Doğu Ekspresi Nedir?

Doğu Ekspresi Nedir?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Doğu Ekspresi Nedir?

Doğu Ekspresi Nedir? dendiği zaman akıllara muhteşem manzaralar eşliğinde  kompartımanlı trenle yapılan doyumsuz bir yolculuk gelmelidir. Hedeflenen ve uzun zamandır gidilmesi için planlar yapılan tarihi ve turistik açıdan pek çok güzellikleri kendinde toplayan şehirlerin hepsini bir arada ziyaret ederken yaşayacağınız muhteşem deneyim unutulmaz olacaktır. Üstelik oldukça az maliyetle böyle bir serüveni yaşamak, Doğu Ekspresini Doğu Anadolu’nun tanıtım elçisi yapmıştır bile denilebilir. Varış noktasına kadar yaşanan ve görülen muhteşem yerler anılarınızda unutulmaz maceralar olarak yer alacaktır. Doğu Anadolu bölgesi ile ilgili tüm ön yargılar bu yolculukla değişecektir. Sosyal medyada paylaşılan anılar, fotoğraflar ve videolar; bu yolculuğun mutlaka yaşanması gerektiğini ispatladığı gibi misafirperver ve yüce gönüllü Anadolu insanını da gözler önüne sermektedir.

Son zamanlarda oldukça tercih edilen bu serüven; doğayı, insanları, tarihi bir film şeridi gibi gözlerinizin önünden geçirirken muhteşem hazzı da yaşatacaktır.  Kısacası Doğu Ekspresi, TCDD’ye ait ekspres bir tren olup, 1310 km. uzunluğundaki seyahati 24.5 saatte yani 1 gün yarım saatte tamamlamayı öngörmektedir. Hava şartlarına ve bazı olağanüstü durumlarda 29 saati bulması yaşanmış olsa da son zamanlarda rötar sayısı oldukça azalmıştır.

dogu expresi1 300x210 - Doğu Ekspresi Nedir?

Doğu Ekspresi Hangi Noktalardan Geçer?

Türkiye’nin en uzun tren seferlerinden biri olan Doğu Ekspresi hangi şehirlerden geçer? diye sorulacak olursa; Ankara’dan kalkan trenin Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve son durak Kars olarak 7 il ve 53 istasyondan geçeceği cevabı alınacağı aşikardır. Ankara Irmak’tan binilen tren; Kırıkkale, Çerikli, Yerköy, Şefaatli, Sarıkent, Yenifakılı, Boğazköprü, Kayseri, Gömeç, Yenibuçuk, Şarkışla, Hanlı, Bedirli, Kalın, Sivas, Bostankaya, Yenikangal, Çetinkaya, Avşar, Güneş, Göcentaşı, Cürek, Demirdağ, Divriği, Kemaliye, Çaltı, Adatepe, Bağıştaş, İliç, Güllübağ, Yahşiler, Eriç, Kemah, Erzincan, Tanyeri, Demirkapı, Mercan, Çadırkaya, Erbaş, Karasu, Aşkale, Kandilli, Ilıca, Erzurum, Hasankale, Köprüköy, Horasan, Süngütaşı, Karaurgan, Topdağı, Sarıkamış ve Kars istasyonlarından geçmektedir. Ankara Garı’ndan her gün 17:55 ‘te kalkan tren ertesi gün 18:30 da Kars istasyonuna ulaşmaktadır. Doğu Ekspresi hangi günler seyahat ediyor cevabı da her gün olacaktır. Trende pulman, kuşetli ve yataklı olarak üç ayrı seçenek sunulmaktadır.

Doğu Ekspresine duyulan ilgi arttıkça Turistik Doğu Ekspresi seferleri de başlatıldı. Ulaştırma Altyapı ve Kültür ve Turizm Bakanlığının ortak çalışması sonucunda oluşturulan bu seferler, turizm amaçlı olarak bu yörelerin tanıtımı hedeflenerek yapılmaktadır. Doğu Anadolu’ya tur düzenleyen pek çok turizm şirketi turlarına turistik doğu ekspresi seçeneğini de koymaya başlayarak, buraların tanıtımını yapmaya devam etmektedirler. Bu seferlerin farkı, belirlenen istasyonlarda uzun süreli kalış sağlayarak turistik ve tarihi alanların gezilmesine olanak tanımasıdır. Ankara’dan Kars’a giderken  İliç’te 3 saat, Erzurum ve Erzincan’da 2 saat 40 dakika mola verilmektedir. Kars’tan dönüşte ise Divriği’de 2 saat 36 dakika, Sivas turu içinse Bostankaya’da 3 saat 09 dakika gezme ve tanıma süresi verilmektedir. Bu molalar trenin varış süresini 24.5 saatten 33 saate kadar çıkarabilmektedirler.

dogu expresi2 300x237 - Doğu Ekspresi Nedir?

Turistik Doğu Ekspresi ve Tarihi Güzellikler

Turistik Doğu Ekspresi  mola verdiği duraklarda seyahat edenler için tarihi güzellikleri yaşama fırsatı tanımaktadır. İliç için üç saatlik mola; şehrin merkezindeki Büyük Çeşme, Kuruçay köyündeki Hükumet konağı ve Kuruçay Cami ziyareti için yeterli olacaktır. Mimari ve tarihi ziyafet, gezenler için unutulmaz anlar yaşatacaktır. Erzincan’da Mama Hatun Türbesi, Gülabibey  Cami, Abrenk Kilisesi, Karanlık Kanyon, Girvelik Şelalesi görülecek muhteşem yerler arasında bulunmakta. Erzurum, gezilmesi ve görülmesi 2 saat 40 dakikaya yetmeyecek pek çok tarihi güzelliği kendinde toplamıştır. Misafirperver dadaşların sizleri bağrına bastığı ve her türlü hizmeti vermeye hazır olduğu bu yöre, büyülü bir güzellik sunmaktadır. Çift minareli medrese de gezilecek yerler arasında mutlaka olmalıdır. Kars dendiğinde Çıldır gölünü unutmamalıyız. Ani harabeleri gezilmeden dönmek olmaz. Kars mutfağını, kaşarını, balını tatmadan da dönmek olmaz. Divriği Ulu Cami, Çaltı Çayı görsel şölen yaşayabileceğiniz yerler arasında. Doğu ekspresi turları sizlere eski medeniyetleri, yöresel zenginlikleri ve farklı kültürleri tanıtacaktır. Bostankaya ise değişik mimari tarzların buluştuğu, süsleme sanatının ise en güzel örneklerinin verildiği yerlerden biri olarak sizleri büyüleyecektir.

dogu expresi3 300x200 - Doğu Ekspresi Nedir?

Doğu Ekspresi Nasıl Bu Kadar Popüler Olmuştur?

Uzun yıllar keşfedilmeyen Doğu Anadolu bölgesi, Doğu Ekspresi ile gözler önüne serildiğinde ilgi odağı haline gelmiştir. Yaşam şekilleri, doğal güzelliği, kültürel mirasları keşfedildikçe ve paylaşıldıkça popülaritesini her geçen gün arttırmaya devam etmektedir. Birbirinden lezzetli yemekleri gurmeler için esin kaynağıdır. Her mevsimde sergilediği doğal güzelliği ise fotoğraf sanatçılarının tercih sebebidir. Sosyal medya yoluyla paylaşılan gezi fotoğrafları herkesin ilgisini çekmekte ve gezme görme isteği uyandırmaktadır. Doğu Ekspresi Nasıl bu kadar popüler olmuştur? sorusunun cevabı az maliyetli olması ve çok kolay planlanabilme özelliğine sahip olmasıdır. Çok çaba sarf etmeden, yorulmadan muhteşem manzaralar eşliğindeki seyahat ayrıcalığı herkesin tercih sebebi olmasını kolaylaştırmaktadır. Konaklamalı olarak sunulan paketler bu yolculuğu çok daha cazip hale getirmektedir.

Vagon Çeşitleri Nelerdir?

Pulman vagon yataksız koltukları içermektedir. Koltuklar kendi etrafında dönebilmektedir. Kuşetli bölümü, karşılıklı iki ranzanın bulunduğu 4 kişilik odalardan oluşuyor. Yataklı vagonlar ise iki kişilik. Ayrıca yemek sorunun karşılamak için yemekli vagonlar da bulunmaktadır. Dörder kişilik masalardan oluşan yemekli vagonlar ilginç menüleriyle hizmet vermekteler.

 

 

 

 

(Visited 8 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: