Fransa’da Korona Virüsün Önü Alınamıyor

Fransa’da Korona Virüsün Önü Alınamıyor, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Fransa’da Korona Virüsün Önü Alınamıyor

Fransa’da koronavirüs pandemisinde son dönemde 10 binlerce yeni vakanın tespit edilmesiyle birlikte toplam sayı 500.000’lere yükseldi. Fransa’da salgın başlangıcından bu yana en yüksek vaka artışı yaşandı.

Fransa’da Durum Oldukça Riskli

covid1 300x169 - Fransa'da Korona Virüsün Önü Alınamıyor

Fransa’da koronavirüs salgını etkisini yeniden arttırmaya başlamasıyla birlikte günlük vaka 5 binlere yaklaştı. Sağlık Bakanlığı, son 24 saat içinde salgın sebebiyle 1 fransızın yaşamını yitirdiğini, toplam can kaybınınsa 31 bine ulaştığı bilgisini paylaştı. Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte Korona virüs nedeni ile 1 kişinin hayatını kaybettiği, toplam can kaybının ise 31 bine ulaştığı aktardı. Bakanlık, 400’e yakını kişinin yoğun bakımda olduğunu yaklaşık 5000 kişinin ise hastanelerde tedaviye alındıklarını belirterek, Fransa da ki durumun çok riskli olduğunu, vakaların 20/ 40 yaş aralığında bulunan kişilerde artışta olduğunu açıklamasına ekledi.

Diğer taraftan ülkede yakın zamanda son bulan ve 2 ay süren karantina sonrası en yüksek oranda günlük vaka kayda geçti.Global düzeyde 45 milyondan fazla kişiye bulaşan ve 1 milyon 200 binden fazla insanında yaşamını yitirdiği Covid-19 salgınının önü kesilemiyor. Alınmış bazı önlemlerin azaltılması ve güncel normalleşme süreci sebebiyle kışa aylarına girerken Covid-19 vaka sayısında adeta patlama oldu. Pandeminin Avrupa bölümündeyse günlük vaka artışlarında rekor yaşanmakta.
Avrupa’da en fazla hadisenin olduğu ülke Fransa olarak ön plana çıkıyor. Bu ülkede günlük ortalama vaka adeti 70 bin civarına dayandı.
Sayıların artması sonrası ülkede yeni kararlar alınmak zorunda kalındı. Fransa, ülke hudutlarını Covid-19 salgını sebebiyle kapattı. Ülkede yakın zamanda sokağa çıkma yasağı başlaydı. Çok sayıda işletme faaliyetlerini askıya aldı, almak zorunda bırakıldı. Üniversitelerin hepsi kapandı, uzaktan eğitim modeliyle ders yapılacak. Başbakan Jean Castex ülkede uygulanan karantinayla alakalı bazı ayrıntıları açıkladı.

Buna göre sokağa çıkma yasakları kapsamında dışarıya çıkabilmek mazeret belgesine sahip olmayı gerektiriyor. Belgelerin ya kağıtta ya da cep telefonu üstünde ibraz edilmiş olmaları gerektiği belirtildi. İş yerine gitmek, hastane, eczane ya da özel doktora gitmek mazeret kabul edilecek.
Spor yapmak, hava alma, evcil hayvanları gezdirmek için dışarı çıkma süresi 1 saat olarak kabul gördü. Fakat ikametgah adresinin sadece 1 km çevresi için geçerli…Parklar, bahçeler, ormanlık alanlar ve plajlarsa açık olacak. Cafe/Restoranlar müşteri almayacak. Yalnızca paket servisi ve paket satışlarına müsaade var. 6 yaş üstü çocuklar dahil maske kullanma zorundalar. Buna göre karantina sırasında açık kalmasında sakınca olmayan bazı kurum ve işletmeler şunlar oldu:Üniversite haricinde kalan eğitim kurumlarının hepsi, otel ve benzeri konaklama tesisleri, toptancı mağazalar, genel olarak sağlık kuruluşları, toplu taşıma araçları, ibadethaneler, profesyonel spor müsabakaları, oto yedek parça dükkanları, bisiklet/ motosiklet tamircileri, genel gıda pazarları, bakkallar/marketler, süper ve hipermarketler, zücaciye ve manavlar.

Başkan Macron Rapor Hazırlattı

covid2 300x168 - Fransa'da Korona Virüsün Önü Alınamıyor

Cumhurbaşkanı Macron’un talebi üzerine hazırlanan korona virüs raporu ülkede büyük ses yaptı. Fransız medyasına çıkan haberlere göre raporda 350 ile 550 bine yakın insanın yaşamını yitirebileceği vurgulandı. Ülke genelinde salgın vakaları ve can kayıpları gitgide artıyor. Şimdiye dek ülke genelinde salgın sebebiyle yaklaşık 6000’e yakın insan yaşamını yitirdi, 160 bine yakında yeni vaka tespit edildi. Başkan Macron’un talebi üstüne covid 19 araştırmaları için bilimsel bir kurul oluşturuldu. Bu kurul, ülkede alınabilecek önlemler ve korona virüse yönelik bazı senaryolar içeren bir dizi rapor hazırladı.

300 ile 500 Bin Arasında Ölüm Olabilir

Ülke medyasında çıkan haberlere göre, başkan Macron’a iletilen raporda Fransa’da salgın yüzünden yaklaşık 300 ile 500 bin kişinin yaşamını kaybetmesi kuvvetli bir ihtimal. Buna göre, salgınla mücadele edebilmek için yaklaşık 100 bin civarında yoğun bakım yatağına ihtiyaç duyuluyor.

Kurumsal Firmalar Kamulaştırılabilir

covid3 300x200 - Fransa'da Korona Virüsün Önü Alınamıyor

Covid-19 salgını sebebiyle global finans piyasasında meydana gelebilecek karmaşalara karşı büyük firmaları koruma altına almak isteyen Fransa, destek için icabında kamulaştırma dahil diğer tüm önlemleri almaya hazır olduğunu açıkladı. Reuters haber ajansına göre telekonferans yöntemiyle medya mensuplarına açıklama yapan Fransa Ekonomi Bakanı olan Bruno Le Maire, “Büyük şirketleri koruyabilmek için mümkün olan tüm imkânları hazırlamada tereddüt yaşamam” dedi. Ekonomi bakanı, “ bunun, sermaye sisteminin tekrar düzenlenmesi, hisse alımı, ve gerekirse kamulaştırma tabirini dahi tekrar kullanabilirim” ifadeleriyle eldeki diğer seçenekleri sıraladı. Financial Times ise, bakanın şirketlere destek amacıyla yaklaşık 50 milyar Euro’luk önlem paketi sözü verdiğini yayınladı.
Fransa; Çin’den, İtalya’dan, İran’dan, İspanya, Güney Kore ve Almanya’dan sonra Covid-19 salgınından en fazla etkilenen ülke oldu.

Güncel Vaka Rakamları

Fransa’da kasım 2020 başı itibarıyla 24 saat içinde yaklaşık 53 binle en yüksek günlük salgın vaka sayısı oluştu. Halk Sağlığı Kurumunun yaptığı açıklama, ülkede 420 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle Covid-19 kaynaklı can kaybı 40 bine yükseldi. Bu rakamlar, salgın başlangıcından beri ülkede ve Avrupa’da görülen en yüksek günlük vaka sayısı oldu.  Hastanelerde yatanların 3 bin 750’si yoğun bakımdayken, 25 bin 150 kişinin ayakta tedavisi sürerken iyileşenlerin sayısı 880 adet artışla 119 bin 105’e yükseldi. Fransa’da Covid-19 testlerinin pozitif çıkma yüzdesi % 20,8’e yükseldi.
Covid-19 vaka sayılarındaki bu hızlı artış sebebiyle ülke genelinde sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Fransa’da haftada 2,3 milyon ve salgın başından beri toplam 24 milyon testin yapıldığı açıklandı. Ayrıca Fransız Merkez Bankası, Covid-19 salgını yüzünden uygulanan yeni tedbirler sebebiyle bu ay ekonomik faaliyetlerin yüzde 12 civarında azalma göstereceğini tahmin ediyorlar.

(Visited 6 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: