ister istemez bu sahneler bizi insan olarak bazı merhamet duygularımızdan koparıyor. Hatta bazen kendimizi o kadar kaptırıyoruz ki yıllar önce Kurtlar Vadisinde ki Süleyman Çakır rolündeki Oktay Kaynarca’ nın tekrar diziye bir şekilde geri dönmesi için oldukça kalabalık sayısı azımsanmayacak derecede insanlar her türlü baskı yapmayı denediler. Hatta içlerinden birisi gazeteye dahi ilan verdi.

kv 300x169 - Dizilerde ki Tehlike

Düşünün hayali bir karakter insanları ne kadar etkilemiş olmalı ki o insanlar ondan vazgeçmek istemiyorlar. Bu yaşananlar her ne kadar bir yapımın kaliteli ve iyi olduğunu kanıtlamış olsa da içerik olarak da ne yazık ki o zamanlar genç olan ki bunlardan biri de bendim, pek çok genci çok fazla etkisi altına aldılar.  O zamanları hatırlayanlar bilirler Deli Yürek dizisi ile başlayan bu furya Kurtlar Vadisi ile şaha kalkmıştı desem abartmış olmam düşüncesindeyim. Bunun neticesinde etkilen pek çok genç Youtube da dahi kendi aralarında mafya klipleri çekip yayınladılar.

kv2 300x157 - Dizilerde ki Tehlike

Şimdi bazı arkadaşlar tamam şiddet mevcut ama dizi de Türkiye gerçeklerini anlatıyor yani hiç mi iyi yanı yok diyecekler. Elbette ki insanların bazı konularda gözlerini açtılar ve bazı Türkiye gerçeklerini de ortaya döktüler. Fakat burada asıl mesele sürekli diziler içinde yaşanan şiddet ve cinayet sahneleridir. Ne yazık ki bu dizilere özenerek özellikle genç kesim ne yazık ki kanun ve kuralları hiçe saymayı ister istemez marifet olarak görmeye başladılar. Bu sahneler yüzünden nesil olarak sıkıntılı ve agresif bir gençlik yetişti bir dönem boyunca.

cukur 300x169 - Dizilerde ki Tehlike

Peki bunlar olmadan diziler çekilemez mi dersek aslında buna en büyük örnek Arka Sokaklar olabilir.

as 300x168 - Dizilerde ki Tehlike

 

Çıplaklık ve Sapkınlık :

Dikkat ederseniz günümüzde ki pek çok dizide en güzel bayanlar ve en yakışıklı erkekler rol yapmaktadır. Bunun neticesinde insanların gözlerine hoş geleni izlemek gayet doğal olarak görülse de aslında içeriklere baktığınız zaman ihanet, entrika ve bencillik had safhadadır. Hele bazı dizilerde çıplaklık had safhadadır. Bazılarında ise aile içinde yaşanan akraba ihanetleri, aldatmalar ise resmen mide bulandırıcı seviyelere çıkmaktadır ki hatırlarsanız sizlerde geçmişte burada ismini yazmayacağım Behlül ve Bihter karakterinden anlayacağınızı umduğum dizide yaşananlar Türk toplumu için bugüne kadar hiç hazmetmediği ama ne hikmetse izlemekten de geri durmadığı bir yapım oldu.

aski memnu 300x188 - Dizilerde ki Tehlike

Peki bu yapımı izleyen gençlerimiz, küçüklerimiz sizce nasıl etkilenmiş olabilir ?

Benim görüşüme göre ilerde bu tip ilişkilerin aslında çok ayıp olmadığını düşünebilirler. Genç kızlarımız aşırı çıplaklığı çok sıradan görebilirler. Tabi ki insanlar her zaman istediği kıyafetleri giymekte özgürler ama her kıyafetinde giyileceği bir yer olduğunu unutmamalılar. Örneğin bir bayanın mayo ile sokakta yürümesi absürt denizde kumsalda olması normaldir. Keza aynı şekilde bir erkeğinde mayo ile sokakta yürümesi tabi ki absürt olacaktır. Bunun gibi pek çok örnek verilebilir.

Açıkçası yasak olan her şey ne yazık ki her zaman ilgi çekici olmuştur. Özellikle anne ve babaların bu konularda çok duyarlı olması gerekmektedir. Sonuçta ilk eğitim ebeveynler tarafından verilmektedir. Okulda ki  eğitim daha çok bilgi ve ezbere dayalı bir sistem olduğu için ülkemiz de ki eğitiminde içler acısı olduğunu düşünürsek aile eğitiminin ne derece de önemli olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Sonuç :

Aslında insanoğlu olarak yaşadıklarımız, izlediklerimiz ve etkileşimde bulunduğumuz her şey bizleri biz yapan ve bizlere bir karakter sunan etkenlerdir. Bu karakteri şekillendirirken özellikle tv ve internet şuanda en önemli etken olarak görülmektedir. Hatta ve hatta sosyal medya en büyük etken diyebilirim.

Etrafınıza iyi bakın bu gibi yayınları izleyen yeni bir nesil yetişiyor ve bu nesil hayalperest bir nesil ve kısa yoldan çalışmadan nasıl zengin olabilirim derdindeler. Kimse masa başı dışında bir işte çalışmak istemiyor ve dolgun maaş istiyorlar.

Fakat iş verimliliğe gelince ne yazık ki ne verebilirim diye düşünemiyorlar. İçleri boş her şeyden etkilenmiş, yozlaşmış bir nesil geliyor maalesef. Etrafınıza baktığınızda bunu sizlerde benim gibi anlayacaksınız. Kendini mafya zanneden, dünyanın en güzel kızı olduğunu düşünen, anne ve babasını küçümseyen, yaşadığı doğduğu yeri sevmeyen, imkanı olmadığı halde en iyi mekanlarda takılmaya çalışan, sosyal medyada beğeni ( like ) peşinde koşan, her şeyi kendi bildiğini düşünen, anne ve babaya küstahlık eden, asgari ücretli ailesinden en pahalı telefonun alınmasını isteyen, en pahalı kıyafetleri isteyen, bencil vb. gibi ne kadar olumsuz örnek varsa işte bu nesilde ki pek çok bireyde de bu var.

Kızlarla yatmayı bir skor olarak gören, arkadaşlarını aşağılayıp kendini üstün göstermeye çalışan, 12,13 yaşında erkek arkadaşı edinip bir yetişkin gibi kıyafet giyen ve makyaj yapan ve her şeyden önemlisi Din hakkında sıfır bir bilgi ile yetişen bir nesil var.

Peki ne olacak ? Aslında bizler buradan pek etkili sonuçları alacak durumda değiliz. Her şeyden önce anne ve babalar çocuğu yetiştirirken çok serbest bırakmamalı ve anne ve babaya saygıyı öğretmelidir ve mümkünse bu tip yayınları kendileri de izlemeyerek çocukların izlemesine onay vermemelidir.

Sizlerde yorumlarda düşüncelerinizi yazarsanız sevinirim.

 

 

 

(Visited 11 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: