Aynı Pozisyonda En Uzun Görev Yapan Türk Siyasetçiler

Aynı Pozisyonda En Uzun Görev Yapan Türk Siyasetçiler, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Aynı Pozisyonda En Uzun Görev Yapan Türk Siyasetçiler

Siyaset geçmişten günümüze hayatın her alanında yer edinmiş bir kavramdır ve bazı siyasetçiler vardır ki uzun süre yer aldıkları pozisyondan ayrı düşünülemezler. Sizin için siyasetin demirbaşları sayılabilecek ünlü siyasetçileri bir araya topladık.

İsmet İnönü

ismet inonu 300x166 - Aynı Pozisyonda En Uzun Görev Yapan Türk Siyasetçiler

Gerçek adı Mustafa İsmet İnönü olan Türkiye’nin ilk başbakanı, Mustafa Kemal tarafından kendisine devredilen bu görevi tam olarak 14 sene sürdürmüştür. İsmet İnönü, 24 Eylül 1884 yılında İzmir’de doğdu. İlköğretim ve Orta öğretim süreçlerini Sivas’ta tamamlayan İnönü, yine bir yıl boyunca Sivas’ta yer alan Mülkiye İdadisi’nde eğitim görmeye devam etti. Geçen bir yılın ardından İnönü, 1897 yılında İstanbul Mühendishane ‘sinde eğitimini tamamladı. Ardından Kara Harp Okulu’na yazılan İnönü, buradan birinci olarak topçu teğmen sınıfında mezun oldu. 1906 yılında ise yine birincilikle Erkân-ı Harbiye Mektebi’nden mezun oldu ve hemen ardından Edirne’de yer alan 2. Ordu’nun 8. Alay’ında bölük komutanlığı yapmaya başladı.

İsmet İnönü, ilk olarak, Edirne Milletvekili unvanıyla TBMM’ye girdi ve ardında İcra Vekilleri Heyeti kapsamında Vekil olarak görev aldı. Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1923 tarihinde kendisine Başbakanlık unvanı verildi. 1937 yılına kadar Türkiye’nin ilk Başbakanlığı görevini yaptı. 1938 yılında Gazi Mustafa Kemal’in vefatının ardından Cumhurbaşkanlığı görevini üstlendi ve 12 yıl da Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olarak 1950 yılına kadar ülkesine hizmet verdi.

Recep Tayyip Erdoğan

 

recep tayyip erdogan 300x169 - Aynı Pozisyonda En Uzun Görev Yapan Türk Siyasetçiler

 

Recep Tayyip Erdoğan, Rizeli olup, 26 Şubat 1924 yılında İstanbul’da doğdu.  Sırasıyla, Kasımpaşa Piyale İlkokulu, İstanbul İmam Hatip Lisesi, Eyüp Lisesi ve Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Birimler Fakültesi’nden mezun oldu. Gençlik yıllarında da siyasetin alt dallarında aktif bir rol oynamaya özen gösteren Erdoğan, 1976 yılında MSP Beyoğlu Gençlik Kolları başkanlığına seçildi. Aynı yıl içerisinde MSP İstanbul Gençlik Kolları başkanlığına seçildi. 12 Eylül döneminde kapatılan siyasi partilerden sonra Erdoğan, Refah Partisi ile 1983 yılında siyasete dönüş yaptı. 27 Mart 1994 seçimlerinde ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesiyle siyasetteki yerini daha da sağlamlaştırdı. 1997 yılında, Erdoğan Siirt ilinde okuduğu bir şiir yüzünden hapis cezasına mahkum edildi ve dolayısıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden de alındı.

4 ay süren hapis cezasının ardından, Recep Tayyip Erdoğan, hapisten çıktı ve hızlı bir politika ile günümüzde de yer alan Adalet ve Kalkınma Parti’sini (AKP) kurdu. İzlediği siyaset çizgisinin ardından, 2003 yılında Türkiye’nin yeni Başbakanı olarak seçildi ve bu görevini 11 yıl boyunca devam ettirdi. 11 yılın ardından kendisi de İsmet İnönü’de olduğu gibi Cumhurbaşkanlığı görevine layık görüldü ve halen bu görevini devam ettirmektedir.

Süleyman Demirel

suleyman demirel 300x166 - Aynı Pozisyonda En Uzun Görev Yapan Türk Siyasetçiler

Süleyman Demirel, 1924’te Isparta’da dünyaya geldi. İlköğretim eğitimini Isparta’nın İslamköy köyünde tamamladı ve ortaokul ve lise eğitimlerini de Isparta ve Afyon’da tamamladı. Ardından İstanbul’a yöneldi ve İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezuniyet belgesini aldı. Sonradan ise aynı üniversitenin Elektrik İşleri Etüd İdaresi’nde görev almaya başladı. 1962 yılında, Adalet Partisi Genel İdare Kurulu üyesi olmasıyla birlikte hayatının siyasi bölümüne giriş yaptı ve iki yıl sonra bu partinin genel başkanlığına seçildi. 1965 yılında ise koalisyon hükumeti için Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı görevlerini üstlenerek siyasetteki yerini pekiştirdi.

 

Demirel, 10 Ekim 1965 yılında gerçekleştirilen genel seçimler esnasında Isparta Milletvekili unvanıyla TBMM’ye giriş yaptı ve genel başkanı olduğu Adalet Partisi’nin tek başına hükumet seçilmesiyle birlikte Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak göreve başladı ve hükumetini kurdu. Toplam 10 sene boyunca Başbakanlık yapan Demirel, 1980’de gerçekleşen darbe ile görevinden men edildi. Süleyman Demirel, 1987’de tekrar siyasi özgürlüğüne kavuştu ve siyasete kaldığı yerden devam etti.

Devlet Bahçeli

devlet bahceli 300x188 - Aynı Pozisyonda En Uzun Görev Yapan Türk Siyasetçiler

Devlet Bahçeli, 1948’de Osmaniye’de dünyaya geldi. Osmaniye’de İlkokul eğitimini tamamlamasının ardından,  Adana’da Ortaokul, İstanbul’da ise lise eğitimini tamamladı. Ardından günümüzdeki adı ile Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. Bahçeli, genç yaşlarından itibaren Alparslan Türkeş’in gerçekleştirdiği seminerlere gitmeye başladı ve bu sayede Ülkücü ideolojisini benimsedi. Siyasi ideolojisinin şekillenmesinin ardından, Türkeş’in yaptığı çağrı üzerine 1987 yılında Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) genel sekreterliğine seçildi. Alparslan Türkeş’in 1997 yılında kalp krizi sebebiyle vefat etmesinin ardından, Tuğrul Türkeş ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) genel başkanlığı için karşı karşıya geldi. Parti bünyesinde yer alan 1193 delegeden, toplamda 697 oy olarak Tuğrul Türkeş’i geride bıraktı Milliyetçi Hareket Partisi’nin genel başkanlığına seçildi. Devlet Bahçeli, o günden günümüze kadar toplamda 23 yıldır Milletçi Hareket Partisi’nin genel başkanlığı yapmakta ve günümüzde hala görevine devam etmektedir.

Kemal Kılıçdaroğlu

kemal kilicdaroglu 300x170 - Aynı Pozisyonda En Uzun Görev Yapan Türk Siyasetçiler

Kemal Kılıçdaroğlu, 1948’de Tunceli’de dünyaya geldi. Gerçekte soyadı Karabulut olan Kılıçdaroğlu, babasının 1950 yılında gerçekleştirdiği değişimle mevcut olarak kullandığı soyadını almıştır. Kılıçdaroğlu, İlkokul’dan Lise eğitimine kadar Tunceli ve Elazığ illerinde yer aldı, ve Elazığ Ticaret Lisesi’nden mezun olduktan sonra günümüzde Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu.  2002’de gerçekleştirilen genel seçimler ile Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) İstanbul Milletvekili olarak TBMM’ye giriş yaptı ve siyasi hayatı başlamış oldu. 2004 yılında gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine aday oldu, ancak Kadir Topbaş’a karşı seçimi kaybetti. Ancak partisinin aldığı oy oranını %30 oranında arttırarak önemli bir gelişme meydana getirdi. 2007 yılında tekrar İstanbul Milletvekili olarak TBMM’ye giren Kemal Kılıçdaroğlu, 2010 yılında istifa ederek CHP genel başkanlık seçimlerine aday olmuş ve neredeyse tüm delegelerden onay olarak seçimi kazanmıştır. 2010’dan günümüze CHP genel başkanlığı yapan Kılıçdaroğlu, mevcut görevini günümüzde de devam ettirmektedir.

(Visited 70 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: