Ekran Kartı Fiyatları Neden Yükseliyor ?

Ekran Kartı Fiyatları Neden Yükseliyor ?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Yaklaşık son 4 aydır ekran kartı fiyatları giderek yükselmektedir. Özellikle 2020 Kasım ayında başlayan kripto para hareketliliği fiyatların yükselmesinde ki en büyük etken olarak görülüyor.

Ülkemizde de dolar yüksek olduğu için fiyatlar 2 bazı modellerde neredeyse 3 katı fiyatına satılmaya başladı. Kripto paralar pek çok kişinin geçim kaynağı haline geldi diyebiliriz. Özellikle pandemi döneminde neredeyse 1 yıldır kapalı olan internet kafeler ne yazık ki kira vb. giderlerini ödeyemez hale geldi. Son çare olarak onlarda bu akıma kapılmak zorunda kaldılar. Her ne kadar kafeci arkadaşlar ekran kartlarının yıpranmasını istemeseler de başka gelirleri olmadığı için ellerinde ki ekran kartlarını kullanmaya karar verdiler. Bu sayede son 1 aydır da Avrupa da en fazla kripto para üretilen ülke konumuna geldik.

majning na videokarte nvidia gtx 1070 3 1024x682 - Ekran Kartı Fiyatları Neden Yükseliyor ?

Geçen yıl 1600TL civarında satılan bir ekran kartı şuanda ikinci elde 4000TL üzerine fırlamış durumda. Bunu en azından kurtuluş reçetesi olarak düşünen bazı kafe sahipleri ve kapatma kararı alan, dayanacak gücü kalmayan işletme sahipleri en azından bir nebze olsun rahatlamak adına ellerinde ki tüm ekran kartlarını satmaya başladılar. Aslında onlar için kendi adıma seviniyorum en azından ellerinde ki varlığı nakite dönüştürüp kapalı kaldıkları sürece ödedikleri kira, vergi vb. giderlerden ettikleri zararın büyük kısmını bu sayede karşılamış olacaklar.

Ne yazık ki ülkemizde bu gibi bir kaç sektör çok büyük zarara girdi ve yeterli gücü olmayanlar iş yerlerini kapatarak iş aramaya koyuldular. Allah herkesin yardımcısı olsun bu konuda.

Şimdi ekran kartı piyasasına gelecek olursak, bir süre daha ne yazık ki ucuz bir ekran kartı almak hayal oldu. Gerçekten fiyatlar en az 2 kat arttı bu yüzden oyuncular kan ağlamaktadır. Ama şöylede bir durum var ki yaşadığımız ülkede geçinemeyen ve geçim sıkıntısı yaşayan milyonlarca insan var bu yüzden oyuncuların yaşadığı bu hüsran ne yazık ki gündeme gelemiyor, zaten onlara sıra gelene kadar önceliği olan meseleler daha önemlidir.

Nvidia’ nın sadece oyuncular için çıkartacağı ekran kartlarını bekliyor camia. Bu kartlarla etherium vb. kripto para kazma olayı kilitlenmiş gelecek diye haberler yayılıyor. Eğer bu gerçekleşirse bu yıl sonunda sanırım ekran kartları fiyatlarında biraz da olsa düşme olacaktır.

Zaten firmaları anlamak mümkün değil sonuçta kripto para kazmak için minerler var bu tarz sadece kripto para kazanlar için ayrı bir ekran kartı üretimi yaparsalar en azından oyuncuların da gönülleri hoş olacaktır diye düşünüyorum. Aslında sadece oyuncu olarak da bakmamak gerekiyor, 3D modelleme ve render alanlar içinde fiyatlar çok önemli ve bu aşırı fiyat yükselmesinden dolayı bu kesimde oldukça etkilenmiş durumda.

İsteğimiz ekran kartlarının tekrar alınabilir seviyelere inmesidir…!

(Visited 137 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: