Halfeti Hakkında Bilinmesi Gerekenler Neden ve Ne Zaman Sular Altında Kaldı?

Halfeti Hakkında Bilinmesi Gerekenler Neden ve Ne Zaman Sular Altında Kaldı?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Halfeti Hakkında Bilinmesi Gerekenler Neden ve Ne Zaman Sular Altında Kaldı?

Halfeti, Doğu turizm bölgeleri arasında olan ve zamanla sular altında kalmış bir şehirdir. Bu yerleşim yeri, Şanlıurfa’ya bağlı olan ve merkeze yaklaşık 120 kilometre mesafesi olan bir şehirdir. Gaziantep’e yakın olması sebebi ile ekonomik ilişkiler daha çok Gaziantep’e kurulmuştur. Halfeti yerleşim yerinde nüfus, 2000’li yıllara kadar yaklaşık 50.000 kişidir.

Peki Halfeti yerleşim yeri neden ve ne zaman sular altında kaldı?. Sular altında kalan şehir Halfeti, içerisinden Fırat nehrinin geçtiği, Romalılar tarafından Fırat’ın Doğusunda ’Ekamia’ adı ile kurulmuştur. Yıllardan beri yerleşim yeri olan Halfeti, Yavuz Sultan Selim’in döneminde Osmanlı toraklarına katılmıştır. Zamanla 1954 yılında Halfeti, ilçe olmuştur. Ve ilçenin toplam nüfus oranı, köy nüfusları ile birlikte yaklaşık 50.000’e yakın olduğu tahmin edilmekte.

Halfeti ne zaman sular altında kaldı? Halfeti şehrinin sular altında kalma serüveni ise 1996 yılında bir baraj inşaatının başlaması şeklindedir. 2000’li yılların sonlarına doğru, Halfeti baraj yüzünden sular altında kalmıştır. Zamanla köyler ve yerleşim yerleri de bu barajdan etkilenmiş ve sular altında kalmıştır. Halfeti camisinde yer alan minare ise sudan etkilenmemiştir. Halfeti neden sular altında kaldı? Baraj nedeni ile sular altında kalan Halfeti, zamanla turizmin en gözde yerlerinden biri haline gelmiştir. Turizm yerlerinden biri haline gelen Halfeti’nin sular altında kalan yerlerini tekne ile gezebilmek mümkün. Suyun altında kalanlar ise evler, camiler, yollar, okullar gibi pek çok mekândan oluşmaktadır. Halfeti arazisinin büyük bir çoğunluğu ‘Birecik Barajı’ yüzünden sular altında kalması nedeni ile ilçenin, yeni yerleşim alanı ‘Kara Otlak’ bölgesinde inşa edilmiştir. Şu an Halfeti’nin sular altında kalan kısım ‘Eski Halfeti’ olarak tabir edilmektedir. Halfeti şehrinin sular altında kalmadan önce parlak bir sebze meyveciliği bulunmakta idi. Buna rağmen hala o topraklarda ‘Kara Gül’ yetişmekte.

‘Kayıp Kent’ ve ‘Saklı Cennet’ diye tabir edilen Halfeti, yerli ve yabancı turistin ağırlandığı bir şehir. Halfeti şehri, Türkiye’den 9 adet şehrin, Dünya’dan ise 154 adet şehrin katılmış olduğu ‘Uluslararası Koordinasyon Komitesi’nde ‘Sakin Şehir’ ünvanını almıştır.

Halfeti Tarihi

halfeti1 300x150 - Halfeti Hakkında Bilinmesi Gerekenler Neden ve Ne Zaman Sular Altında Kaldı?

Halfeti şehrinin tarihi nedir? Halfeti şehri, Şanlı Urfa’nın ilçesidir. Milattan önce 855. Yılında Asur Kralı olan 3. Salmanassar tarafınca ele geçirildiği zaman ‘Şitamrat’ adını taşıyor idi. Yunanlılar daha sonra bu ismi değiştirerek şehre ‘Urima’ adını vermiştir. Süryaniler ise buraya ‘Kral’a Rhomeyta ve ‘Hesna the Romay’ adını vermiştir. İlerleyen zamanla birçok devlet tarafından farklı isimler ile tabir edilen şehir, en son Osmanlı Devletine geçmiştir.

Halfeti ilçesinin eski bir tarihe sahip olmasının yanı sıra Romalılar öncesindeki bilgiler yetersizdir. Yöre buna göre, milattan önce 2000’li yıllarda Asur ve Hintlilerin egemenliğine girmiş sonrasında ise Babillerin sınırlarına dahil olmuştur. Halfeti tarihi, birçok devlete ev sahipliği yapmaya devam etmiş olup buraya daha sonra Persler ve Medler egemen olmuştur. Büyük İskender’in Milattan Önce 332 yılında Pers hakimiyetini sonlandırmasından sonra Urfa yöresi dahil Birecik şehri de Makedonya Krallığı’na geçmiştir. Büyük İskender’in ölümünün ardından ise Seleukoslar bu şehri ele geçirmiştir. İlerleyen zamanlarda ise ‘Osrhone Krallığı’ egemen olmuştur. Halfeti şehrinin ilk bilinen tarihi, Romalıların şehri ‘Ekamia’ adı ile kurduğudur.

Zamana ve suya direnen bir şehir olan Halfetinin ilçesi, il merkezine yaklaşık 120 KM. mesafede yer almaktadır. ‘Yukarı Göklü’ adındaki kasaba, 35 adet köye ve 34 adet mezraya ev sahipliği yapmaktadır. Daha öncede bahsedildiği üzere Halfeti arazisinin Birecik Barajı yüzünden sular altında kalması sebebi ile buranın sakinlerine konutlar teslim edilmiştir.

Halfetililerin konuştuğu dil, diğer ilçelerde konuşulan dile göre farklılık göstermekte olup Batı grubunun ailesine yatkın olan bir yapıdadır. Halfeti hakkında bilinmeyen özellik ise Halfeti şivesidir. Halfeti şivesi, Gaziantep şivesi ile benzer sayılmaktadır. Bunun nedeni, 1920’li yıllarda Fransızların işgal etmiş olduğu Gaziantep’li aileler ‘Araban’, ‘Yavuzeli’ ve ‘Halfeti’ ye göç etmesidir. İlçede Okuryazar oranı ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi dahilinde %99’luk bir dilim ile ilk sıralarda yer almakta.

Halfeti Şehrinin İsmi Nereden Geliyor?

halfeti2 300x200 - Halfeti Hakkında Bilinmesi Gerekenler Neden ve Ne Zaman Sular Altında Kaldı?

Halfeti şehrinin ismi nereden gelmektedir? Halfeti şehrinin anlamı, Halfeti şehri, 2. Yüzyılda Bizans İmparotorluğu’nun eline geçtiği zaman ‘Romaion Koyla’ adı ile tabir edilmektedir. Halkın söylemesine göre; Halfeti, adını eskiden birbirini seven iki gencin kavuşamaması sonrasında almıştır. Birbirini çok seven bu geçlerin ismi Xelil ve Fate dir. İki gencin birbirini sevipte kavuşamamalarından dolayı şehrin adı ‘Xel U Fate’ yani Halil ve Fate olarak anılmış. Bu isim ise günümüz çağında Kürtçe ‘Xelfetî’ olarak bilinmektedir.

Sular altında kalan köy nerededir? Halfeti ilçesi, Cittlaskow Uluslararası Koordinasyon Komitesi tarafından 2013 yılında, Sakin Şehir olarak anılmaktadır. Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinin sular altında kalan köyü, Savaşan Köyü’ olarak bilinmektedir.

Birecik Barajının Yapım Yılı ve Sular Altında Kalan Minare

halfeti3 300x205 - Halfeti Hakkında Bilinmesi Gerekenler Neden ve Ne Zaman Sular Altında Kaldı?

Birecik Barajı, Şanlıurfa iline bağlıdır. Birecik Barajı normalde, ‘Nizip Barajı olarak ta bilinmekte olup Şanlıurfa ile Gaziantep sınırlarında yer almaktadır. Peki Birecik barajı yapım yılı hangi tarihte? Barajın yapım yılı ise 1985 tarihi ile 2000 tarihleri arasındadır. Sular altında kalan minare nerede bulunuyor? Borçka’ya bağlı olan Karşıköy, 2005 tarihinde yapılmış, ’Muratlı Barajı’ suları altında kalmıştır. 700 hane sular altında iken 2.000 kişi de yeni yerleşim yerlerine taşınmıştır.

(Visited 111 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: