Güneş Sistemi’nde uzay yolculuğunu hızlandırabilecek “çekimsel otoban” ağı bulundu

Güneş Sistemi’nde uzay yolculuğunu hızlandırabilecek “çekimsel otoban” ağı bulundu, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Uzaydaki “otobanlar”, Güneş Sistemi’nde çekimsel etkileşimlerin meydana getirdiği, birbirleriyle bağlantılı kavisler içeren, gözle görünmeyen yapılar araştırılırken keşfedildi.

Güneş Sistemi’nde milyonlarca gök cisminin yörüngelerini inceleyen ve birbirleriyle etkileşimlerini hesap eden California Üniversitesinden gökbilimcilerin bulguları “Science Advances” dergisinde yayımlandı.

Ix2IRC8z8kOPO6njZ91GPg - Güneş Sistemi'nde uzay yolculuğunu hızlandırabilecek "çekimsel otoban" ağı bulundu

Gökbilimciler, bu kavislerin birbirlerine nasıl bağlandığını anlamak için kuyruklu yıldız, uydu ve gezegenler dahil milyonlarca cismin yörüngelerini inceledi.

CİSİMLERİN YERLERİN ONLARCA YIL İÇİNDE DEĞİŞTİREBİLİYOR

Keşfedilen “otobanların”, cisimlerin yerlerini, uzayda yüz binlerce ya da milyonlarca yılın aksine onlarca sene içinde değiştirebildiği kaydedildi.

LMD Rx4IoU6JPsVSWDZe7w - Güneş Sistemi'nde uzay yolculuğunu hızlandırabilecek "çekimsel otoban" ağı bulundu

Bu kavislerin en açık örneğinin, nesnelere şiddetli çekim gücü uygulayan Jüpiter ile bağlantılı kavis ağı olduğu ifade edildi.

“Süper otoban” ağının, örneğin Jüpiter ile Neptün arasında yolculuğun 10 küsur yılda yapılması gibi uzayda çok daha hızlı yolculuğa imkan tanıyabileceğine işaret edildi.

SPACEX ROKETİ PATLADI

(Visited 18 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: