Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik Belirtileri Nelerdir?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

GEBELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Doğurganlık Allah tarafından kadınlara bahşedilen bir mucizedir adeta. Anne olmak isteyen, dünyaya bir çocuk getirme duygusu annelik iç güdülerinden kaynaklanır. Hamile kalan anne adaylarında ilk teşhislerin yapılması kan ve idrar tahliliyle mümkündür. Tahlil yapılmadan gebe olduğunu anlama durumu ise kadından kadına değişkenlik gösterir. Yumurtanın il döllenmeye başladığı itibaren belirti gösteren durumlar da mevcuttur. Fakat bazı kadınlar 2. Ve 3. Aydan itibaren ancak belirtileri fark edebilmektedir.

GEBELİK NEDİR?

Erkek üreme hücresi olan sperm ile kadın üreme hücresi yumurtalığın döllenmesine gebelik denir. Cinsel ilişki sırasında herhangi bir doğum kontrol yöntemi olmadan erkek sperminin boşalarak yumurtayı döllemesi diye de tabir edebiliriz.

Kadın vücudu her adet döneminde kendini gebeliğe hazırlar. Yumurtlama dönemlerinde yumurtalıklarda bulunan olgunlaşmış yumurta çatlayarak döllenmeye hazır hale gelir. Östrojen hormonu salgılanır. Salgılanan östrojen hormonu, döllenme sonucu meydana gelecek olan embriyonun rahime tutunmasına yardım eder. Fallop tüplerinde meydana bu olay sadece 24 saat canlı kalabilmektedir. Ancak vajinadan giriş yapan sperm hücrelerinin vücutta 72 saate kadar canlı kaldığı bilinmektedir. Bu nedenle yumurtlama takvimi takibi yapılmalıdır. Bu dönemde sıkça korunmasız cinsel ilişki durumunda hamile kalma oranı yükselmektedir. Kadınlarda hamile kalma oranını hesaplarsak eğer; 28 günde yaşanan adet döngüsünün 14.gününe tekamül etmektedir.

GEBELİK BELİRTLERİ NELERDİR?

Gebelik belirtileri regl öncesi yaşanan olaylarla benzerlik göstermektedir. İlk belirtiler ise döllenme oluşumundan 10-15 gün sonra belirti gösterir. Regl de yaşanan şişkinlik hissi ilk belirtiler arasındadır. Daha sonra bunları meme hassasiyeti, meme uçlarında koyuluk takip eder. Tabi bu belirtilerin tek başına gebelik olduğunu savunması yeterli değildir. En güçlü şüphe belirtisi tabiki de adet zamanında gecikme yaşanmasıdır. Daha fazla çalışmaya başlayan hormonlar tarafından şeffaf ve sıvı yoğun bir akıntı söz konusudur. Farklı renklerde olan akıntılar da ise doktora başvurmak gerekir.

Diğer bir hamilelik belirtisi ise mide bulantısıdır. Erken dönemlerde kendini gösterebilir. Bu duruma baş dönmesi de eşlik eder. Çoğu hamile kalan kadın bu durumu yaşar. Fakat bu belirtileri yaşamayan ve ilk dönemlerini çok rahat atlatan kadınlar da mevcuttur. Kan akışının hızlanması ile böbrekler normalden fazla çalışarak anne adayının sık sık idrara çıkmasına neden olur. Bunlara ek olarak bulantı ile beraber kusmalar meydana gelir. Hormonların değişmeye başlamasıyla duygusal sorunlar baş gösterebilir. Sebepsiz ağlama nöbetleri ve krizler oluşabilir.

Kasık ağrılarının yaşanmaya başlaması belirtiler arasında gösterilir. Regl sancılarına benzerlik gösteren kasık ağrısı ve kasılmalar yaşanır. Bebeğin anne karnına yerleşmesi durumunda nadir olarak kanama meydan gelir. Buna halk tabirinde de ‘’üzerine görme’’ denilmektedir. Bu kanama adet kanaması gibi yoğun değildir. Hafif pembe ve kahverengi gibi aralıklı olarak meydana gelir ve daha sonra kesilir. Bazen bu durum anne adayları arasında regl ile karıştırılıp hamile kaldığını fark edemeyen kadınlarda yaşanmaktadır.

Bunlara ek olarak koku hassasiyeti meydana gelir. Anne adayı daha önceden sevdiği kokulara karşı mide bulantısı hissedebilir. Yemek pişirirken yemek kokusu rahatsız edebilir.

Kabızlık durumu ise ; progesteron hormonunun artmasıyla birlikte sindirim sisteminde yavaşlama meydana gelir. Bağırsak sistemi ve mide boşalması yavaşlayarak kabızlık oluşması kaçınılmaz olur. B u durumda anne adayı bol bol su tüketerek lifli gıdalarla beslenmeli.

Gebelikte mide bulantılarına neler iyi gelir?

 • Gebelikte can sıkıcı durumlardan biri olan bulantı ve kusmanın en aza indirilmesi için anne adaylarının beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekir.
 • Mide bulantısına sebep olan yiyecek ve durumlardan uzak kalmalı
 • Bulantı olduğu anda burundan nefes alıp ağızdan vermek rahatlatır.
 • Aç kalmamak gerekir
 • Protein ve karbonhidrattan zengin beslenme uygulanmalı
 • Limon yemek rahatlatıcı etki sağlar
 • Hekim tavsiyesi ile önerilen bitki çaylarından tüketmek
 • Açık havada bol bol yürüyüş çok faydalı olacaktır
 • Diş macunu kullanmak yerine ağzı bol suyla çalkalamak
 • Bazı gıdalar mide bulantısını bastırmada oldukça etkilidir. Tuzlu kraker yemek, pirinç patlağı tüketmekte mide bulantısını hafifletecektir
 • Hayvansal gıda tüketimi büyük önem taşır.
 • Meyve sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmeli
 • Doktor önerişi ile B6 vitamin takviyesi kullanma
 • Aşırı yağlı ve baharatlı gıdalardan kaçınarak mide bulantısı ve diğer şikayetlerin azaltılması büyük önem taşımaktadır.

gebe - Gebelik Belirtileri Nelerdir?

GEBELİK TESTİ NEDİR?

Gebelik belirti ve bulgularının yaşanmasının ardından kesin hamilelik teşhisi her zaman kan ve idrar tahlili yolu ile yapılmalıdır. Gebelikte HCG hormonunun kanda ve idrarda artması sebebiyle test sonucu kesin teşhis konulur. Kanda HCG seviyesi belli bir oranda artış sağladığında idrar ile atılmaya başlar. İdrar tahlili ile yapılan gebelik testleri HCG değerinin düzeyine göre sonuçlandırılır.

Eczanelerde satılan idrar testlerinin doğruluk oranları %99 olarak belirtilse de yanılma payları olabilmektedir. En güvenilir kanda HCG varlığının belirlenmesi durumudur. Kan testi yıllardır uygulanan ve en doğru yöntemdir.

GEBELİKTE GÖRÜLEN HASTALIKLAR;

Gebelikle beraber gelen vücut ve hormonların, yaşam şartlarının değişmesi beraberinde birçok hastalığı da anne adayına getirmektedir. Mide-bağırsak sorunları;

REFLÜ; Mide asidinin yükselmesi sonucu yemeklerin yemek borusuna kadar çıkması durumudur. Hamilelikte yaşanmasının en belirgin nedeni rahmin mideye baskı yapmasından kaynaklanır. Çok yemek yerine az ve sık beslenmek bu durumu hafifletecektir. Bunun dışında asitsiz, baharatsız ve yağlı olmayan yiyecekleri tüketmek şikayetlerin azalmasına neden olur.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU; Anne adaylarının en sık yaşadığı problemler arasında gelir. Hamilelikle beraber hijyenin daha çok önemi çıkmaktadır. Sık sık çamaşır değişimi yapılmalı ve kullanılan giysi, tuvalet temizliğine özen gösterilmeli.

GEBELİK DİYABETİ; Vücutta gelişen ve artan hormonların dengelenmemesi nedeniyle hamilelik diyabeti meydana gelir. Şeker hastalığı olarak bilinen hamilelik diyabetinde en dikkat edilmesi gerekilen nokta şeker ve şeker tüketimine dikkat etmek. Beslenme kontrolü ile rahat bir hamilelik geçirmek anne adaylarının elinde.

ÖDEM; Hamilelikle beraber gelen ödem yani ellerde ve ayaklarda şişlik yaşanması durumudur. Bu dönemde vücutta fazla su tutulması yaşanır. Bol su tüketilerek ve ayakta fazla kalmayarak şikayetler azaltılabilir.

KRAMPLAR; Artan vücut ağırlığı nedeniyle rahimde, bacaklarda aşırı yüklenme meydana gelmesinden dolayı yaşanan durumdur. Ellerde ayaklarda bacaklar karıncalanma, uyuşma meydana gelir. Uzun süre hareketsiz kalan anne adaylarında daha sık görülmektedir. Doktorlarında tavsiye ettiği bol bol yürüyüşler bu sıkıntıların önüne geçecektir.

NEFES DARLIĞI; Yine artan bebeğin kütlesi ve rahimin akciğerlere baskı yapmasından kaynaklanan bu sıkıntıyı hafifletmek için yatma ve oturma pozisyonları büyük önem taşımaktadır. Anne adayı yüksek yastık tercih ederek yaşadığı nefes darlığını en aza indirgeyebilir.

KABIZLIK VE HEMEROİD (BASUR); Günümüzde çok yaygın bir hal alan basur yani hemeroid çok fazla oturan hareketsiz bir yaşantısı olan kişilerde sıkça görülmektedir. Hamilelik döneminde görülmesinin en büyük nedeni; yavaşlayan sindirim faaliyetleri ile birlikte rahmin genişleyerek bağırsaklara baskı yapmasından kaynaklanır. Yaşanılan bu hal ile kabızlık meydana gelir ve basur oluşur. Zorlanılan bağırsakta ara ara kanamalar meydana gelir. Şikayetleri en aza indirmek için bol su tüketilmeli ve liften yana zengin besinler tercih edilmelidir.

(Visited 6 times, 1 visits today)
Mehmet BARIN

Mehmet BARIN

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: