Donanım ve konsol fiyatları 2021 yılında üzebilir!

Donanım ve konsol fiyatları 2021 yılında üzebilir!, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

2020 yılının sonuna doğru birden fazla donanımın tanıtılması, üretimi zora sokmuş durumda. Ekran kartı tarafında yeni tanıtılan RTX 30 ve RX 6000 serilerinden ürünler bulmak zorlaşırken, konsol tarafında PlayStation 5 stokları tükenmiş durumda. Bu kadar donanımın aynı anda piyasaya sürülmesi, TSMC gibi üretici firmalara olan talebi artırmış durumda. Peki, artan bu talep sonucunda donanım ve konsol fiyatları 2021 yılında artacak mı?

SSD fiyatları ise bu durumdan etkilenmeyecek. Aksine, SSD fiyatlarının 2021 yılı içerisinde düşmesi bekleniyor.

Donanım fiyatları 2021 yılında üzebilir! TSMC indirim oranını düşürüyor

2020 yılının sonuna doğru birçok yeni donanım tanıtıldı. Bunlar arasında başlıca iPhone 12 ailesi, Apple M1 işlemcisi, Ryzen 5000 serisi işlemciler, Radeon RX 6000 serisi ekran kartları ve yeni konsollar yer alıyor. Saydığımız bu donanımların hepsi, TSMC tarafından üretilen 7 nm veya 5 nm çipleri kullanıyor. Bu sebeple TSMC gibi bazı çip üreticileri, artan talep sonucunda silikon levha fiyatlarını artırmayı düşünüyor.

donanim ve konsol fiyatlari 2021 yilinda uzebilir 0 HuCi4b7Z - Donanım ve konsol fiyatları 2021 yılında üzebilir!

TSMC tarafında 7 nm ve 5 nm üretime dayanan 300 mm boyutundaki silikon levha devrelerinin fiyatları, 9.000 ile 17.000 dolar arasında değişiklik gösteriyor. 12 inçlik silikon levha devrelerine olan talebin yüksekliği o kadar fazla ki TSMC, Ocak 2021’den itibaren indirimleri azaltmaya ve fiyatları artırmaya karar verdi. Fiyat artışı sebebiyle, donanım ve konsol fiyatları 2021 yılında artış gösterebilir.

Bu durumdan en fazla etkilenecek donanımlar ise Ryzen 5000 serisi işlemciler, Radeon 6000 serisi ekran kartları, PlayStation 5 ve Xbox Series X / S olacak. Konsollardaki etkinin sebebi ise temel olarak AMD‘den kaynaklanıyor. PlayStation ve Xbox konsolları içerisindeki işlemci ve grafik birimi, AMD tarafından üretiliyor. TSMC, AMD’nin 7 nm çip ihtiyacını karşılayan tek firma konumunda.

NVIDIA tarafında ise fiyat artışının yaşanmaması bekleniyor. RTX 30 serisi ekran kartlarında TSMC yerine Samsung’u tercih eden NVIDIA, bu süreçten kazançlı çıkabilir. NVIDIA’nın, RTX 30 serisinde fiyatları bu derece azaltabilmesinin nedenlerinden birisi de aslında bu tercihti. Samsung, müşterilerine hali hazırda TSMC’ye göre daha uygun fiyattan ürün tedarik ediyor.

 

(Visited 14 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: