Elektrikli Otomobil Diğer Modellerin Pabucunu Dama Mı Atacak?

Elektrikli Otomobil Diğer Modellerin Pabucunu Dama Mı Atacak?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Elektrikli Otomobil Diğer Modellerin Pabucunu Dama Mı Atacak?

 

Günümüzde Dünya’da kullanımı artan elektrikli otomobiller, emisyonsuz olmaları ve çevreye olan katkısı ile tercih edilmektedir. Bununla birlikte, yakıtla çalışan diğer araçlara göre daha az maliyetli olmaktadır. Tasarruf imkanı tanıyan elektrikli otomobilin kullanımını teşvik etmeye yönelik olarak bazı ülkeler vergi indirimi sağlamaktadır. Hatta Fransa ve İngiltere 2040 yılından sonra benzinli otomobillerin yasaklanacağını şimdiden duyurmuştur. Bu nedenlerle yakın zamanda elektrikli otomobillerin kullanımı arttıkça diğer modeller tercih edilmeyecektir. Türkiye’de ise yerli elektrikli otomobilin 2021 yılında fabrika açılışının yapılacağı ve ilk olarak 2022 yılında üretimine başlanarak, satışa sunulacağı varsayılmaktadır.

Elektrikli otomobiller, çalışma sistemiyle sağladığı bir çok avantaj sayesinde diğer akaryakıt yada içten yanmalı motorla çalışan araçların önüne geçmektedir. Elektrikli otomobiller, elektrikli motorlarla çalıştığı için batarya sistemi bulunmaktadır. Bu sitem de enerji ve verimlilik açısından diğer modellere göre üstünlük sağlamaktadır. Yani, yanmalı motorla çalışan araçlarda yakıta ihtiyaç varken, elektrikli otomobillerde yakıta ihtiyaç yoktur. Elektrikli otomobiller, çalışmak için batarya aracılığı ile elektriği kullanır. Bunun yanı sıra, bataryanın sahip olduğu kapasite aracın yol alacağı menzili belirlemektedir. Elektrikle çalıştığı için emisyon üretmez ve bu sebeple çevreye zararı yoktur.

Elektrikli Otomobiller Nasıl Çalışır

Elektrikli otomobillerin çalışma mantığında elektrikli motorlar bulunmaktadır. Yani elektrikli otomobiller, elektrikli motorlar sayesinde çalışmaktadır. Elektrikli motorların da farklı olarak avantajları bulunmaktadır. Günümüzde diğer kullanılan akaryakıtlı otomobillerle karşılaştırdığımızda elektrikli motorların 3 farklı özelliği dikkat çekmektedir. Bu avantajlı durum; elektrikli motorların, aşınma, verimlilik ve çift yönlü çalışabilme özelliklerine sahip olmasıdır. Şu anda kullanılan motorlara baktığımızda içten yanmalı motorların verimliliği çok yüksek değildir. İçten yanmalı motorlardaki enerji verimliliği %30 %35 gibi bir oranda iken elektrikli motorlarda ise verimlilik %90 civarında olmaktadır. Bu durum, elektrikli motorlarda harcanan enerjinin yüzde doksanının harekete çevrilme imkanının olduğu anlamına gelmektedir.

Akaryakıtla çalışan otomobillerde yada içten yanmalı motorlarda kullanılan enerjiden arta kalan enerji dışa vurulmaktadır. Geriye kalan enerji dışarıya ses, titreşim yada ısı olarak çıkmaktadır. Dolayısıyla enerji kaybı ortaya çıkar. Fakat elektrikli motor sistemine sahip elektrikli otomobiller ise verimli olmaları sebebiyle çok fazla ses, titreşim yada ısı üretmezler. Bu yüzden elektrikli otomobiller günümüzdeki otomobillere göre oldukça avantajlı olmaktadır.

Elektrikli Otomobillerin Batarya Ömrü

Modern tasarlanmış olan elektrikli otomobillerin bataryaları lityum iyon piller şeklindedir. Dolayısıyla elektrikli otomobillerdeki batarya ömrü oldukça uzundur. Hatta bataryaların ömrünün elektrikli otomobilden daha uzun olması öngörülmektedir. Çünkü Dünya’da kullanılan örnekler incelendiği zaman 200.000 kilometreye kadar yaşanan kaybın yaklaşık olarak %10-12 aralığında olduğu gözlemlenmiştir. Bu yüzden elektrikli otomobillerin batarya ömürlerinin uzun olması, şu anda kullanılan içten yanmalı motorlar yada akaryakıtlı otomobillere göre daha avantajlıdır.

Elektrikli Otomobillerdeki Yakıt Tasarrufu

Elektrikli otomobillerde yakıt tasarrufu hesaplamak için enerjiyi baz aldığımız zaman 1 litre benzinin yaklaşık değeri 10 kilowatt enerjiye denktir. Ortalama bir elektrikli otomobile baktığımız zaman 100 kilometrede 18 kilowatt enerji tüketmesi öngörülmektedir. Bu da 1.8/100 kilometreye tekabül eder. Fiyat olarak değerlendirdiğimizde, yakıt maliyet avantajı ortaya çıkmaktadır. Çünkü elektriğin enerji açısından fiyatı  akaryakıttan daha uygundur.

Elektrikli Otomobillerin Şarj Edilmesi

Elektrikli otomobiller, özel tasarıma sahip donanımları sayesinde üzerinde yer alan bir alanla her yerden şarj edilebilmektedir. Ev priz türünde 220 watt, sanayi prizinde 400 watt’a kadar şarj etme imkanı bulunmaktadır. Elektrikli otomobille yola çıkıldığı zaman yoldaki şarj istasyonlarında şarj edilmesi de oldukça kolaylık sağlamaktadır.

Elektrikli otomobiller ne kadar sürede şarj olur? Elektrikli otomobiller için yol üzerinde tasarlanmış şarj istasyonları bulunmaktadır. Bu şarj istasyonları 30 dakika gibi oldukça kısa bir sürede şarj imkanı sağlamaktadır. 30 dakika kadar kısa bir sürede 180’e kadar elektrikli otomobil şarj edilmektedir. Bu şarj süresi hızlı şarj istasyonlarında gerçekleşmektedir. Normal şarj istasyonlarında ise bu süre 2 saat 4 saat arasında bir farklılık gösterebilmektedir. Eğer standart bir ev prizinden elektrik otomobili şarj edilecekse, şarj süresi bir gece yada bir geceden daha uzun sürebilir. Elektrikli otomobillerin hızlı bir şekilde şarj edilmesi için şarj istasyonları yol üzerlerinde yada rahat vakit geçirilebileceğiniz yerlerde kolaylıkla bulunabilmektedir. Böylelikle elektrikli otomobiliniz hızlı şarj istasyonlarında şarj olurken siz de restoranlarda, marketlerde kafelerde ve mağazalarda vaktinizi geçirebilirsiniz. Böylelikle elektrikli otomobil şarj edilirken zamanınızı da değerlendirmiş olursunuz.

Elektrikli otomobili şarj edecek olan hızlı şarj istasyonlarında aynı anda 4 aracı şarj edebilecek sisteme sahip olmaktadır. Şarj birimlerinde tek bir soket bulunmaktadır. Aynı zamanda her istasyonundaki şarj biriminin sayısına, konumuna göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte, batarya elektrikli otomobiller, evde yada işyerinde şarj edilebilir. Günümüzde elektrikli otomobillerin yollarda şarj olabilmesi için oldukça fazla sayıda ev dışı şarj istasyonları açılmaktadır.

Elektrikli otomobilin şarjı tamamen dolduğu zaman bu otomobilin menzilinin ne kadar olduğunu da öğrenmemiz önemlidir. Elektrikli otomobillerin tamamı şarj olduktan sonra alabilecekleri yol, elektrikli otomobilin markasına, modeline göre değişkenlik göstermektedir.  Dolayısıyla 150 kilometre ve 600 kilometre arasında değişebilir. Günümüzde kullanılan bir aracın günde 30 kilometre kullanıldığını varsaydığımızda bütün elektrikli otomobillerin oldukça avantajlı olduğunu gözlemlemekteyiz.

Elektrikli Otomobil Çeşitleri

Tamamen elektrikli otomobiller( BEV), hibrit otomobiller (HEV), hafif hibrit olan otomobiller (MHEV), yakıt hücreli otomobiller (FCEV) ve Plug-in hibrit otomobiller (PHEV) olmaktadır.

(Visited 22 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: