Geçirgen Bağırsak Sendromu Nedir ?

Geçirgen Bağırsak Sendromu Nedir ?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

GEÇİRGEN BAĞIRSAK SENDROMU NEDİR BELİRTİLERİ NELERDİR?

Günümüzde stresli bir yaşam sürerken çeşitli hastalıkların da kapımızı çalması an meselesi olmaktadır. Adını bildiğimiz veya bilmediğimiz hastalıklar ile zamanla tanışmaktayız. Bunlardan biriside geçtiğimiz günlerde ünlü oyuncu Neslihan Atagül’ün aniden sette rahatsızlanıp hastaneye kaldırılması ve rahatsızlığının teşhisi konmasından sonra ortaya çıkan geçirgen bağırsak sendromu ile tanıştığımız hastalıktır. Tam olarak halk arasında vücutta ne gibi bir komplikasyona sebep olduğu araştırıldı. Gelin bizde bu hastalığı yakından tanıyalım.

GEÇİRGEN BAĞIRSAK SENDROMU NEDİR?

Vücudumuzda organlar arası müthiş bir düzen ve uyum içerisinde çalışmak vardır. Bu düzenlerden tek bir organın görevinin yerine getirememesi diğer organlarla olan iletişimini bozar. Bağırsaklarımız vücutta ikinci beyin olarak kabul edilmektedir. Bağırsak sağlığının bozulması demek, tüm metabolizmanın etkilenmesi demektir. Sindirim sistemimizin büyük bir bölümü bağırsaklarda tamamlanmaktadır. Besinlerin parçalanması, sindirilmesi ve emilmesi sağlanır.

Geçirgen bağırsak sendromu; Bağırsak duvarında oluşan bir sebepten dolayı delik oluşması ve bu deliklerden zararlı maddelerin, toksinlerin, bakteri-mikropların ve henüz sindirilememiş gıdaların hızlıca kana karışması olayıdır.

Bağışıklık sistemi, vücudun tüm hastalık ve bakterilere karşı savunma mekanizması olarak kabul etmektedir. Bağışıklık sisteminin %80’i  bağırsaklarda bulunmaktadır. Sızdıran bağırsak sendromu ise sıkı bağların açılması durumudur. Bu sıkı bağlar kan dolaşımına sadece vitamin, mineral ve sindirilmiş besinlerin geçmesine izin vermektedir. Fakat bu bağların gevşemesi halinde ise kan dolaşımına tüm zararlı diye adlandırdığımız bakteri-mikrop gibi vücudu hasta edecek maddelerin kana karışması olayı gerçekleşir.

Bağırsaklara sürekli alerjen maddeler, mikrop ve bakteriler, toksinlerin temas etmesi halinde vücutta bir stres meydana gelir. Bağırsak hücrelerinin yapılarının değişmesi ve düzenlerinin bozulması onları baskı altında bırakarak işlevlerinin bozulması gerçekleşir. Bu duruma uzun süre maruz kalmak bağırsak duvarının geçirgenliğine yani geçirgen bağırsak sendromuna etki etmiş olur.

GEÇİRGEN BAĞIRSAK SENDROMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Geçirgen bağırsak sendromunun hastaya verdiği belirti ve şikayetler sonucunda teşhis ve tanısını yapmak mümkündür. Öncesinde vücutta ne gibi komplikasyon yarattığına bir göz atalım;

 • Beslenmede karşımıza çıkan alerjik reaksiyonlarla kendini gösterebilir.
 • Vitamin ve mineral eksikliği önemli etkenler arasındadır.
 • Kronik bir şekilde halsizlik ve çabuk yorulma durumu
 • Yine kronik bir şekilde seyreden migren ve baş ağrıları yaşama
 • Bağırsaklara bağlı olarak ishal ve kabızlık olayının sık sık yaşanması durumu
 • Fibromiyalji hastalığı
 • Aşırı kilo alma veya verme ya da vermede zorlanma
 • Deri de bozulmalar ve deri hastalıkları
 • Bağışıklık sisteminin zarar görmesinden dolayı zayıflama ve bağışıklık sistemi hastalıkları
 • Nörolojik hastalıklar
 • Önlenemeyen depresyon ve anksiyete belirtileri
 • Haşimato hastalığı
 • Çeşitli eklem ağrıları

Yukarıdaki maddelerden yaşanılan herhangi bir durumda doktorunuz sizden mutlaka bir gaita testi isteyerek geçirgen bağırsak sendromu olup olmadığının teşhisini yapacaktır. Bu test ile bağırsaklardaki bakterilerin yararlı ya da zararlı mı, mantar olup olmadığı kontrol edilir. Gaita testi ile kişilerin glütene alerjisinin olup olmadığı ortaya çıkmaktadır. Bağışıklık sistemi kan dolaşımına giren yabancı maddeleri tespit ederek bir reaksiyon gösterir. Bu maddeleri etkisiz hale getirmek için yaralı vitaminler antikorlar üretir. Geçirgen bağırsak sendromu ve zayıflamış bir bağışıklık sistemi tüketilen besinlerin yabancı madde gibi algılanmasına sebep olur. Yeteri kadar iyi beslenememe, bebeklikten gelen eksiklikle, işlenmiş ve zararlı besinleri fazlaca tüketme, kalıtsal durumlar geçirgen bağırsak sendromuna zemin hazırlar.

GEÇİRGEN BAĞIRSAK SENDROMU TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Yapılan test ve muayene sonucunda geçirgen bağırsak sendromu teşhisi konulan hastalarda nasıl bir tedavi uygulanacağı doktorlar tarafından belirlenir. Öncelikle doktorun tavsiyeleri arasında en önemli faktörlerin; kişilerin yanlış beslenme alışkanlıklarını, tüketilen zararlı maddeleri sınırlandırma ve sağlıklı bir beslenmeye adım atmaya teşvik etme durumu olacaktır.

Aşırı karbonhidrat ve şeker tüketimi azaltılarak, stressiz bir yaşantı ortamı sağlanmalıdır. İşlenmiş yağlardan uzak durmalı bunun yerine sağlıklı olan zeytinyağı kullanılmalı. Liften ve posadan zengin meyve sebze ağırlıklı bir beslenme programı uygulanarak bağırsak ve bağışıklık sisteminin toparlanmasına yardımcı olunmalıdır.

Geçirgen bağırsak sendromu tedavisinde; lektin içeren işlenmiş patates ve süt ürünlerinden mutlak suretle kaçınmak gerekir. Probiyotiklerin bağırsak florası ve sağlığı için oldukça etkili ve iyileştirici olmasından dolayı bolca, turşu, kefir, yoğurt gibi probiyotikten zengin gıdaları beslenmenize dahil etmelisiniz. Ev yapımı kemik suyu ve kelle paça çorbası içmekte bağışıklığa büyük katkı sağlayacaktır.

GEÇİRGEN BAĞIRSAK SENDROMUNUN SEBEP OLDUĞI HASTALIKLAR nelerdir?

Geçirgen bağırsak sendromu olan kişilerde görülen belirtilerin çeşitli hastalıkları da beraberinde getirdiği ne yazık ki bilinmektedir. Bağışıklığın zayıflaması ile vücut hastalıklara karşı kendini savunmada zorluk çekerek diğer hastalıkların vücuda yerleşmesi daha kolay hal alır.

 • Bağırsak hastalıkları; Bağırsak geçirgenliğinin artması sebebiyle çeşitli bağırsak hastalıkları da ortaya çıkmaktadır. Ülseratif kolit ve Crohn hastalığında artış meydana gelir. Bağırsaklarda iltihabın arttığını gösteren Kalprotektin seviyelerinde ciddi oranda belirti göstermektedir. Çinko takviyesinin bu hastalıklarda bağırsak florasını ve geçirgenliğini azaltacağı ve iyileştireceği bilinmektedir.
 • Tiroit hastalıkları; Geçirgen bağırsak sendromunun tetikleyeceği bir diğer hastalık kronik haşimato hastalığıdır. Kronik tiroit olarakta bilinen bu hastalığın temel nedenlerinden biri ise; metabolizma bozuklukları, yorgunluk, depresyon, kilo alımı gibi altta yatan birçok nedeni vardır.
 • Psikolojik rahatsızlıklar; Geçirgen bağırsak sendromu sebebiyle bağırsak bozulmasından kaynaklı ikinci beyin olarak kabul edilen bağırsaklar da seratonin hormonunun %95’i bağırsaklarda emilmektedir. Geçirgenlik sebebiyle azalan probiyotiklerin ve seratoninin bazı nörolojik hastalıklara ve duygu durum bozukluklarına davetiye çıkardığı açıklanmıştır. Kişilerde ani duygu değişimleri öfke patlamaları ve sinirlilik hali tespit edilmiştir.
 • Cilt hastalıkları; Bağırsak ve cilt sağlığı arasında ilişki vardır. Karaciğer ile her ne kadar cilt güzelliği bağdaştırılsa da egzama, sedef, akne ve sivilce tanılarında öncelikle bağırsaklara bakılması gerektiği bilinir.
 • Vitamin Emilim bozuklukları; Tükettiğimiz bütün besinlerin bağırsakta emilimi gerçekleşir. Geçirgen bağırsak sendromu nedeniyle sızma yapan ve vücudumuzun temel yapı taşlarından olan; magnezyum, B12, folat, çinko gibi minerallerin bağırsaklarda emilimi zorlaşır.
 • Gıda İntörelansı; Geçirgen bağırsak sendromu nedeniyle bazı besinlere karşı aşırı hassasiyet yaşanmaktadır. Glüten ve süt ürünleri bu besinlerin başında gelir. Zaten hali hazırda sıkıntı yaşayan bağırsak bu tarz besinlerin sindirimini gerçekleştiremez ve kişiye çeşitli sıkıntılar yaşatır.

Geçirgen bağırsak sendromundan korunmak için neler yapılmalı?

Geçirgen bağırsak sendromundan korunmanın en iyi yollarından biri sindirim sistemimize çok dikkat ederek beslenmektir. İşlenmiş gıdalardan, zararlı yağlı besinlerden uzak kalarak bunun yerine faydalı olabilecek, fermente içeren, bağırsak sağlığını destekleyici probiyotiklerden zengin gıdaları tercih etmek olacaktır.

Gıda intörelansınız olan gıdaları tespit ettirerek bu besinleri hayatınızdan çıkararak vücudunuza en büyük desteği vermiş olursunuz. Çölyak hastalığı, laktoza intörelans ve glütene hassasiyet gibi durumları yaşamamak için önlemler alınmalıdır.

Alkol ve sigara tüketimi en aza indirilmeli hatta bırakılmalıdır.

Bağırsak geçirgenliği oluşturmayan ilaç kullanmaya özen gösterin. Çünkü bazı bilinçsiz kullanılan ağrı kesiciler, antibiyotikler biz fakında olmadan geçirgen bağırsağa zemin hazırlamaktadır.

Hayatınızda da var olan gerek iş stresi, gerekse evlilik ve çevre ile olan iletişim sorunları nedeniyle yaşanılan stres durumları en aza indirgenmeli ve stressiz bir yaşam tarzı benimsenmelidir.

(Visited 41 times, 1 visits today)
Mehmet BARIN

Mehmet BARIN

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: