En iyi panel türü hangisi? TN vs IPS vs VA panel!

En iyi panel türü hangisi? TN vs IPS vs VA panel!, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, bilgisayar donanımları ve çevre birimleri de hızlı bir şekilde değişmeye ve gelişmeye başladı. Monitörler de bunlardan bir tanesi. Haliyle, en iyi panel türü hangisi sorusu da birçok kullanıcının kafasını karıştırdı. Özellikle oyun sektörünün gelişmesi, oyunculara özel monitörlerin satışa çıkmasına da sebep oldu. Bizler de bu yazımızda, ihtiyacınıza en uygun panel türünü seçmenize yardım edeceğiz.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, panel türleri arasındaki farklar da kapanmaya başladı.

En iyi panel türü hangisi? TN vs IPS vs VA panel kapışıyor

Aslında en iyi panel şudur yanlış olacaktır. Çünkü seçilecek panel, kullanıcının yaptığı işe göre tercih edilmelidir. Tasarım işleri ile uğraşan bir kişinin ihtiyacı olduğu monitörün renk doğruluğu birinci öncelikken, çevrimiçi oyun oynayan bir kişinin önceliği monitörün tepki süresidir.

en iyi panel turu hangisi tn vs ips vs va panel 1 - En iyi panel türü hangisi? TN vs IPS vs VA panel!

Bu sebeple en iyi panel türünden ziyade, bu paneller arasındaki farkı anlamak ve ihtiyaca göre seçim yapmak daha mantıklı olacaktır. Dilerseniz, daha fazla uzatmadan konumuza geçelim.

TN Panel

En iyi panel türü konumuza, panellerin genel prensiplerine bakarak başlayacağız. TN panel, LCD teknolojisinin en eski ürünüdür. Açılımı Twisted Nematic olan TN paneller için, kısaca sıvı kristallere voltaj verilmesi sonucu çalışır diyebiliriz. Voltaj uygulanması sonucu, panel içerisindeki bu sıvı kristaller hareket ederek hizasını değiştirir. Voltaj uygulanmadığı taktirde ise bu sıvı kristaller kapalı duruma geçer ve 90 derece bükülürler. Böylece diğer katmanlar ile birlikte ışığın geçmesine izin verilir. Voltaj uygulandığında ise bu sıvı kristaller bükülmez ve ışığı geçmesini engeller.

 

(Visited 9 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: