Dolar, Euro ve Altının Yükselişi Piyasayı Nasıl Etkiliyor?

Dolar, Euro ve Altının Yükselişi Piyasayı Nasıl Etkiliyor?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Dolar, Euro ve Altının Yükselişi Piyasayı Nasıl Etkiliyor?

Dolar, Euro ve Altın yükselişleri, piyasayı ne yönde etkiliyor? Döviz kurlarındaki ve altın fiyatlarındaki ani yükselişler, piyasayı dalgalandırmıştır. Küresel olaylar sonucunda gram altının fiyatı üst düzeye taşınırken Euro-TL rekor seviyesinde idi. Uzmanlara göre ise fiyatı daha üst bir seviyeye ulaşabilir.

Türkiye, yeni bir haftaya döviz kurlarındaki ve altının sert yükselişi ile başlamıştır. Covid 19 salgınının 2.dalgasının başlamasına yönelik haberler altın ve döviz kurlarının yükselişine tanıklık etmiştir. Bununla birlikte piyasayı, Çin ve Amerika Birleşik Devletlerinin diplomatik gerilimleri büyük bir oranda etkilemiştir.

Altın piyasası süreçlerinde, Altının ons fiyatı, son 9 yılın zirvesini yaşayarak dolar seviyesini görmüştür. Türkiye’deki gram altın fiyatı ise tarihi bir rekora imza atmıştır. Avrupa Merkez Bankasının, Covid-19 salgınının ekonomik boyutundaki etkilerini kontrol altında tutmak için acil destek programlarını devreye soktuğu bilinmektedir. Avrupa Merkez Bankasının bu kararı ile Euro’nun, dünyada ABD Dolarının önüne geçmesine neden olmuştur. Türkiye’deki Dolar kuru ise yükselişe geçmiş, son 1,5 ay içerisinde belirli seviyelerde seyretmekte olan Dolar, tekrar bir tırmanışa geçmiştir. Uzmanların bakış açısına hem kurlardaki tırmanışlar hem de altın fiyatlarındaki yükselişlerin devam edeceği yönündedir. Fakat bu durumun, Türk Lirası dış borçlanma faturasını artıracağı ve değer kaybına yol açacağı bilinmektedir.

Covid-19 Paniği Altına Olan Talebi Ne Yönde Etkilemiştir?

DW (Deutsche Welle) Türkçe ’ye açıklama yapan altın piyasası uzmanına göre Dolar ve Altın piyasası, Merkez Bankasının bu hamlesiyle nasıl etkilenecek?

-Altındaki fiyatlarının, Fed adı ile bilinen Amerika Merkez Bankasının indirim kararından sonraki yılbaşı itibari ile tırmandığını söylemektedir. Mart ayı itibariyle Covid-19 salgınının dünyaya yayılması nedeni ile de altının, güvenli bir liman olması yönündeki algıları güçlendirdiğini belirtmiştir. Piyasa uzmanı, tüm dünyada ekonominin durmasına istinaden merkez bankalarının bu durgunluğu yok etmek için piyasalara yüksek meblağda paralar sürüldüğünü söylemektedir ve bu paraların altın alımlarında kullanılarak fiyatları gün geçtikçe arttırdığını belirtmiştir.

Piyasalarda adını, güvenli liman olarak duyuran altın, son birkaç gün içerisinde büyük bir talep görmüştür. Altın fiyatlarındaki artış, Corona salgını ve Çin hükümeti ile ABD hükümetin arasındaki diplomatik gerilim ile zirve yapmıştır. Küresel piyasalardaki altın ons fiyatları, dolar seviyelerine tırmanırken, Türkiye’deki gram altın fiyatları, rekor kırmıştır. Böylelikle gram altın fiyatlarındaki artış, son 1 hafta içerisinde yükselişe geçmiştir. Bu durum, son 1 yıl içerisinde gram altın yatırımcısına değer kazandırmıştır. Bu seviyelerdeki altın satışları ile birlikte altın fiyatları, 28 Temmuz 2020 yılı tarihi itibari ile gerilemiştir.

Ons fiyatlarının yükseleceğini belirten uzmanlar, küresel ekonomi belirsizliğinin devam etmesi yönündeki gelişmelerin, altın fiyatlarında yeni bir rekorun kapısını aralayacağını düşünmektedir. Uzmanlara göre altın fiyatlarındaki bu yükselişlerin devam edeceği anlaşılmaktadır. Altın piyasalarında son durum nedir? Sorusunun yanıtını DW Türkçe ’ye açıklamalarda bulunan Alnus Yatırım Müdürü olan Yunus Kaya açıklamıştır. Kaya’ya göre; ‘Pandemi sebebi ile parasal yöndeki gelişmeler zirve yapmıştır’. ‘Parasal yöndeki genişlemeler ile yatırımdaki çeşitlendirmeler, virüsün getirmiş olduğu kriz korkusu da eklenince yatırımcılar altına yönelmiştir‘

Dünya Altın Konseyinin verilerine göre; altın bazında olan borsa yatırım fonları, 2020 yılında rekor bir girişe imza atmıştır. Küresel piyasalardaki altın fiyatları artışı, piyasalardaki kötü günlerde daha da artacağına işaret edilmiştir. Kaya, sözlerine piyasalardaki olumsuz havanın artışa geçtiği dönemlerde, altına olan ihtiyacın artacağını dolayısı ile fiyatların da yükselişe geçeceğini eklemiştir. Bu nedenle şuan belirli bir seviyede olan ons fiyatlarında, ciddi derecede dolar tırmanışlarını bile gündeme gelebileceğini belirtmiştir.

Euro ve Dolardaki Yükseliş

Hükümetin, Dolar kurunu belirli bir seviyede tutmak istemesi amacıyla Merkez Bankası tarafından piyasalara milyar dolar sürmesine rağmen kur yükselişleri devam etmekte. Euro 19 Temmuz itibari ile tarihi zirvesini yenilerken, gün içerisinde belirli seviyelere çekilen Euro, günü yükselişle kapattı. Dolar ise, gün içerisinde yükselişini sürdürmeye devam ediyor. Dolardaki yükseliş, son 1 yıl içerisinde Dolardaki artışın Euro artışı ile birlikte tırmanışa geçtiğinin açık bir göstergesi.

DW Türkçe ’ye açıklamalarda bulunan STRFS baş stratejilerinden olan DR. Atahan Çelebi, son zamanlarda yaşanan döviz hareketliliğinin devam edeceğini belirtmiştir. Buna istinaden küresel piyasa dalgalanmalarının yaşandığı Türkiye’de, piyasaların durgun olması sebebiyle yatırımcıların tedirgin olduğunu belirtmiştir. Sözlerine devam eden Çelebi, hareketliliğin uzun bir süre devam edeceğini de belirtmektedir.

Çelebi, pandemi dönemi olsun olmasın, küresel risklerin döviz kurlarını yükseltmeye devam edeceğini belirtmiştir. Bu bağlamda Türkiye’nin gerek kamu dış borcunu, gerekse özel dış borcunu işaret etmektedir. Çelebi, Türkiye’deki asıl meselenin dövizin yükselmesinin olmadığını, aşağı veya yukarı seyirde hareketlerin olduğunun altını çizmiştir. Özellikle döviz kurlarındaki artış, reel sektörler üzerindeki etkisini yıkıcı boyutta arttırabileceğini belirtmiştir.

Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirtilen son veriler kapsamında, Türkiye’nin dış borç stoku, 1-Ocak ile 31 Martta dolar seviyesinde gerilemiştir. Bu zaman zarfında, özel sektör dış borcu, dolar seviyesinde gerilemeye devam ederken kamu dış borcu, dolar seviyesindeki artışını sürdürmüştür.

ABD Seçimleri Piyasayı Nasıl Etkilemektedir?

Bilindiği üzere, Amerika’da yapılan seçimler sonucunda demokratlar ve temsilciler çoğunluğu ele geçirmiştir. Peki bu durum, piyasayı nasıl etkileyecek? Uzmanlara göre; Dolar, bu durumla birlikte bir parça değer kaybetmekte, Amerikan tahvillerinde düşüşler görülmektedir. Amerikan seçimlerinin piyasalar üzerinde geride kalması nedeni ile ölçülü pozitif bir etki göstermesi daha yüksektir.

(Visited 27 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: