Dünyanın en büyük rüzgar türbini projesi hayata geçiriliyor

Dünyanın en büyük rüzgar türbini projesi hayata geçiriliyor, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk defa ‘’ticari ölçekli’’ rüzgar türbini projesi hayata geçiyor. Yeni projede GE Renewable Energy kurumu tarafından üretilen ve dünyanın en büyük ve en güçlü turbinleri olan ‘’Haliade X’’ türbinleri kullanılacak.

Türbinlerin boyunun 260 metre ( yaklaşık 85 katlı bina boyunda ) olduğu belirtilmekle birlikte pervanelerin çapını 220 m boyunda olduğu belirtilmekle birlikte her bir türbinin 1 tur attığında yaklaşık olarak 1 haneye 2 gün yetecek kadar elektrik üreteceği iddia ediliyor.

Çevreci enerji

800 MW’lik enerji projesinin Massachusetts yakınlarındaki Martha’s Vineyard adlı adanın 15 mil açıklığına kurulması planlanıyor. Böylece türbinlerin doğu kıyısındaki güçlü rüzgarlarla besleneceği ve New England adlı bölgede yaklaşık 400.000 haneye elektrik sağlayacağı belirtiliyor.

Yeni projenin 2023 yılında faliyete geçmesi planlanırken türbinlerin her birinin bünyesinde barındırdığı 12-13 megawatt’lık jeneratörler sayesinde yılda 67 gigawatt-saat güç üreteceği öngörülüyor.

107 metre uzunluktaki kanatların ise piyasada bulunan türbinlere oranla %45 oranında daha fazla enerji üretmeye yardımcı olacağı belirtilmekle birlikte göreceli olarak az sayıda türbin kullanılmasının kurulum maliyetlerini önemli ölçüde azaltacağı açıklanan bilgiler arasında.

Yeni proje Vineyardwind adlı sitede yayımlandı.

 

(Visited 2 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: