Dünyanın en büyük teleskobu güneş lekesi görüntüledi

Dünyanın en büyük teleskobu güneş lekesi görüntüledi, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Dünyanın en büyük güneş teleskobu güneş lekesi görüntüsünü yakalamayı başardı. İlk çarpıcı güneş lekesi görüntüsü olan fotoğraf, gerçekten de dikkat çekiyor. NSF’nin Inouye Güneş Teleskobu tarafından 28 Ocak 2020’de yakalanan bir güneş lekesinin yüksek çözünürlüklü fotoğrafının yayımlanması dikkate değer. Zira ocak ayında çekilen ve bir araya getiren görüntülerle yüksek çözünürlüklü bir görüntü elde eden uzmanlar devasa güneş lekesini görünür kılıyor.

Dünyanın en büyük güneş teleskobu güneş lekesi yakaladı!

Güneş lekesinin yapısını ortaya koyan şaşırtıcı derecede ayrıntılı bir görüntü paylaşan ekip, ilerleyen süreçte bu güneş teleskobunun çok daha detaylı ve daha farklı ufuklara yelken açmayı sağlayan görüntüler çekmeyi başaracağı söyleniyor.

Güneş lekeleri, Güneş’in manyetik alanının özellikle güçlü olduğu ve Güneş’te hapsolmuş ısının bir kısmının yükselmesini önleyerek yüzeyde daha serin bir bölge oluşturduğu kısımlarda hayat bulan ”lekeler” olarak tanımlanıyor. Ayrıca belirtmekte fayda var bu lekeler çevresine göre daha soğuk olabilir ancak halen 4 bin 150 santigrat dereceye ulaşıyor olmasıyla ölümcül.

2013 yılında inşasına başlanan teleskobun, tamamlanması durumunda son teknoloji bir gözlemevi olacağı belirtiliyor ve ölçüm için gerekli mekansal, zamansal ve pek çok detayı sunabilecek. Koronavirüs salgınından kaynaklanan aksaklık sebebiyle teleskopun yapımı uzadı ancak gözlemevinin en geç 2021 yılında bilim faaliyetlerine başlaması bekleniyor. Teleskobun ilk görüntüsü ise güneş lekesini 36.500 x 26.500 km’lik ayrıntılı bir görünümü yakalamak oluyor.

Dunyanin en buyuk gunes teleskobu gunes lekesi 01 - Dünyanın en büyük teleskobu güneş lekesi görüntüledi

Bundan önceki görüntü ise 6.214 km boyunca uzanan bir bölgeyi kapsıyordu. Bu genişlik, Dünya’yı rahatça yutacak kadar büyük olsa da, Güneş’in yüzeyinin sadece bir kısmı olduğunu belirtelim.

NSF’nin Ulusal Güneş Gözlemevi’ndeki görüntü ve müdür yardımcısı ve araştırmanın başındaki isimlerden Thomas Rimmele, “Güneş lekesinin görüntüsü, daha önce ulaşılandan 2,5 kat daha yüksek bir uzamsal çözünürlüğe ulaşıyor ve güneş yüzeyinde 20 km kadar küçük manyetik yapılar gösteriyor” diyor.

Bu güneş lekesi, 11 yıllık yeni güneş aktivitesi döngüsünün ilklerinden birini temsil ediyor. Yıldızımız, Aralık 2019’da en az aktivite sergilediği nokta olan solar minimum seviyesinden daha yeni geçti. Güneş 2025’te maksimum güneş enerjisine doğru ilerledikçe aktivitenin artması bekleniyor, bu nedenle daha iyi bir zaman olamazdı. Daniel K. Inouye Güneş Teleskopu bilimsel kariyerine başlamak üzere.

 

(Visited 12 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: