Fransa Kuş Gribi Alarmı

Fransa Kuş Gribi Alarmı, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Fransa Kuş Gribi Alarmı

kus1 300x169 - Fransa Kuş Gribi Alarmı

Fransa, göçmen kuşların rotasındaki değişiklikleri baz alarak 45 nokta için yüksek riskte Fransa’da kuş gribi paniği alarmı vermiştir. Perşembe günü Fransa Resmi Gazetesindeki kararnameye göre; göçmen kuşların rotasındaki 45 bölge, kuş gribinin yüksek olması bakımından risk taşıyan bölgeler olarak ilan edilmiştir. Söz konusu bölgelerde yer alan kümes hayvanlarının olduğu çiftliklerin, sınıflandırma ve koruyucu ağ gibi tedbirler ile korunması gerektiği bildirildi. Buna ilaveten pazarlarda, avcılar tarafından av kuşlarının kullanılmasının ve canlı olarak yapılan kümes hayvanı satışının yapılmasının yasaklandığı bildirilmiştir.

Kararname’de yer alan bildiriye göre; yabani kuşlar tarafından virüs bulaşma riskine karşı, bilhassa yüksek risk altında bulunan alanlarda tedbirlerin alınması gerektiği bildirildi. Bunun yanı sıra göç koridorlarındaki bölgelerde de virüse karşı önleyici tedbirlerin alınması gerektiği bildirildi.

Fransa’da riskli bölge olarak değerlendirilen yerler, kaz ciğeri üretiminin yoğun olarak yapıldığı (Gers bölgeleri ve Landes bölgeleri) yerler olarak tanımlanmıştır. Fransa’nın paniği, Güney Batı Anadolu bölgelerinde daha önceki yıllarda da(2015-2017) 2 kuş gribi salgını ile yaşanmıştı. Yaşanmış olan bu 2 kuş gribi salgını sırasında, milyonlarca hayvan telef edilmiş ve ekonomi zarar görmüştür. Salgınlardan dolayı Fransa da, buna ek olarak ihracat gelirlerinde yaşanan milyonlarca dolarlık zarar söz konusu olmuştur.

2016 yılında da açıklanan kararnamelere göre; Avrupa’nın birçok ülkesinde meydana gelen kuş gribi paniği (H5N8) Fransa’nın kuzeyine de sıçramıştı. Bu açıklamaya ilaveten virüsün, ‘Pas-de-Clasis’ bölgesindeki ‘Marc’ kentinde su kuşları avlanılmasında yararlanılan 20 adet yaban ördeğinde güvenlik tedbirleri artırılmıştı. Bu kapsamda, Avrupa Birliği’nin en büyük kanatlı hayvan üreticilerinin olduğu Fransa’nın Güney Batısında sağlık önlemleri artırılmıştı. Fransa Tarım Bakanlığı ayrıca, kuş gribi salgınının yüksek seviyede olduğunu belirtmişti. Ve ülke genelindeki evcil kanatlı hayvanların yaban kuşları ile temasının engelleneceğini duyurmuştu. Bu bağlamda Avrupa’da en büyük kanatlı hayvan yetiştiricisi olan Fransa’da sıkı önlemler alınmıştı. Daha önceki yıllarda salgın, Haziran aylarında Çek Cumhuriyeti Devletinde görülmüştü. Fransa kuş gribi alarmı ise 2006 yılında 60 adet yabani kuşta ‘H5N1’ virüsünün çıkışına istinaden 11.000 hindinin itlafı ile başlanmıştı.

Fransa Tarım Bakanlığının ülkenin Güney Doğusunda ölü olarak bulunan 15 adet kuğu üzerinde yapılan testler sonucunda ‘H5N1’ virüsüne rastlanıldığını açıklamıştı. Bakanlığın açıklamalarında, İsviçre sınırı yakınlarında yer alan ‘L’Ain bölgesi sınırları içerisinde yer alan kuğular üzerinde testler pozitif çıkmıştır. Kuğuların ise ‘Briex Marlieux’, ‘Villards Les Dombes’, ‘Sandras’ ve ‘Dombres’ yörelerinde bulunulduğu söylenmişti. Açıklamalar sırasında, virüsün yayılmasını engellemek için gerekli tedbirlerin alındığı belirtilmişti.

Fransa Tarım bakanlığı, Ülkenin Güney Doğusu sınırlarındaki ‘Ain’ bölgesindeki çiftliklerin birinde, ölü bulunmuş olan hindilerde ‘H5N1’ virüsü tespit edilmişti. 2016 yılının son aylarında, diğer ülkelerdeki ( İsviçre-Almanya-Hollanda) yoğun salgın nedeni ile Fransa Tarım Bakanlığı, bir çok yönden çeşitli alanlarda önlemler almıştı. Alınan bu önlem kapsamında, üretim çiftliklerinin tedbirleri daha da artırılmıştı. Çünkü, yaban kuşları, hastalığın belirtilerini göstermeksizin, virüsü tüyleri aracılığı ile üretim çiftliklerine taşıyabilmekte.

2017 yılında, Fransa’da kuş gribi salgınından etkilenen kaz üreticileri ve ördek üreticileri ile diğer sektörlerin temsilcileri anlaşma imzalanmıştı. Bu anlaşma ‘H5N8’ kuş gribi virüsünü önlemek amacıyla üretim tesisini iyileştirme yolunda yapılan anlaşmaları kapsamakta idi. Kanatlı hayvanlardan insanlara bulaşabilen hastalık, dünya geneli çerçevesi bazında yaklaşık 200 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Kuş Gribi (Avian İnfluenza) Nedir?

kus2 - Fransa Kuş Gribi Alarmı

Tıp dili ile bilinen ‘Avian İnfluenza’, halk arasında ise ‘Tavuk Vebası’ yani ‘Kuş Gribi’ olarak adlandırılan bulaşıcı ve ölümcül bir hastalıktır. Genelde kanatlı hayvanlarda görülen bu ölümcül virüs ‘H5N1’ türevi olması sebebi ile insanlara da bulaşabilen ciddi bir hastalıktır.

Kuş gribi ilk defa 1878 yılında İtalya’da görülmüş ve bu hastalık ‘Tavuk Vebası’ olarak tanımlandırılmıştır. 1901 yılında ise hastalık, virüs kaynaklı olarak ortaya çıkmıştır. Kuş gribi olarak adlandırılan tavuk vebası, ‘İnfluenza A’ grubunda yer alan virüsler nedeni ile bulaşıcı ve ciddi bir hastalıktır. Kuş gribinden, kanatlı hayvanlar etkilenebildiği gibi diğer canlılar ve insanlar da etkilenebilmektedir. Kuş gribinin 15 ayrı türü bulunmakta olup bunların içerisindeki ‘H5N1’ türevleri, insanlar için ciddi tehlike arz etmektedir. Farklı belirtilerle ortaya çıkan kuş gribi, yeterli oksijenin gitmediği hücrelerde, vücut morarmalarına neden olmaktadır. Bu sebeple Endonezya’da kuş gribi ‘Mavi Ölüm’ olarak nitelendirilmiştir.

Kuş Gribinin İnsanlarda Ne Gibi Belirtileri Vardır?

Kuş gribi, kanatlı hayvanlarda görülebildiği gibi H5N1 kuş gribi cinsi, insanlarda büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Bunun sonucunda insanlarda görülebilecek belirtiler ise; nefes darlığı, öksürük, halsizlik, kas ağrıları, zatürre, ishal, yüksek ateş, karın ağrısı gibi belirtilerdir.

Kuş Gribinin Hayvanlarda Ne Gibi Belirtileri Vardır?

kus3 300x169 - Fransa Kuş Gribi Alarmı

Tavuk vebası olarak ta adlandırılan kuş gribi, genelde kanatlı hayvan cinslerinde görülen bir salgındır. Bu sebeple hayvanlarda bir takım belirtiler ile kendini göstermektedir. Hayvanlarda meydana gelebilecek belirtileri ise şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Tüylerde meydana gelen bozukluklar
  • Yem yeme işlevinin azalması
  • Yüzlerinde meydana gelebilecek ödem
  • Aşırı şekilde göz yaşarmaları
  • Solunum seslerinde belirginleşmeler
  • Yumurta veriminde azalma
  • Aktivitelerinde azalma gibi belirtiler meydana gelmektedir.

Kuş Gribi Tedavisi

Kuş gribi salgınının tedavisinde, antiviral ilaçlar kullanılmaktadır. Özellikle ‘Zanamivir’ ve’Oseltamivir’ ilaçları, kuş gribine karşı oldukça etkili bir ilaçtır. Fakat antiviral ilaçların, hastalığın vücuda bulaşmasından sonraki 48 saat içerisinde kullanılmasının daha doğru olacağı bilinmektedir. Kuş gribi ilacının ilk 48 saat içerisinde kullanılması, ciddi hayati önemler taşımaktadır. Kuş gribinin antiviral ilaçların yanı sıra aşı uygulamaları bulunmamaktadır. Aşı çalışmalarının devam etmesinin yanı sıra grip ilaçlarının virüse karşı etkisi olabileceği belirtilmiştir.

(Visited 14 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: